ZN.SK
Notebook hviezdička na klávesnici

Hviezdička *: ako ju napísať, keď na notebooku chýba?

Najväčšími nedostatkami klávesníc notebookov, mimo iných, je tlačidlo Fn alebo chýbajúca hviezdička *. Ešte že to vieme hravo napraviť.

Najväčšími nedostatkami klávesníc notebookov, mimo iných, je tlačidlo Fn alebo chýbajúca hviezdička. Výrobcovia klávesníc a dizajnéri notebookov urobili niekoľko fatálnych chýb, za ktoré by ich mali potrestať. Kúpiť si novú klávesnicu nie je problém online (skúsiť môžete TPD, MALL, RealShop, Andreashop), ale čo, ak to potrebujete hneď?

Notebook hviezdička na klávesnici

Napríklad keď tlačidlo Fn pre alternatívne funkcie umiestnia presne tam, kde má byť CTRL a vy s CTRL akosi aj po rokoch počítate, keď skryjú Print Screen, enter vytvoria tak malý, že je to na zaplakanie, alebo keď vôbec neumožnia napísať hviezdičku ani pomocou nejakého skombinovania tlačidiel. No, našťastie to možné je. No musíte použiť klávesovú skratku a ešte jednu zásadnú vec – zapamätať si to pre budúcnosť.

Hviezdičku vytvoríte pomocou ALT + 42 = *

Pridržte na klávesnici tlačidlo ALT a stlačte za sebou 4 a 2. V prípade, že vôbec nemáte numerickú klávesnicu, prepnite na anglickú klávesnicu pomocou ALT + SHIFT a skúste nasledovnú kombináciu:

Na anglickej klávesnici stlačte SHIFT + 8 = *

Zaručený spôsob, ako sa dopracovať k hviezdičke je pomocou anglickej klávesnice. V prípade, že nefunguje možnosť prepnutia slovenskej klávesnice na anglickú pomocou ALT + SHIFT, je dobré siahnuť po manuálnej úprave. V dolnom pravom rohu pri hodinách a rýchlych voľnách ukazovateľa batérie a niektorých procesoch, sa ukrýva na okraji tejto oblasti označenie aktuálnej klávesnice. CS, SK, alebo EN. Pre použitie SHIFT + 8 je nutná anglická klávesnica – EN.

Kde je klávesnica a jej jazyk?

Znak * , čiže hviezdička

Hviezdička je dôležitý znak. Pokiaľ ju máte priamo dostupnú na vašej klávesnici, automaticky vytvára v niektorých textových editoroch odrážky. Napríklad vo Worde, ak začnete vetu hviezdičkou a záver vety potvrdíte enterom, vznikne odrážka s čiernou guľkou na začiatku. V typografii sa používa na označenie ďalších dodatočných podmienok, ktoré sú spresnené často pod textom, alebo v osobitnej formulácii. V prípade, ak máte numerickú klávesnicu, hviezdička nad deviatkou znamená pre softwarovú kalkulačku násobenie.

TIP: Ozaj, viete ako vyvoláte kalkulačku na počítači s Windows? Jednoducho pomocou  WIN + R (enter) a do okna vpíšte CALC (enter). Ak hľadáte ďalšie špeciálne znaky, skúste nahliadnuť na zoznam znakov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu