Austrália je z biologického hľadiska výnimočný kút sveta. Dlhé tisícročia sa vyvíjala samostatne a je tak zaujímavá ojedinelými druhmi. Dokonca nielen v rámci živočíšnych druhov, ale aj v rámci ľudí. Aborigénci, pôvodní obyvatelia Austrálie boli tiež výnimoční a stále pre antropológov ešte sú. Dnes to však budú najmä zvieratá, ktorým sa budeme venovať. V Austrálií je okolo 380 druhov cicavcov, 828 druhov vtákov, viac ako 4 000 druhov rýb, 500 druhov plazov a niekoľkých desiatok ďalších druhov morských cicavcov. Austrália má aj dva druhy krokodílov a 140 druhov vačkovcov. Práve tie tvoria Austráliu jedinečnou.
Klokan
V celej Austrálií žije 55 rôznych druhov klokanov, ktoré sa od seba líšia veľkosťou, sfarbením, ale aj dospelou hmotnosťou. Sú také, ktoré vážia necelý kilogram, ale aj také, ktoré v dospelosti vážia viac ako dospelý človek. Len odhadom žije v celej krajine asi 50 miliónov jedincov. Žijú na vidieku, v lesoch vo voľnej prírode, aj v národných parkoch.
Koala
Koala je ďalším symbolom Austrálie. Aj keď jej hovoria, že je medvedík, v skutočnosti nemá nič spoločné s medveďmi a nie je ani vzdialený príbuzný. Medvedík koala je vačkovec. Rozšírený je na Filipovom ostrove, v národnom parku Yanchep v západnej Austrálii, neďaleko Canberry aj oblasti v Novom Južnom Walese.
Vombat
Vombat je veľmi zaujímavý vačkovec. Vo voľnej prírode žije skôr v Národnom parku Modré hory, v Národnom parku Kosciuzsko v Novom Južnom Walese, alebo na Wilsonovom myse. Rovnako tak žije aj v Tasmánii. Vombat je milý a prítulný tvor, vo voľnej prírode plachý, ukrývajúci sa v zemi. Žije samotársky život a hĺbi zložité chodby, ktoré majú jediný vchod. Človeku neublíži. Jeho zvláštnosťou je, že proti votrelcom sa bráni upchatím vchodu do nory vlastným zadkom. Hrubá srsť je nárazníkom aj ostrým čeľustiam.
Dingo
Dingo žije po celej Austrálií. nebyť dovezených psov, dingo zostane najväčším predátorom v celej krajine. Najviac jedincov žije na Fraserovom ostrove, v západnej Austrálii alebo na juhu. Najstaršie fosílie psa dinga pochádzajú z obdobia približne pred 3500 rokov. Vedecký predpoklad vďaka DNA rozborom priniesol zaujímavé poznatky. Pes dingo sa mal v Austrálii objaviť prienikom domácich, alebo aj divých psov z juhovýchodnej Ázie. Dingo zdivel a rozšíril sa po celej Austrálii. Dnes už nie je tak rozšírený. Miestni Aborigénci ho však vedeli skrotiť a používali ako strážne psy, či spoločníkov na lov. Dospelý jedinec je vysoký 60 centimetrov a váži do 19 kilogramov. Srsť má červenú až piesčitú farbu, najideálnejšiu pre púštnu krajinu. Zvláštnosťou je, že dingo nedokáže štekať. Za to však vie zavýjať. Dingo mal zlú povesť vďaka prisťahovalcom a dovozom prvých oviec. Keď začal útočiť na ovce, stal sa škodnou a odvtedy bol lovený.
Vtákopysk
Vtákopysk je naozaj výnimočný tvor. Bežne ho vo voľnej prírode ani neuvidíte. Je veľmi plachý a skrýva sa v norách hĺbených pri brehoch, alebo priamo v brehoch. Ak by ste veľmi túžili zazrieť ho v prirodzenom biotope, museli by ste zamieriť do východných oblastí s výskytom riek a drobných potokov. Rezervácia Tidbinbilla pri Canberre, Alžbetine jazero alebo tasmánske národné parky.
Ježura
V našich končinách sa o tomto zvieratku veľmi nehovorí. Zaujímavé však je, že je taktiež jedným zo symbolov Austrálie. Patrí medzi mravčiare, hoci sa rodí z vajec. Živí sa mravcami a termitmi. Tento druh živočícha pôvodne vyhynul už pred 20 miliónmi rokov, avšak jediný druh blízky vtákopyskom prežil a z neho sa vyvinuli postupne ďalšie druhy, ktoré poznáme v Austrálii dnes. Etymologicky sa nazývajú Echidna, čo je pojem pochádzajúci z mytológie. Z polovice žena, z polovice had. Tento tvor je však z polovice plaz a z polovice cicavec. Charakteristické sú tŕňotivá srsť, predĺžený nos a veľké pazúry používané na rýpanie v zemi.