ZN.SK
čierna mačkovitá šelma

V Liptovskom Mikuláši spozorovali mačkovitú šelmu. Túla sa tam jaguár?

V Liptovskom Mikuláši v časti Vitálišovce mal jeden z obyvateľov zazrieť pri rannom venčení veľkú čiernu mačkovitú šelmu. Mačkovitá? Čiže?

V Liptovskom Mikuláši v časti Vitálišovce mal jeden z obyvateľov zazrieť pri rannom venčení veľkú čiernu mačkovitú šelmu. Mesto Liptovský Mikuláš na základe tejto informácie preventívne žiada obyvateľov, aby sa do odchytu pohybovali v obytných zónach. V minulosti sa už objavovali podobné prípady v Európe, keď sa vo voľnej prírode ocitlo zviera uniknuté z klietky chovateľa. O čiernom panterovi, jaguárovi, či čiernej pume a chovateľovi, ktorému by mohla patriť, však žiadne informácie nie sú.

Môže byť veľká čierna mačkovitá šelma skutočná?

Odhad bežného človeka v rámci veľkosti spozorovaných zvierat na diaľku môže byť skreslený. Nie každý je schopný rozoznať šelmu z diaľky. Zviera, ktoré by sa túlalo lesmi pri nedostatku potravy by pravdepodobne menší pes mohol zaujať. Ten väčší samozrejme ohroziť. Je ťažké zhodnotiť, či na samotnej Ukrajine neexistujú prípady úniku zvierat zo zničených zoologických záhrad, čo by mohlo za určitých okolností byť dôvodom objavu divého zvieraťa v lesoch. Čisto hypoteticky by tak divá zver mohla križovať nezastavaný prírodný priestor v smere na západ.

Pri rýchlosti veľkých mačkovitých šeliem je dokonca možné prekonať územie Ukrajiny až po Liptovský Mikuláš v priebehu niekoľkých dní. Ďalšia možnosť je aj chovateľ na Ukrajine, ktorého klietky sa stali nestrážené. O niečo pravdepodobnejšia teória by mohla byť tá, ktorá by uvádzala nezodpovedného chovateľa v Poľsku.

„Možno je všetkému inak“… ale mačkovitá „sedí“

Stále však len za predpokladu, že zviera mohlo byť skutočné. Odhad veľkosti pri niektorých rasách mačiek môže zlyhávať. Mainská mačka na vandrovke už napríklad neraz vo svete pomýlila svojou veľkosťou.

Mainská mývalia mačka je obľúbeným plemenom, hoci aj nákladným. Je hravá, prítulná, znášanlivá so psami, ktorí tolerujú mačky. Vyžaduje s však dôkladnú starostlivosť o srsť. Je je naozaj objemná a preto je nutné aj zo strany majiteľa počítať s určitou časovou investíciou. Sfarbené sú však skôr do siva, prípadne hneda, biela a rôznych odtieňov. Nie však do čiernej, čo by mohlo popliesť. Veľkosť mývaliej mačky však neraz poplietla ľudí s rysom a pre jej veľkosť by nejeden prisahal, že videl šelmu.

Pozrite si zaujímavú knihu Čo mačky chcú.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu