ZN.SK
Falošná slovenská pošta, emaily poplatky

Emaily falošnej Slovenskej pošty sa cez Vianoce činili a stále pokračujú

Falošné emaily falošnej Slovenskej pošty sa pred sviatkami snažili svojou výraznejšou frekvenciou zasiahnuť aj tých najväčších dôverčivcov. Mnohí sme čakali zásielky,

Zľavy na wellness pobyty

Falošné emaily falošnej Slovenskej pošty sa pred sviatkami snažili svojou výraznejšou frekvenciou zasiahnuť aj tých najväčších dôverčivcov. Mnohí sme čakali zásielky, meškajúce objednávky a darčeky nakúpené na poslednú chvíľu. Taký čas a najmä vysoká pravdepodobnosť, že nejaká zásielka je očakávaná, môžu byť výbornými predpokladmi a základom toho, aby aj pozornejší človek nakoniec podľahol. O to viac, ak sám doteraz nemal skúsenosť s emailami, ktoré sa len podobajú na tie zo Slovenskej pošty. Ich frekvencia však ani po Vianociach neustala. Na niektorých miestach dokonca zaznamenali až po Vianociach niečo také po prvýkrát. Skutočná pošta však s týmito správami nemá nič spoločné.

Falošná slovenská pošta, emaily poplatky

Falošné emaily falošnej Slovenskej pošty

Opakovane naša štátna poštová služba upozorňuje, že nikdy v žiadnom emaily od nikoho nežiada platby. A už vôbec čísla z platobnej karty. Jediné miesto, ktoré vyžaduje na stránkac pošty údaje z karty, je to, ktoré používajú používatelia rozhrania ePodací lístok a aj to prebieha až na základe vlastnej objednávky štítkov – ich úhrady pri chystaní zásielok a úhrade vopred. Ak teda prichádza nečakaný email o tom, že máte uhradiť CLO, poplatky, dane, alebo rozdiel v cene doručenia,  za žiadnych okolností na podobné emaily nereagujte.

Pozor na nasledovné varovné signály

  • Email, ktorý prichádza a vy netušíte prečo, v akej súvislosti a pre akú zásielku, má byť prvým varovaním.
  • Slovenská pošta nie je skutočným odosielateľom. Ktokoľvek sa môže nazvať v poli odosielateľa pokojne aj ako ŠtB, či RTVS.
  • Odkazy, ktoré z podvodných emailov vedú, nikdy nesmerujú na skutočnú posta.sk, ale na podvodné zahraničné stránky
  • Nebezpečné stránky predstierajú, že patria pošte a požadujú čísla z platobnej karty. Tie za žiadnych okolností takýmto stránkam neposkytujte. Veľmi jednoduchý trik však predsa len presvedčil nemálo ľudí a podvodníci tak majú dôvod pokračovať.
  • To, že máte uhradiť veľmi malú sumu len okolo jedného eura neznamená, že za skúšku dáte len niečo „okolo jedného eura“. Akonáhle poskytujete čísla z karty, veľmi ľahko otvárate cestu podvodníkom k svojim financiám v celkom inej výške ako len v okolí eura.
  • Údaje z platobnej kreditnej alebo debetnej karty nesmú opustiť vaše ruky a použiť je ich možné len v overených platobných bránach a známych eshopoch.

Ak ste svoje údaje na podvodnej stránke zadali, čo spraviť ako prvé?

Ak sa vám podarilo poskytnúť podvodníkom údaje zo svojej karty a ešte stále nepoužívate prísne ochrany, kontaktujte svoju banku bezodkladne a telefonicky. Požiadajte ju o blokáciu karty. Znovu-vystavenie karty stojí len pár eur oproti oveľa rozsiahlejším možným škodám. Ak máte možnosť, prihláste sa do účtu spojeného s kartou a ak páchateľ zatiaľ nezasiahol, pokúste sa financie presunúť na sporiadi účet, alebo iný v rámci rodiny a blízkych v rovnakej banke (ako radí portál hoax.sk). Môžete tak zaistiť, že akákoľvek platba pri pokuse podvodníka niekde na druhej strane planéty, nevyjde pre nedostatok peňazí na účte.

Dôležitým krokom po zadaní čísiel karty na podvodných stránkach je následne zisk riadneho ponaučenia o tom, čo už viac nerobiť a najskôr je nevyhnutné preveriť, čo vlastne platíte, na akom mieste, komu a prečo.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

...

Všetko pre domácnosť

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu