ZN.SK
Dvojčatá na jednom tele dve hlavy

Siamské dvojčatá: dve hlavy na jednom tele, čiže parapagus dicephalus

Predstava, že by existoval a prežil človek s dvoma hlavami, sa môže javiť ako zo scenáru zvráteného hororu. Takéto prípady, dve hlavy a jedno telo, sa naozaj objavili…

Predstava, že by existoval a prežil človek s dvoma hlavami, sa môže javiť ako zo scenáru zvráteného hororu. Takéto prípady, dve hlavy a jedno telo, sa naozaj objavili v niekoľkých hororoch, poviedkach, ba dokonca aj v jednom čarodejníckom špeciáli Simpsonovcov.  V skutočnom svete sa však takéto prípady naozaj udiali. Medicína ich označuje pojmom „parapagus dicephalus„.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Abby and Brittany Hensel (@abbyandbrittany)

Už počas delenia buniek a vytváraní zárodkov plodov sa jeden plod vyvíja ako dva, no s mnohými anomáliami, ktoré môžu viesť k vývoju s ťažko predvídateľným priebehom. Často sa takéto prípady nedožijú pôrodu, alebo sú odkázané na veľmi krátky život. Šanca prežitia je menšia ako jedna k miliónu. Takéto prípady však vždy fascinovali svet medicíny a takto narodené plody, ak to umožňovala situácia, boli predmetom skúmania lekárov aj tak, ako v prípade dvojhlavého dieťaťa narodeného v 19. storočí.

Pri človeku, ktorý by mohol prežiť s takýmto vážnym stavom, je nutné vnímať zásadnú rozdielnosť jednotlivých prípadov. Kým niektoré môžu mať vlastné orgány, väčšina prípadov je od seba neoddeliteľná. Vo svete sú známe prípady, kedy sa na človeku vyvinula hlava, ktorá necítila, nemala dostatočne vyvinutý mozog a odstránenie takejto hlavy netvorilo etický problém s odstránením a teda usmrtením dieťaťa. Prípady, kde sú hlavy plnohodnotné, prípadne plne mysliace a dokázali prežiť sú známejšie vo svete.

Najslávnejší prípad sú Abigail a Brittany Henselové

Američanky Abigail a Brittany Henselové sú svetovo najslávnejšie. Dokázali prežiť bez závažných komplikácií a hoci na jednom tele sa nachádzajú dva mozgy, dve osobnosti, štyri oči, štvoro uší, sú ukážkou ťažko predstaviteľného života dvoch ľudí, ktorí sú odsúdení na spoločný život bez ohľadu na to, aký má na to názor ten druhý. Majú unikátne podobný hlas vďaka identickým hlasivkám napriek tomu, že by sme očakávali deformácie anatómie.

Ich telo je širšie, pretože v hornom hrudnom koši sa nachádzajú dva páry pľúc, ktoré sú čiastočne zrastené, dve srdcia a teda aj dva krvné obehy. Orgány uložené v spodnej časti tela sa už ale zužujú do jedného a nejde tak o párové. Tráviaca sústava a močový mechúr, hoci tenké črevo majú ešte zdvojené, nakoniec sa spája a prechádza do jedného hrubého. Ich situácia je v mnohých smeroch unikátna a nezávideniahodná. Dievčatá sú totiž úradne brané ako dvaja rôzni ľudia s jedným dátumom narodenia. Každá tak má svoj vodičský preukaz, obe pritom museli robiť skúšku osobitne. Podobne tomu bolo aj počas štúdia a dnes pracujú ako učiteľky… učiteľka…. Každá plnohodnotne reaguje a má svoju vlastnú pamäť a podiel na jednom tele.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Abby and Brittany Hensel (@abbyandbrittany)

Sú neuveriteľným prípadom, ktorý sa dožil dospelosti vďaka minimálnym zdravotným ťažkostiam a spôsobu rozdelenia tela. Dokážu sa medzi sebou zhodnúť a majú spoločné pocity. Každá ovláda tú polovicu tela, na ktorej je jej hlava, no i napriek tomu dokážu zladiť všetky pohyby pre rovnováhu a plnú motoriku. To, nad čím nechce nikto radšej ani premýšľať je, čo sa stane ak jedna zomrie a druhá zostane nažive. Na niečo také by najradšej nikto neodpovedal. Pre nás ostatných predstavujú ťažko predstaviteľný a uveriteľný život plný komplikácií a pohľadov okolia. Až je škoda, že o nich nevieme viac aktuálnych informácií.

Katie a Eilish Holtonové z Manchesteru

Vo svete je ešte jedne prípad pomerne dobre známy. Katie a Eilish Holtonové sa narodili 24. augusta 1988 v írskom meste Donadea. Starší prípad siamskych dvojčiat z osemdesiatych rokov sa znovu objavil v médiách po roku 1995, kedy z dvojičiek uvádzali už len Eilish. Oddelením dvojčiat Katie zomrela, no Eilish prežila. Tento prípad je o to viac smutný, ako boli známe zábery jedného dieťaťa s dvoma hlavami. Od narodenia sa totiž bozkávali, spoločne rozprávali a boli si oporou. Takou, aká je známa u detí, ktoré majú svojich rovesníkov. Aktuálnejšie informácie o Eilishinom živote chýbajú. Žena s rovnakým menom však zomrela v decembri 2020.

zdroj foto: prepojený instagram

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu