Soriana, vzácne ženské krstné meno. Poznáte jeho pôvod?

Soriana, vzácne ženské krstné meno. Poznáte jeho pôvod?

Soriana je pre nás neznámym krstným menom. Za jeho spropagovanie môžeme v našich končinách najmä moderátorke jedného z rádií. Jej meno sa stalo vyhľadávané. Verejnosť môže zaujímať, odkiaľ pochádza. Je zaujímavé aj ako inšpirácia pre ženské meno pre dieťa. Vo svete sú jeho rôzne obmeny, ktoré využívajú aj tvar Sorjana, Soryana, prípadne pozmenené poradie znakov. Alebo sa stretávame s dvojitými písmenami, napríklad dvoma N za sebou.

Meno Soriana má asýrsky pôvod

Meno Sorana má byt odvodené od starogréckeho Seírios, čo je pomenovanie slnka, žiary, žiarenia, alebo jasu. Pojmom Sirius sa označovali v starogréckych časoch ľudia, ktorí pochádzajú z dnešnej oblasti Sýrie. Je potrebné poznamenať, že dávno predtým, než do oblasti prišiel islam a vládli mu celkom iné kultúry. Odkaz na slnko, prípadne žiaru slnka, je viditeľný aj v mnohých iných krstných menách vo svete, ktoré majú rovnaký základ. Starogrécky  (uvádza portál name-doctor.com).

Výskyt mena je stále vzácny

Ženy s týmto mestom nájdeme v Brazílii, v Taliansku, v niektorých španielsky hovoriacich krajinách, v Kanade a veľmi vzácne aj inde vo svete. Nepatrí medzi rozšírené a populárne. Ako je však zvykom, za popularitu mena môžeme vďačiť slávnym nositeľom, prípadne trendom, či propagácii. Je nepochybné, že výskyt tohto mena v rozhlasovom éteri ho zatraktívnil. Najmä, ak si ho môžeme spojiť s niečím pozitívnym, používanou značkou a dobrými emóciami, stáva sa inšpiráciou rodičov v očakávaní.

Až na veľmi vzácne výnimky je považované za ženské meno. Jeho podoba Soriane je známa vo Francúzsku. Portál popular-babynames.com, napojený do rôznych demografických databáz, zaznamenáva len jediného chlapca s menom Soriane, inak je aj vo Francúzsku považované za meno naozaj čisto ženské.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.