Sopka Etna sa prebudila k životu, 11.11. začala chrliť lávu

Foto: ilustračná fotografia sopečnej činnosti

Sicílska sopka Etna sa prebudila. V noci na sobotu 11.11.2023 sa prejavila chrlením lávy. Bez sprievodného chrlenia popola a katastrofických scenárov tak zostáva pod drobnohľadom odborníkov, aj divákov. Taliansky národný ústav venujúci sa vulkanológii krajiny (INGV) zvýšil výstrahu možných rizík z kategórie žltá na oranžová. Chrlenie žeravej lávy bolo viditeľné počas noci a pravdepodobne poskytne úchvatné prírodné divadlo ešte nejaký čas. Dá sa teda očakávať masový prílev turistov, napriek rizikám, ktoré nevyspytateľné úkazy sprevádzajú. Naposledy sa prejavila v auguste 2023. Jej činnosť môže zásadne ovplyvniť leteckú dopravu a kvalitu ovzdušia Sicílie, ale aj Európy. Zatiaľ však nemá nepriaznivé hodnoty a nenastal ani výbuch sopky, čo je aj pre obyvateľov okolia dobrou správou.

Foto: ilustračná fotografia sopečnej činnosti

Foto: ilustračná fotografia sopečnej činnosti

Zaujímavosti spojené so sopkou Etna

  1. Najväčšia v Európe: v rámci Európskeho kontinentu je najväčšou aktívnou sopkou. Tou neaktívnou je zrejme stratovulkán v Banskej Štiavnici.
  2. Aktivita a histórie: Etna je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. Jej aktivita sa datuje do praveku, a podľa histórie bolo zaznamenaných viac ako 200 erupcií.
  3. Rôzne typy lávy: Etna vyvrhuje rôzne typy lávy, vrátane hladkej čiernej lávy známej ako bazalt, ale tiež ašerické lávy a pyroklastické prúdy.
  4. Unikátny ekosystém: Napriek nehostinnému prostrediu v okolí sopky je na Etne množstvo flóry a fauny. Napríklad, vyskytuje sa tu špeciálny druh brečtanu, ktorý je prispôsobený životu v sopečnom prostredí.
  5. Kultúrna hodnota: Pre miestnych obyvateľov má Etna veľký kultúrny význam. Sopka bola v minulosti spojená s rôznymi mýtmi a legendami.
  6. Ovplyvňuje klímu: Okolie sopky Etna je jedným z najproduktívnejších poľnohospodárskych regiónov v Európe v dôsledku bohatých sopečných pôd.
  7. Sant’Alfio a Čierna madona: V dedinke Sant’Alfio, nachádzajúcej sa na svahoch sopky, je kaplnka, ktorá je zasvätená trojici svätých – ochrancom pred sopečným nebezpečenstvom. Kaplnka je tiež domovom starobylého kultového obrazu Čiernej madony.
  8. Turistický magnet: Etna priláka množstvo turistov, ktorí majú možnosť sledovať erupcie, preskúmať krátery a užívať si úžasný výhľad na Sicílii.
  9. Vplyv na antickú mytológiu: V gréckej mytológii bol Etna považovaná za pracovnú dielňu boha Hephaista, boha kováčstva a ohňa. Je to tak len časť z dôvodov, pre ktoré je Etna súčasťou Svetového dedičstva UNESCO od roku 2013. Najmä pre jej kultúrny význam v rámci sicílskej histórie.
  10. Erupcie a vplyv na okolitú krajinu: Niektoré z najvýznamnejších erupcií Etny zmenili krajinu okolo nej, vrátane vytvorenia nových kráterov a prúdov lávy, ktoré ovplyvnili terén.
Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.