ZN.SK
banány v rukách ženy

Ako využiť banánovú šupku? Výborné hnojivo a leštič sa môže jesť

Ako využiť banánovú šupku v kuchyni alebo v záhrade? Prekvapivo je mimoriadne hodnotná z hľadiska výživy, aj jej olejov a draslíka.

Banánová šupka je v tradičnom animovanom filme presne tá hrozba na chodníku, ktorá zmení celý dej. Mať banánovú šupku na chodníku pred sebou tak znamená oživiť si spomienky na tieto animáky. Banánová šupka patrí do kompostu. V bežnom komunálnom odpade je jej škoda. Naozaj škoda. Obsahuje totiž množstvo látok, ktoré majú pre prírodu význam. O to viac, ak môžu unikať do vody, odležaného lúhu, alebo priamo do mokrej zeminy.

banány v rukách ženy

Ak kupujete drahé hnojivá, pestujete ruže, kvitnúce rastliny, ale exotické rastliny a napriek tomu po zjedení banánu šupka putuje do koša, tí znalejší pokrútia hlavou. Naozaj sa dobrovoľne pripravujete o cenné živiny a unikátne hnojivo z nevedomosti, alebo len z pohodlnosti?

Čo obsahuje banánová šupka a môže sa jesť?

Banán vo svojej šupke uchováva viacero látok, ktorých podiel, intenzita alebo samotná existencia závisí najmä od stupňa zrelosti banánu. Šupka mení svoju tvrdosť a vláčnosť podľa zrelosti, o čom vie každé dieťa a každý, čo nakupuje ovocie. Hlavnou zložkou šupky je voda a mimoriadne vysoký obsah vlákniny. Sú medzi nami takí, ktorí lyžičkou vyškrabú z banánu aj to biele z vnútra. Vyzerá to možno čudne, netradične, no ich organizmus si prirodzene vypýtal niečo, čo v sebe ukrýva cenné živiny. V Ázii nájdeme po celé stáročia receptúry a gastronomické postupy, kde sa šupka bohato využíva a šok je to skôr pre turistov.

Mimo vodu a vlákninu sú to organické zlúčeniny ako napríklad fenol, alebo aj kvercetín. Ten je zbraňou proti vírusom. Hovorí sa, že čím oslnivejšia žltá farba šupky, tým má viac antioxidantov. Šupku môžeme variť, čím však prídeme o viac vitamínov. Ak ju však pridáme do mixéra a rozsekáme s iným ovocím na „piteľnú“ konzistenciu, do tela dostaneme unikátny koktail zdraviu prospešných látok. Pre takýto účel používame umytý banán a zhruba 15 centimetrovú časť celého banána v strede (čiže bez oboch koncov).

Obsahuje vitamíny a minerály, ktoré ocení ľudský organizmus. Vitamín C a vitamín B6, ale taktiež horčík (magnézium) a vysoký obsah draslíka.

Banánová šupka ako cenné hnojivo

Vitamíny, aj spomínaný horčík a draslík. To všetko je vhodné pre človeka a rovnako tak aj pre rastliny. Šupka, ktorá je vhodená do črepníka k ružiam, či iným kvitnúcim rastlinám, postupne tento draslík uvoľňuje. Pestovatelia kvitnúcich kvetín používajú výluh z banánových šupiek. Nekupujú komerčné hnojivá, pretože to nepotrebujú. Draslík obsiahnutý v šupkách by skončil v odpade. Takto sa zachová pre rastliny.

Ďalšie spôsoby ako využiť banánovú šupku?

Škoda, že v našich podmienkach banány ako plody nevypestujeme. Pestujeme však po celom Slovensku banánovníky, niekde dokonca aj vonku a tiež môžeme využiť ich listy. Plodov sa však nedočkáme, takže nám zostávajú tie kupované. Banánové šupky sú výborným hnojivom, obohacujúcou cennou zložkou kompostu, ale aj potravinou. Hoci netradičnou. Šupku využíva farmaceutický a chemický priemysel na získavanie niektorých látok, ba dokonca v niektorých vzdialených kútoch sveta je sušená drť zo šupiek ďalej spracovaná do podoby papiera, či súčasť textilných vlákien, či kozmetiky.

Banánovou šupkou – jej vnútornou časťou môžeme leštiť topánky. Na počutie to vyznie ako hlúposť. Pre obsah prírodných olejov to však objavili už dávno mnohí majitelia tmavých a kožených topánok, čižiem a mokasín. Trik sa bohato praktikuje kdekoľvek na svete. Ázijské domáce recepty uvádzajú šupku ako repelent proti hmyzom. Predstava potierania tela nie je príliš vábna, no povrchy, ktoré ňou možno potrieť, budú bodajúci a lezúci hmyz lákať menej, alebo celkom odpudzovať.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu