ZN.SK
japonské dievča vo vlaku

Stratová vlaková zastávka čakala, kým doštuduje jediná pasažierka

Prípad, kedy nezanikla nerentabilná vlaková zastávka využívaná jedinou študentkou, je príkladom úcty k vzdelaniu a potrebám jednotlivca.

V Japonsku je pojem úcta, alebo pojem solidarita na celkom inej úrovni, ako v krajinách Európy. Prípad, kedy nezanikla stratová vlaková zastávka využívaná jedinou študentkou, je príkladom, ako aj jednotlivec môže byť vážený a jeho záujmy môžu mať svoju dôležitosť. Z dlhodobejšieho hľadiska je totiž pohľad na vzdelanosť v odľahlom regióne investíciou, na akú sa bežne vo svete pozerať už nemusí. Úcta k vzdelaniu a vedomostiam má váhu, čo v poslednom čase u nás nevidieť. Prípad z roku 2012 týkajúci sa zastávky Kyū-shirataki v japonskej prefektúre Hokkaido by bol zrejme v našich končinách nemožný. Železnice vyhodnotili zastávku Kyū-shirataki v odľahlej časti prefektúry za nerentabilnú, nevyužívanú a mala byť zrušená. Vlak do nej už nemal zachádzať a hornatý región by bol bez železničného spojenia.

japonské dievča vo vlaku

Zastávka a vlak ako jediné spojenie so školou

Miestni však pochopili, že v takom prípade by dievča z ich komunity, študentka na strednej škole, nemohla dochádzať trasou trvajúcou cca 35 minút za vzdelaním. Upozornili tak železnice, že hoci len jediný jeden pravidelný pasažier zastávku používal, už by pre ňu nebola prijateľná alternatíva dopravy. Udalosti, ktoré nabrali rýchly spád, vyzdvihli spolupatričnosť ľudí, ale aj železníc, ak postavili záujmy a potreby jednotlivca do popredia. V záujme podporiť a vyzdvihnúť vzdelávanie z tejto udalosti vznikol dôležitý symbol. Získal pozornosť Japonska, aj svetových médií.

So zrušením čakali, kým dievča nedoštuduje

Japonské železnice sa rozhodli počkať, kým dievča nedoštuduje a až následne zrušili zastávku. Prípad si získal pozornosť médií aj miestnych. Pri poslednej ceste vlakom v ňom nesedelo dievča samé, ale táto jazda v marci 2016 prilákala aj divákov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kei Nagahashi (@kei.nagahashi)

Náklady na prevádzku vlakovej zastávky a konečnej stanice vyriešilo jednoducho len doštudovanie dievčaťa. Pritom v celom príbehu sa ukrýva ohľaduplnosť a úcta voči jednotlivcovi a jeho potrebám. Je jasné, že táto udalosť je ľahko onálepkovaná ako v našich končinách nereálna. Aspoň nie v prípadoch potrieb bežného rovnocenného človeka zo skromných pomerov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu