Ruža. Neexistuje kvet, ktorý by mal bohatšie vyobrazenie a mýty, ktoré sa samotného kvetu týkajú. V ázijských kultúrach ruži konkuruje lotosový kvet, no na celom svete nenájdeme bájnejšieho a ospevovanejšieho kvetu, než je ruža. Ruža, krásny kvet tvorený prekladanými na husto naukladanými okvetnými lístkami, stojaci na tvrdej stonke pokrytej ostrými tŕňmi.
Taká krása stojaca na pichľavej stonke je akousi rovnováhou krásy a rizika, ktorá motivovala básnikov a rôznych umelcov k nespočetnému množstvu diel a vyobrazení. Ruža je najospevovanejším kvetom v básňach tragických, lyrických aj milostných. Redukcionistickí antropológovia v ruži vidia mnoho symbolov a aj dnes ich je nespočetne mnoho. Viaže sa s ňou aj niekoľko zaujímavostí, ktoré ste možno ani netušili.
Antická doba a počiatky kresťanstva
V Antike sa ruža spája s mlčanlivosťou, záhadnosťou, ale tiež s radosťou. Latinský pojem „sub rosa“ znamená „tajne“ práve preto, že vychádza z dávneho prirovnania. V starovekom Ríme bola ruža kvetom bohyne Venuše. Ruža je však aj symbolom ruženca, ktorý sa skladá pôvodne z niekoľkých ruží. Ruža symbolizuje číslicu 5 v rôznych významoch a kultúrach Európy. Veď aj Ružencové slávnosti sú zložené z piatich radostných, piatich smutných a piatich slávnych okamihov života Panny Márie.
Erby a historické vyobrazenia
Ruže sú kvety, ktoré si dávali veľmi radi rôzne šľachtické rody do svojich erbov. Heraldika tak pozná z kvetov najmä ružu a hoci jej vyobrazenie mohlo byť aj odlišné od typicky zaužívaného vzhľadu ruže, písané listiny vždy dokladujú, že dané vyobrazenie je ruža. V rámci erbov a početnosti rôznych prvkov je meč, drak a ruža trojica najčastejších Heraldika pozná aj na Slovensku takéto vyobrazenia. Pochádzajú najčastejšie zo stredoveku, ruže má v rukách aj Alžbeta Uhorská, vyobrazená napríklad na secesnom modrom kostolíku v Bratislave. Ruže sú spojené aj s množstvom pamiatok a architektonických prvkov. Za všetky možno zaujme Rosslynská katedrála, ktorej názov vychádza z ruží, no aj mnoho prvkov v nej je inšpirované kvetom ruže. Známa je nám najmä vďaka zmienke Dana Browna v knihe Da Vinciho Kód.
Ruže sa dostali aj do erbov rôznych panstiev vo Veľkej Británii, Nemecka, Škandinávie, ale aj u nás. Slovenské mestá a obce používajú ruže vo svojich erboch, ba dokonca máme aj mesto, ktorého názov sa odvíja od názvu tejto krajiny. Ružomberok nenesie len názov kvetiny, ale aj v erbe má jednu veľkú ružu. Tri ruže sú na erbe Bánoviec nad Bebravou a tri ruže sa vynímajú v hornej časti erbu mesta Prešov.
Prečo je ruža červená ako krv?
K ružiam sa viaže viacero legiend, ktoré vysvetľujú jej krásny červený odtieň a vôbec červené odtiene ako také. Takmer vždy sa viažu s krvou. Podľa gréckej mytológie ruža získala svoju farbu vtedy, keď pri Afroditinom hľadaní jej milovaného Adonisa stúpila na tŕň a kvapka krvi zafarbila biely lupeň ruže. Iná legenda hovorí o Cupidovi, ktorý nedával pozor a rozlial červené víno na biele kvety. Aj tŕne majú svoj pôvod pri Cupidovi. Mal ruže zakliať po tom, čo pri ovoniavaní ruží ho uštipla včela a rozhodol sa streliť šíp do ruží. Stal sa z neho tŕňa odvtedy má mať kvet už len tŕne. Iná z legiend hovorí, že Eva, prvá žena na svete, v rajskej záhrade pobozkala biely kvet a ten sa od vlastnej radosti začervenal. Nie viac ako 2000 rokov má povesť, podľa ktorej ruža získala svoju farbu a tŕne po ukrižovaní Ježiša. Sfarbila ho jeho krv a tŕne získala po jeho korune.
Moderná spoločnosť dnes
Dokážete si predstaviť lámačov ženských sŕdc a tanečníkov, ktorí si do úst vezmú namiesto ruže karafiát, levanduľu, alebo slnečnicu? Asi nie. Ruže sú obľúbeným kvetom žien, vysoký dopyt je po nich počas Valentína, keďže tento kvet nemôže uraziť. Kľúčová môže byť len farba a ich počet, ktorý uraziť už môže.
Dnes je však ruža v niektorých vzťahoch aj vzájomným symbolom niečoho, čoho význam chápu najlepšie práve obaja z páru. Ich počet, farba, alebo aj načasovanie na konkrétny deň. Napríklad najkontroverznejšia ruža je žltá. Kým u nás je prijímaná s obľubou, v moslimskom svete reprezentuje žiarlivosť a zradu. Variácia farieb a druhov je tak široká, že môžeme hovoriť o druhoch, ktoré vynikajú drobnými kvietkami, cez ruže šípové, po nádherné tmavočervené luxusné kúsky, aké zdobia tie najnákladnejšie kytice.
V súčasnosti poznáme aj čierne a modré ruže, no sú len výsledkom napájania farbív do bielej ruže. Z prapôvodnej vlastni ruží v Ázii príbuznej klasickej šípovej ruži sa vyšľachtilo toľko variácií, že niektoré z nich sa takmer ani nepodobajú.