ZN.SK
Kirgizsko Kyrgyzstan

Kirgizsko (Kyrgystan): fakty, miesta, čísla a podrobnosti o krajine

Kirgizsko je vnútrozemskou krajinou ležiacou južne od Kazachstanu, s ktorým má najdlhšiu hranicu v dĺžke 3900 km. Čím vyniká?

Kirgizsko je vnútrozemskou krajinou ležiacou južne od Kazachstanu, s ktorým má najdlhšiu hranicu v dĺžke 3900 km. Na juhu a východe susedí s Čínou a na západe s Uzbekistanom a Tadžikistanom. Povrch krajiny tvorí členitý terén. Vypĺňa ho horský systém Ťan-šanu prechádzajúci do horského uzla Ženiš Čokošu. Ten sa rozdeľuje na dva chrbáty, ktorý vytvára pohoria a kotliny.

Kirgizsko Kyrgyzstan

Dno najväčšej kotliny vypĺňa jazero Isyk-kol s rozlohou 6 236 km2. Je najväčšie v krajine zo všetkých 3000 jazier a nezamŕza. Horský terén vytvára bohatú riečnu sieť. Na juhu sem zasahuje Pamír s najvyšším vrchom 7 134 m.n.m – Štít víťazstva. V Kirgizsku pramení Syrdarija, ktorá napĺňa Aralské jazero v Kazachstane. Podnebie je v Kirgizsku kontinentálne, v zime drsné a tiež miestami ovplyvnené nadmorskou výškou, hmlami. Hory pokrývajú ľadovce, ktoré počas leta zásobujú rieky vodou. Letá sú horúce a suché so slabými zrážkami.

História

V 6. Storočí p.n.l. bola oblasť súčasťou Skýtskej ríše. V 6. Storočí prišli turkické kmene. V 10. Storočí prichádza islam a v roku 1219 osobne Džingischán s mongolskou nadvládou. V 13. storočí na územie súčasného Kirgizska prichádzajú predchodcovia Kirgizcov z východu. Už v 16. storočí vystupovali ako samostatný národ. Od roku 1876 tu prebiehala ruská kolonizácia. V roku 1926 bola vyhlásená Kirgizská ASR a v roku 1936 Kirgizská ASSR v rámci Sovietskeho zväzu. Krvavé strety s Uzbekmi v roku 1990 predchádzali vyhláseniu samostatnosti od Sovietskeho zväzu.

Obyvateľstvo

Obyvateľstvo Kirgizskej republiky tvorí 5,3 miliónov obyvateľov. Kirgizi tvoria 60% populácie. Vo Ferganskej doline žijú Uzbeci (14%), v povodí riek Ču Rusi a Ukrajinci (zhruba 18%). Moslimovia tvoria 70% a pravoslávni veriaci len 6%. Zvláštnosťou bolo, že v krajine vládli dve desaťročia prísne obmedzenia proti rozpínaniu islamu. Krajina trpí úbytkom obyvateľstva, odchádzajú z nej Rusi, ako aj Nemci (väčšina z viac ako 100 000 populácie.) Prevláda agrárne osídlenie. V hlavnom meste Biškek (do roku 1991 Frunze) žije 762 000 obyvateľov.

Kirgizsko Kyrgyzstan

Hospodárstvo

Hospodárstvo krajiny  sa dá prirovnať k rozvojovej krajine. Prevláda agrárne osídlenie a aj hospodárstvo sa orientuje na poľnohospodárstvo, ktoré zamestnáva 52% krajiny. Pestujú sa hlavne obilniny a zemiaky. Len postupne sa rozvíja trhová ekonomika, prichádzajú zahraničné investície a rozvíja sa obchod s Čínou. Odlivom mozgov krajina utrpela v rámci technikov a vzdelanosti. Chovajú sa ovce, kone a dobytok. V minulosti bola krajina zdrojom vzácnych nerastných surovín pre Sovietsky zväz, aj dnes prebieha ťažba antimónu a ortuti.

V odľahlých regiónoch v menších dedinkách si prísne dodržiavajú pôvodné tradície. Práve tu možno badať atraktivitu pre návštevníkov, hoci turizmus tu nie je veľmi rozvinutý. Sú to prevažne turisti z Ruska prichádzajúci skôr výnimočne. Krajina nie je pripravená na väčší rozvoj turizmu, nemá ubytovacie možnosti, samozrejme mimo hlavné mesto Biškek a Och.

Národné parky v krajine:

Kirgizsko je na chránené územia a národné parky bohatšie, ako severnejší rozľahlejší Kazachstan. Na jej území sa nachádza 10 prírodných rezervácií, 13 národných parkov, 19 prírodných pamiatok a 45 habitatov – Z nich je 10 lesných rezervácií a 10 zoologických rezervácií. Zvyšné sú botanické. Všetko chránené Kirgizskou vládou a v rôznej miere využívané v miestnom cestovnom ruchu. Ten je odkázaný na návštevníkov z blízkych krajín, Uzbekistanu, Kazachstanu, avšak najmä z Ruska.  Na západe sa nachádza 25 tisíc hektárová Sary-Chelek- biosférická rezervácia zapísaná na zozname UNESCO, na severe je známy národný park Chong-Kemin. Rezervácia Besh-Aral State s rozlohou 112 018 hektárov je habitatom ojedinelého druhu sysľa a flóry západného Ťanšanu. Rozlohou najväčšia rezervácia je Sarychat-Ertash v provincii Issyk-Kul s ojedinelými druhmi fauny a flóry na ploche 134 140 ha.

Kirgizsko jurtový stan

Najstarším národným parkom v krajine je Kirgizský národný park Ala-Archa od roku 1976 na severe krajiny v tesnej blízkosti hlavného mesta Biškek. Preteká ním rieka Kargay-Bulak. Významným je toto miesto pre výskyt veľmi vzácneho snežného leoparda, divé kozy, vysokú zver, ako aj sysle.

UNESCO

Posvätné miesto Sulaiman-Too – Nachádza sa v údolí Fergana pri meste Osh, ktoré bolo v stredoveku významným a veľkým mestom ležiacim na trase Hodvábnej cesty. Sulaiman-Too bol majákom pre obchodníkov a cestujúcich. Postupne sa zo Sulaiman-Too stala posvätná hora, ktorú tvorí 5 vrcholov v okolí ktorých je rozptýlených viacero menších kultových miest a jaskýň s maľbami z obdobia doby bronzovej.

Hodvábna cesta a cestná sieť koridoru Chang’an-Tianshan– Hodvábna cesta je historicky jednou z najznámejších a najvýznamnejších obchodných trás a jedným z najstarších komunikačných kanálov. Pôvodnú Hodvábnu cestu lemovali budovy, chrámy, strážnice, aj poštové stanice. Hoci prekvitala najmä v 2. storočí pred Kristom, jej pozostatky sa využívali aj v 16. storočí.

Západný Ťan-šan je pohorie zapísané na zozname prírodného dedičstva UNESCO od roku 2016. Západná časť pohoria Ťan-šan zasahuje do Kazachstanu, Kirgizska aj Uzbekistanu. Výnimočnosť tejto oblasti spočíva v diverzite prírody. Striedajú sa tu všetky ročné obdobia, žije mnoho rastlinných a živočíšnych druhov. Kombinuje sa zelená krajina s vodnými plochami a riekami.

Sary-Chelek – biosférická rezervácia Sary-Chelek sa nachádza v pohorí Ťanšan. Rozprestiera sa v horách vo výške nad 2 000 m.n.m. Hlavným habitatom sú lesy, háje, stepi, skalné ale aj vodné plochy. Zaujímavé sú najmä lesy orechovníka, jabloní a hrušiek.

Doprava a dostupnosť:

Vlaková doprava spája hlavné mesto s Moskvou. Letisko Manas v hlavnom meste je pomerne rušné. Najviac letov prichádza z Moskvy, ale aj Novosibirska, St. Petersburgu a mimo Rusko najmä z Istanbulu. Pravidelné sú aj linky z Dubaja a kazašskej Almaty. Vo všeobecnosti tu funguje doprava prostredníctvom mikrobusov, takzvané maršrutky a zdieľaných taxíkov. V zimnom období výrazne sťažuje dopravu sneh. Priesmyky a horské prechody do Číny môžu byť celkom uzavreté pre opakované lavíny. Niektoré cesty sú v zime celkom uzatvorené.

Kirgizsko Kyrgyzstan

Zaujímavosti:

  • Národný nápoj je kvasené mlieko kobýl
  • Ferganské údolie je horská krajina s priesmykmi a priepastným údolím Suusamyr a priehradou Toktogul.
  • Osh je druhé najväčšie mesto Kirgizstanu, a nazýva sa tiež „mestom, ktoré je staršie ako Rím“.
  • Najvyšším vrchom pohoria Ťanšan je Džengis Čokusu – Štít víťazstva, 7 439 m.n.m, ktorý leží práve v Kirgizsku.
  • V Kirgizsku sa nachádza najväčší les divorastúceho orechovníka na svete. Aj preto sa nazýva krajinou vlašského orecha.
  • Pre turistov môžu byť zaujímavé tradičné jurty v niektorých lokalitách a spôsob prepravy na koňoch, čo je v neprístupnom teréne jediný možný presun tovaru, ak nie po vlastných.
  • Turistika tu prekvitá najmä počas leta. V zime je mnoho ciest neprístupných alebo celkom uzatvorených. To formuje kultúru a zvyklosti „odrezaných častí“ počas zimy.
  • Habitatom snežného leoparda v Kyrgyzsku je oblasť aj mimo parkKargay-Bulak, na celkovej rozlohe 105 000 km2, pričom sa odhaduje populácia 150 až 500 jedincov.
  • Zaujímavosťou sú tri enklávy na západe Kirgizska. Dve patria Uzbekistanu a jedna Tadžikistanu.
  • Počas éry Sovietskeho zväzu sa práve v Kirgizsku v oblasti Mailuu-Suu ťažil rádioaktívny urán. Sovietsky zväz zdevastoval obrovskú plochu a vytvoril jednu z najväčších ekologických katastrof a tiež opakovanú časovanú bombu. V roku 1958 sa pretrhla hrádza s rádioaktívnou hlušinou a uvoľnila 600 000 kubických metrov odpadu do riečneho systému.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu