ZN.SK
Komár cicia

TOP 10 mýtov a omylov, ktoré sa týkajú komárov a štípancov

Teplo a vlhko je najlepšia kombinácia pre komárov. Larvy komárov nachádzajú útočisko a prostredie pre vývoj v každej záhradnej nádobe so stojatou vodou, močarinách…

Teplo a vlhko je najlepšia kombinácia pre komárov. Larvy komárov nachádzajú útočisko a prostredie pre vývoj v každej záhradnej nádobe so stojatou vodou, močarinách, zabudnutej krhle, či stojatom odkvape, z ktorého pre lístie neodteká voda. Premnoženie komárov je časté skôr z dôvodu zvýšených zrážok, alebo pre väčší výskyt akýchkoľvek stojatých vôd a teplôt. Nuž a ako to už býva, v spojitosti s komármi existuje niekoľko fám, ktoré nám natlačili do hlavy buď ľudia okolo nás, alebo pomýlené články. Ako je to s nimi naozaj a viete, prečo si vyberajú konkrétne miesta?

Komár cicia

1. Na štípance treba robiť krížik s nechtom

WTF? O čo ide ľuďom, čo toto radia? Aký krížik nechtom a prečo na štípance? Štípancom to nijako nepomôže, ba čo viac, akékoľvek dotýkanie štípancov len rozdráždi látku, ktorú komár použil na znecitlivenie, kým sal krv.

2. Dobrá a zlá krv pre komárov

Čo je toto za hlúposť? Ako vôbec diaľkovo rozpozná komár krvnú skupinu, sladkú krv, či chuť krvi v akomkoľvek meradle podľa toho, že zo strop priletí na vašu ruku a uštipne vás? Má v hlave nejaký krvodetektor, alebo čo? S krvou jeho výber ľudí nemá nič spoločné. Že je váš kamarát doštípaný a vy máte šťastie súvisí s pachom. Každý má určitý pach. Posilňuje ho pot. Komár dokáže rozlišovať teplo na diaľku a pôsobí na neho aj pach kyseliny mliečnej, ktorej stopy ľudský pach obsahuje. Jej mieru ovplyvňujeme slanou stravou, alebo širokým spektrom nie práve zdravých potravín. Ďalším dôvodom, prečo komáre vedia nájsť človeka je vydychovaný oxid uhličitý. Nuž a nevyvetraná spálňa je najlepší recept, ako všetky komáre z celého domu, či bytu nalákať priamo tam a je jedno, že v miestnosti práve nie ste. Avšak pozor.

3. Dá sa spoľahnúť na bod číslo 2?

Nespoliehajte sa na to, čo ste čítali pred chvíľou. Komár má svoje potreby a potrebu určitého objemu. Ak sú v miestnosti dvaja, siahne po tom pachovo lákavejšom. Ale ak je v miestnosti len jeden, alebo len jedného nájde, neplatí to, čo ste sa dozvedeli v bode 2. Skrátka ak komár potrebuje a má bližšie aj menej lákavú korisť, siahne po nej. Zzzzzzzzzz zzzzzzzzzzzzz

4. Vitamín B má pomôcť

Ľudový recept posledných rokov je užívanie vitamínu B. Hlúposť. Možno úspešnosť len náhodou pocítilo zopár ľudí a považovalo to za výsledok užívania vitamínu. Žiadne skutočné výsledky zdokumentované na papieri však nepriniesol a ak si na vás komáre sadli pred týždňom, sadnú si pokojne aj dnes večer.

5. Vytláčanie jedu

Toto nie je pupák, pri ktorom zatlačíte a ide von. Štípanec nevytlačíte, pretože malé množstvo jedu sa vstrebalo do svaloviny v okolí vpichu. Komár nevytvoril vačok s jedom, ktorý by šlo tlakom vytlačiť. Ani nevedno, prečo takáto predstava občas u ľudí vládne, no je to nezmysel.

6. Škriabanie pomáha

Najhoršie čo môžete spraviť na štípance je dotýkať sa ich, dráždiť, škriabať, driapať a vôbec akokoľvek zahrievať. Je to ťažké. Niekedy veľmi ťažké. Práve teplo spôsobuje rozširovanie jedu, nie však jeho elimináciu. Zvýšenie bolestivosti. Nuž a skúste sa rovnako tak škriabať aj na mieste, kde štípanec nie je. Uvedomíte si, že štípanec má stále účinky určitého znecitlivenia. Mimo štípanec totiž cítite, že si pomerne slušne ubližujete. Narúšate kožu a zhoršujete prípadné hojenie štípanca. Podobne je na tom štípanec osy. Čím viac škriabete, tým viac zahrievate a poškodzujete len pokožku. Štípancu nijako neublížite.

7. Keď sa nesvieti, neprídu

Hlúposť ďalšia v poradí. Nechať otvorené dvere, či okno bez sieťky a zhasnúť neznamená, že si vás komáre nenájdu. Pachové stopy ich prilákajú, unikajúce teplo so stopami pachov tiež, no hlavne lietajúce komáre nekrúžia v bludom kruhu, ale sú prieskumníci. Naučte členov rodiny zatvárať dvere a okná. Tak ako ich pachové stopy prilákajú, údajne niektoré stromy vylučovanými látkami komáre odplašia. Hovorí sa to napríklad o strome druhu katalpa.

8. Komáre dobre nevidia

Je jedno, či je komár farboslepý, alebo nie. Farby dokáže rozoznávať, hlavne však svetlé a tmavé odtiene. Nosiť tmavé znamená poskytnúť mu útočisko a rád si na vás sadne. Tým ponúknete priestor na výpočet miesta vpichu. Ideálne oblečenie je svetlé, biele a iné jasné farby. Nelákajú tak slnko, no hlavne večer komár s menšou pravdepodobnosťou sadne na biele tričko, ak bude mať hneď vedľa tričko čierne a obeť s rovnakým pachom. Všimnite si doma na vzorovanej tapete. Kde sadne na odpočinok komár, ak ho naháňate? Na tie biele kúsky nie, zvolí zámerne také, aké splývali s jeho farbou a vy ste ho nevideli.

9. Nákaza AIDS

Komáre dokážu prenášať maláriu v krajinách, kde sa vyskytuje. Prenášať môžu aj vírus zika. To, čo však nedokážu preniesť, je vírus HIV a AIDS. Byť v spoločnosti človeka s vírusom neznamená báť sa, že nejaký komár môže od neho prejsť na vás ako druhého v poradí. Dokonca ani infikovanie inými cestami nie je vždy tak úspešné, ako má verejnosť často predstavu.

10. Štípanec bolí

Štípanec nebolí, skôr páli a svrbí. Avšak ani to nie je pravda. Látka sama o sebe nijako nepáli. To, čo cítime je v skutočnosti reakcia nášho vlastného tela a imunitného systému, ktorý sa rozhodne bojovať proti komárími slinami, pre ľudské telo aj pri opakovaných štípancoch stále neznámej látke. To, že niečo cítime krátko po uštipnutí, je už histamín produkovaný vašim vlastným telom.

TIP: gély, prípravky na odstránenie kliešťov, alebo na zmiernenie bolesti po bodnutí / uštipnutí komárom nájdete v ponukách online lekární benulekaren.sk | etabletka.sk | lekarendoma.sk| lekarentriveze.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu