ZN.SK
chobotnice

Extrémna gastronómia: kórejské Sannakji je zo živej chobotnice

Sannakji by na prvé počutie znelo celkom nevinne. Vzdialená kultúra a jazyk však môže byť pre nás vzdialený aj hlavnou surovinou, ktorá je…

Sannakji by na prvé počutie znelo celkom nevinne. Vzdialená kultúra a jazyk však môže byť pre nás vzdialený aj hlavnou surovinou, ktorá je v našich končinách nedostupná. Chobotnica. Aby to nestačilo, nie len tak hocijaká. Sannakji sa totiž robí zo živej chobotnice.

Tradičné kórejské jedlo je totiž vyhľadávaným gastronomickým zážitkom. Pre domácich, ale tiež pre turistov z celého sveta, ktorí sa s ničím takým stretávajú len v Južnej Kórei. Pri špecifickej príprave pokrmu sa totiž počíta s chobotnicou, ktorá je ešte živá. S tou mrazenou by sa nepodarilo to, čo robí Sannakji tým známym originálom. Už samotný názov „sannakji“ v preklade znamená „živá chobotnica“. Chobotnica je pripravená hneď po zabití, čo znamená že jej chápadlá ešte stále môžu byť v pohybe. Nervová sústava chobotníc je schopná pohybu aj po oddelení chápadla od hlavy.

Príprava a postup pri Sannakji

Pripraviť si domáce Sannakji si žiada zručnosť a veľmi dobrú znalosť samotnej chobotnice. Rýchla príprava spočíva vo vystretí a nasekaní chápadiel, ktoré sa hneď presunú na tanier. V niektorých reštauráciách a postupoch si dávajú záležať aj na niektorých prvkoch, ako je príprava, očistenie chobotnice a presné zárezy do hlavy chobotnice tak, aby zostala bez výrazného pohybu a v podstate sa nebránila pri kúskovaní chápadiel.

Podávanie: Sannakji je ihneď podávané na samostatnom tanieri alebo servírovacej doske, kde sa môžu chápadlá chobotnice ešte stále pohybovať. Nepochybne sa mnohým vybaví scénka z tretieho filmu série Slunce Seno, kde sa niečo podobné odohralo. Chápadlá však neunikajú priamo z taniera do bezpečia, hoci vytrvalý pohyb ich môže dostať „mimo palubu“. Podávať sa môžu so sójovou omáčkou, sezamovým olejom a bylinkami.

Chuť mäsa z chobotníc je známa ako jemná, šťavnatá, miestami chrumkavá. Nie je mazľavá, ako sa môže z prvého pohľadu zdať. Pri surovej chobotnici nie je konzistencia nijako zásadne iná. Zvláštny je však nepochybne pohyb v ústnej dutine, kým nie je chápadlo dostatočne rozhryznuté, až pohyby ustanú. Je to neobyčajný pocit, ktorý naša kuchyňa nemá s čím porovnať.

Rýchly spôsob z trhoviska:

Prísady a Korenie

Okrem samotnej chobotnice sú prísady a korenie kľúčovými časťami tohto jedla. Chobotnica totiž nie je pripravovaná tepelne, je surová a práve omáčky, alebo koreniny jedlu dodávajú ešte ďalšie spektrum chutí. Sannakji je často podávaný s prísadami ako napríklad:

  • Sójová omáčka je tradičnou súčasťou ázijskej kuchyne a jedlu pridáva slanosť a hĺbku chuti.
  • Sezamový olej pridáva do jedla výraznú arómu a ľahkú orechovú chuť.
  • Bylinky, najmä tie čerstvé. Môže ísť o výrazný koriander alebo petržlenovú vňať, hoci sú tiež aj ozdobou pre farebné vyladenie. Vynikajú však hlavne výraznou chuťou.

Zostáva veľkým turistickým lákadlom pre všetkých objavovateľov nových chutí. Napriek tomu, že budí kontroverzné pocity.

 


Extrémna gastronómia sveta:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu