ZN.SK
Pedra de Lume, Salinas

Na Kapverdách majú „Mŕtve more“ v kráteri sopky

Mŕtve more nie je jediné, kde si môžete užiť nadnášanie mineralizovanej slanej vody. Zájdite na kapverdský ostrov Sal a užite si to v kráteri veľkej sopky.

Kúpanie vo vode, ktorá vás nadnáša a baví neobvyklými vlastnosťami nie je vecou len Mŕtveho mora. To leží v problematickej oblasti, kam sa dnes nevyberie každý. Na kapverdskom ostrove Sal ležiacom v Atlantickom oceáne, nie tak ďaleko od africkej pevniny a slávneho Dakaru, sa nachádza miesto, kam letí priama linka z Bratislavy a teší sa čoraz väčšej obľube. Ostrov Sal je z geologického hľadiska zaujímavým miestom a kúpanie v slanej vode tu nie je len také hocijaké.

Pedra de Lume, Salinas

V kráteri vyhasnutej sopky
Okúpať sa vo vyhasnutej obrovskej sopke môže vyzerať rôzne. Napríklad aj tak, že sa na toto miesto dostanete cez vyhĺbený priechod v mäkkom sopečnom tufe. Až keď sa ocitnete na druhej strane tohto tunela, uvedomíte si, že tie okrúhle hory okolo vás niečo pripomínajú. Je to sopka a jej korona, kráter navôkol vás a dno, ktoré je vodorovné, no pre presakujúcu morskú vodu a jej vyparovanie neustále viac a viac slanú. Soľ sa tu aj ťaží a využíva na kozmetické účely.

Kapverdy, Sal

Pod ťažbou však nerozumejte nič zásadné, fabriky ani nič podobné. Skôr to pripomína pár starých budov, techniku a starú konštrukciu drevenej lanovky, po ktorej sa v minulosti soľ prenášala z krátera do malej spracúvajúcej haly mimo kráter.

Kapverdy, Sal

Dnes vládne turizmus
V minulosti dal ostrovu Sal meno priemysel spojený s ťažbou a vývozom soli. Po zavedení cla do Brazílie sa jeho hospodársky vývoz spomalil a ostrov sa už pár desaťročí snaží žiť z turizmu. Umožňuje to aj rozľahlé storočné letisko, ktoré využívajú aj najväčšie lietadlá sveta a krásne pieskové južné pobrežie v okolí Santa María. Jedným z lákadlom je ale práve Pedra de Lume, mestečko pri ktorom sa nachádza Salinas, kráter sopky, ktorý v minulosti ostrov vytvoril. Vstupné je spoplatnené cenou okolo 5 eur a platí sa aj miestna sprcha. Na čo sprcha? To pochopíte rýchlo, len čo si začnete naplno užívať miestne prírodné, aj keď trochu rukami človeka upravené, bazéniky. Niektoré s bahnom, aké poznáte z drahých kozmetických procedúr. Iné s tak slanou vodou, že pohyb vo vode sa odporúča pomalý. Rýchlym špliehaním totiž do očí ľudí, ktorí lezú do vody s vami, urobíte niečo podobné, akoby ste im nasypali soľ do otvoreného oka.

Kapverdy, Sal

Nadnáša teda voda?
Samozrejme. Kto nezažil kúpanie v Mŕtvom mori sa teraz musí pripraviť na zvláštny pocit. Plávať je zbytočné. Utopiť nemožné, ak vám k tomu nikto nepomáha. Ležanie v takejto vysokomineralizovanej vode znamená nechať na seba pôsobiť silu minerálov nadnášajúcich všetkých okolo vás. Možno budete mať šťastie, že rovnakú atrakciu sa práve nerozhodlo navštíviť aj pár klientov z iných hotelov. Miesta je dosť a preľudnenosť tu nehrozí. V každom prípade zbytočne sem noviny kvôli neobvyklej fotke neťahajte. Ležiac na vode by ste naozaj mohli pokojne aj čítať, lenže pri slovenskej náture by noviny zrejme skončili na dne slaných bazénikov a nie v smetnom koši. Je to pohodička, tak si ju poriadne užite.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu