ZN.SK
Biškek Kirgizsko

Kirgizsko premenuje svoje „sovietske“ názvy, Rusko protestuje

Kirgizsko plánuje premenovať kľúčové názvy štvrtí hlavného mesta Biškek, ktoré nesie názvy ešte zo socialistickej éry. Moskva však protestuje.

Biškek, hlavné mesto postsovietskeho Kirgizska (Kyrgystán), plánuje premenovať svoje štyri obvody, ktoré ešte stále nesú názvy z dôb Sovietskeho zväzu. Správa hlavného kirgizského mesta zámer zmeniť názvy argumentuje zastaranosťou a neaktuálnosťou. Názvy obvodov Leninova štvrť, Sverdlova štvrť poukazujú na sovietskych politikov a štvrte Októbrová a 1. Mája zase poukazujú na konkrétne udalosti revolúcie a oslavy práce. Tieto názvy v roku 2022 a 2023 nekorešpondujú s aktuálnou politikou a dobou ako takou. Niečo také sa však nepáči Moskve, ktorá tento zámer začala brať „osobne“.

Biškek Kirgizsko

Vraj útok voči Rusku a ruskému jazyku

Napriek tomu, že politika slobodného Kirgizska by mala byť v rukách Kirgizska, aktuálne snahy o podporu kirgizského jazyka a obmedzenie ruštiny spolu so zámerom premenovať štvrte hlavnej kirgizskej metropoly, sú v Moskve brané ako útok na Rusko. Niektorí ruskí zákonodarcovia sa tak vyjadrujú odmietavo a neváhajú použiť aj tvrdé prirovnania, či predpoklady uberania sa budúcch opatrení kirgizskej vlády smerom k potlačovaniu ruského jazyka a národnosti v krajine. Ako príklad je používané Gruzínsko, či Ukrajina, kde sa znižuje pomer používania ruštiny a mladšie generácie používajú skôr svoj národný jazyk.

Zaujímavosťou pritom je, že samotné Rusko po rozpade Sovietskeho zväzu, premenovalo viacero zemepisných názvov a ulíc a na mnohých miestach sa samo vzdalo prepojení na Lenina, Stalina, či konkrétne politické udalosti. Snahy Kirgizska však vyvolávajú vášne, ktoré aj samotné Kirgizsko nepokladá za adekvátne, ak ide o ich vlastné vnútroštátne záležitosti. Najmä dôležité názvy v ich krajine sa netýkajú ich krajiny, ich histórie a kultúry, ale udalostí a ľudí, ktorí nemajú pre moderné Kirgizsko význam.

informácie uvádza aj www.rferl.org, foto: pixabay

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu