ZN.SK
kompost v rukách a význam pre kompostovanie

Kompostovanie v byte a balkóne: chytré využitie cenného odpadu

Na kompostovanie na balkóne nie je nutné žiadne špeciálne miesta. Je vhodné, ak si vyberiete také, ktoré je prístupné priamo. Tekutá časť…

Kuchynský odpad môžeme deliť do viacerých kategórií, no ten, ktorý je možné kompostovať a premeniť na cenné látky pre rastliny, je doslova škoda vyhadzovať. Jeho prednosti sme poznali už dávno a význam v súčasnosti si uvedomujú najmä záhradkári. Avšak aj ľudia, ktorí žijú v bytoch a ich minimálny priestor na vlastnom a predsa na vzduchu tvorí balkón alebo loggia, môžu tieto možnosti využívať. Pre mnohých to dokonca nie je žiadnou novinkou a kompostovanie im prináša prospech hneď niekoľkokrát.

kompost v rukách a význam pre kompostovanie

Kompostovanie v bytových podmienkach? Dá sa to

Existuje na trhu niekoľko prístrojov, nádob a spôsobov, ako možno kompostovať priamo v kuchyni. Ak to priestor dovoľuje priamo pri smetnej nádobe, alebo pod stolom. Rozklad rastlinných zvyškov, prípadne škrupín od vajíčok v uzatvorenej nádobe nemusí tvoriť zápach. Nejedno zariadenie, či nádoba dnes disponuje filtrom. Kompostovaný obsah môže značne zmenšiť svoj objem a občas mu pomôže premiešanie. To sa nezaobíde bez možného zápachu, alebo prilákaniu mušiek. Pokiaľ vám prekáža predstava nádoby s rozkladajúcim potravinovým obsahom v interiéri, potom kompostujte na balkóne. Samozrejme, ak vám to dispozícia bytu umožňuje.

Kompostovanie na balkóne alebo loggii

Balkón je výborné miesto, priam ideálne pre viacero typov dizajnovaných nádob pre tento účel, ale aj nádob, ktoré pôvodne mali účel iný. Napríklad nepoužívané hrnce s pokrievkou, nádoby, ba dokonca sme mali možnosť zoznámiť sa s riešením veľkého kvetináča, ktorého obsah nebol zemina s rastlinou, ale pod pokrievkou ukryté cenné hnojivo. Výhodou skladovania kompostu na balkóne je tiež minimalizovanie zápachu a znečistenia v interiéri. Jeho premiešavanie a samotné prenášanie do nádob tiež netvorí také riziká znečistenia, ako v kuchyni.

Na kompostovanie na balkóne nie je nutné žiadne špeciálne miesta. Je vhodné, ak si vyberiete také, ktoré je prístupné priamo. Tekutá časť kompostu z neho neuniká a ani netvorí zásadný zápach, ktorý by mohol obťažovať susedov. Je to základ pre spokojné susedské spolunažívanie. Dávajte ho na stabilné miesto prístupné čo najskôr po vstupe na balkón. Ak prichádzate z kuchyne s nádobkou, napríklad s jednou voľnou rukou. Minimum prekážok vedúcich k vysypaniu obsahu = minimum starostí. Nezabudnite opomenúť fakt, že nesmie byť prevrátiteľný holubmi, alebo mačkám, ak majú prístup. Príliš tekutá zložka, pokiaľ ju je možné bezpečne vylievať, poslúži ako čiastočná cenná zálievka rastlinám pestovaným na balkóne. Vzduch odnesie zápach, ale živiny vsiaknu do pôdy.

Prečo kompostovať v byte (aj keď nič nepestujete) ?

Kompost, teda výsledok vyzretia rozkladu potravinových zvyškov (rastlinného pôvodu), môže poslúžiť pri presádzaní rastlín. Ak máte v komposte škrupiny z vajíčok, podrvte ich a presvedčte sa, či druh izbovej rastliny môže prijať pôdu s vyšším obsahom vápnika. V opačnom prípade takýto kompost pre izbovú rastlinu nepoužívajte. Oveľa lepšie zafunguje pri balkónových pokusoch pestovať rajčiny, papričky, rôzne ďalšie plodiny nenáročné na priestor. Ak ste doteraz pestovali zeleninu bez kompostu, rozdiel bude viditeľný.

Druhý, nemenej dôležitý účel kompostu doma je jeho skladovanie aj v prípade, ak nič nepestujete. Nejedna ulica v mestách, či obce totiž zavádzajú nutnosť separovaného zberu bioodpadu. Ak ho separujete od bežného koša, získavate menší objem odpadu za ktorý platíte, no menej zápachu v kuchyni, menej mušiek a ťažkostí s prenášaním silno zapáchajúcich vreciek. Tie ako krehké znamenajú pri pretrhnutí často katastrofu.

Skladovanie bioodpadu osobitne vás tak posiela s jeho vynáškou do hnedých zberných nádob raz za niekoľko mesiacov a nie za každým, keď sa bio odpad v domácnosti objaví. Mať doma kompost sa však môže objaviť ako prínos napríklad pre záujem iného suseda, ktorý vám výmenou zaň prinesie počas leta už vypestované rajčiny.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu