ZN.SK
Podmorský Ježiš pre potápačov

Socha podmorského Ježiša na obdiv len pre potápačov

Na svete nájdete tri rovnaké sochy podmorského Ježiša. Všetky sú vytvorené z jednej formy, aj keď každá leží v inom mori. Obdivovať ich môžu len potápači.

Obľúbenosť voľného aj kyslíkového potápania je vecou životného štýlu a záujmov. Milovníci plávania všetkými smermi majú po celom svete niekoľko príležitostí, ako objaviť miesta, ktoré sú pre suchozemcov celkom neprístupné. obľúbenou potápačskou atrakciou je aj podmorský Ježiš, ktorého socha sa nachádza pri talianskom pobreží neďaleko Portofina. Na dne Stredozemného mora v hĺbke od 10 metrov a podľa iných zdrojov až 17 metrov sa nachádza bronzová socha Ježiša so zdvihnutými rukami k hladine. Sochu aj s podstavcom sem položili z lodí 22. augusta 1954 ako pamiatku na obete potápania. V tej dobe bolo potápanie nie len koníčkom úzkeho okruhu ľudí, ale tiež ťažkou profesiou, ktorá až do objavenia kyslíkovej bomby patrila medzi najnebezpečnejšie práce sveta.

Podmorský Ježiš pre potápačov

Jej autorom bol taliansky sochár Guido Galletti, ktorého inšpiroval nápad potápača Duilia Marčana. Konečné miesto umiestnenia tejto sochy, v taliančine známej ako Il Cristo degli Abissi, nebolo náhodné. Zámerne ho umiestnili tam, kde niekoľko rokov pred tým zahynul Dario Gonzatti, prvý Talian, ktorý sa venoval profesionálnemu potápaniu s kyslíkovými bombami.

Taliansky Ježiš nie je sám
Pôvodná forma ešte poslúžila dva krát. Pôvodná forma, z ktorej vznikol taliansky podmorský Ježiš poslúžila ešte pri výrobe dvoch ďalších. Druhého bronzového Ježiša vytvorili v roku 1961 a umiestnili do vody v blízkosti prístavu Svätého Juraja na ostrove Grenada ako poďakovanie za záchranu talianskych námorníkov z lode Bianca C. Treťou sochou sa v roku 1962 stala s betónovým podstavcom 9 tonová socha umiestnená v blízkosti Key Largo na Floride.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu