ZN.SK
žena zahltená odpadom

Fenomén Zero Waste na Slovensku: Ako minimalizovať odpad?

Zero Waste je zaujímavý pojem, ktorý pomenúva osobnú filozofiu fungovania domácnosti, osobnosti, rodiny. Je spôsobom, akým žijete, chcete žiť a čo vyznávate. Ak sa rozhodnete pre minimalizáciu odpadu, nemusí to byť len o poslúchaní politikov, organizácií a trendov. Je to aj vlastný pokus a psychologické nastavenie spokojnosti tým, že neprispievate k neporiadku, chaosu a odpadu. Žiť život a vyznávať filozofiu Zero Waste nie je o žiadnom novom vyznaní, viere, nemá nič spoločné s náboženstvom, ako sa mylne domnievajú niektorí ľudia staršej generácie, ani žiaden americký trend, proti ktorému bojujú vysoké percentá neustále nespokojných spoluobčanov.

žena zahltená odpadom

Zero Waste (nulový odpad) – čo to vlastne je? A je nulový?

Zero Waste nie je len trendy slogan, ale skôr životný štýl a filozofia, ktorá sa sústreďuje na minimalizáciu vytváraného odpadu. Nemusí tak ísť o úplnú nulu. Neznamená to, že si zubnú pastu musíte vyrobiť, alebo kúpiť len náplň ak tubu máte. Nemusí byť reč o nule, ale môže ísť o maximálnu snahu neplytvať, neškodiť, netvoriť odpad navyše. Práve jej cieľom je znižovať množstvo odpadu, ktoré končí na skládke, a to prostredníctvom osvedčených postupov zníženia, opätovného používania, recyklácie a kompostovania. Do značnej mieri nám na Slovensku k recyklácii odpadu pomáha zálohovanie fliaš. Kysucké lesy sme svojho času mali na niektorých miestach posiate plastovými fľašami a plechovkami od koly a piva. Dnes v lesoch zostávajú len tie s veľmi starým dátumom. To je mimoriadny úspech. Podobne ako fľaše plávajúce v našich riekach.

Základné princípy Zero Waste:

  1. Zníženie hromadenia a nakupovania: Sústreďuje sa na minimalizáciu nakupovaných vecí a obmedzenie nadmerného konzumu.
  2. Opätovné používanie: Podporuje používanie opakovateľných predmetov namiesto jednorazových. Tu je možné pridať aj spôsob narábania s textilom a jeho nakupovanie. Začať sa dá už od textilnej tašky, namiesto igelitovej.
  3. Recyklácia: Priorita je dávať prednosť recyklovateľným materiálom a efektívnym recyklačným postupom. Sami k nej môžeme prispievať, pričiniť sa o ňu, alebo si zvoliť práve takýto pôvod produktu, či materiálu.
  4. Kompostovanie: Oddelenie organického odpadu s cieľom vytvárať kompost, ktorý môže byť použitý na hnojenie pôdy. Najmä rodinné domy dokážu výrazne znížiť objem smetnej nádoby, znížiť zápach, škodlivosť a nebezpečnosť odpadu, ak nemieša všetko dohromady, ale organický odpad putuje späť do prírody. Že získava cenné hnojivo pre rastliny je vedľajší produkt.

Má Zero Waste šancu aj na Slovensku?

Na Slovensku je už niekoľko rokov nemálo obchodov zameraných na bezobalový predaj. Ste to vy, čo si prináša obal, dávkovač, alebo fľaše a načapujete si aviváže, pracie gély, drogériu, sprchové gély, alebo prostriedky na umývanie riadu. Rovnako tak je možné nakupovať aj obilniny, vločky, ryžu, či múku. Zníženie objemu odpadu je nepopierateľné, pokiaľ si zákazník obstaráva viacero drogérie rovnakým spôsobom. Nie všetky veľké reťazce nám môžu zabaliť šunku, či syr do papiera, ako tomu bolo kedysi. Istejšia je fólia. No v mnohých smeroch sa dokážeme vynájsť, alebo si zabehnutí uznávači tohto štýlu nachádzajú aj nové cesty, ako sa vynájsť.

Aj na Slovensku vyznávame pozitívny dopad na životné prostredie. Slováci majú na Facebooku aj zero waste skupiny a témou je to aj pri rôznych ekologických konferenciách.

Ako začať s Zero Waste životným štýlom:

  1. Nákup bez obalu: Preferujte obchody, ktoré ponúkajú možnosti bezobalového nakupovania. Prípadne minimalizujte objem obalových materiálov.
  2. Opätovné používanie: Používajte opakovateľné nádoby, plátne tašky a fľaše namiesto jednorazových. Rovnako tak aj pri nákupoch väčšieho množstva potravín takéto nádoby vieme opakovane použiť v mrazničke.
  3. Oddelenie odpadu: Začnite s oddelením recyklovateľného materiálu a organického odpadu. Čím podrobnejšie dokážete deliť svoj odpad a následne ho vyhodiť do rovnako rozdeleného smetiarskeho kontajnera, tým lepšie. Elektroodpad a batérie odkladajte a odovzdávajte v elektropredajňach. Elektro vám prevezmú aj v Hornbachu, rovnako ako batérie. Tie je možné odovzdávať aj na pobočkách LIDL.
  4. DIY (Do It Yourself): Vytvárajte vlastné produkty, ako sú čistiace prostriedky alebo kozmetika, aby ste minimalizovali obaly.

Ale tiež napríklad:

  1. Staré spotrebiče, nábytok, či šaty ponúknite v bazári: je síce pravdou, že určité skupiny ľudí medzi nami považujú ľudí predávajúcich obnosené veci a staršie lacnejšie veci za… ale sú to vaše veci. Dajte im druhý život. Darujte ich cez inzerát, predajte ich a za získané peniaze si kúpte to, čo aktuálne vaša domácnosť, alebo rodina potrebujú viac. Je lepšie nepoužívané veci predať, či posunúť, ako nimi zaplniť kontajner a skomplikovať separovanie. Alebo objemnosťou vývoz odpadu.
  2. Baliaci materiál: predávate obnosené veci, knihy, či plánujete posielať niečo krehké? Nie je nutné kupovať nové fólie a výstelky. Bežne sa stretnete s rôznymi fóliami, bublinkovou fóliou – odkladajte si ich práve pre tieto prípady. Následne máte čím balíček vystlať, zabezpečiť jeho bezpečnosť a dávate druhé využitie toho, čo mohlo byť pôvodne odpadom. Aj eshopy, či veľké záhradníctva recyklujú tieto materiály a zákazníci si zvykajú, že škatule od cestovín a kávy obsahujú ich balíčky.
  3. K celej filozofii je možné prispieť aj svojim správaním vonku, cestovaním, využívaním ekologickej dopravy. Ďalší príspevok je možný pomocou dobročinnosti, kedy vyrovnávame misky váh oproti tým, ktorí hádžu akýkoľvek odpad priamo pod seba. Niečo také opäť pracuje s hlavou a mnohých ľudí napĺňa dobrým pocitom. Alebo možno viac teší pohľad na krajinu, v ktorej predtým ako päsť na oko pôsobila vrstva plastov, skla, či pohádzaných smetí.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu