ZN.SK
počítanie a účtovníčka

FIO ponúka priame SEPA platby v EUR. Radí sa k týmto bankám

Priame SEPA platby v EUR umožňujú rýchly prevod peňazí medzi bankami. Aktuálne sa medzi tých šťastných zaraďujú klienti FIO banky.

V posledných rokoch zvyšujú komfort prevodových platieb na finančnom trhu a pri bežnom nakupovaní aj priame SEPA platby. Rýchla platba v eurách bola dlhodobo doménou rovnakej banky. Posielanie peňazí v rámci napríklad Tatrabanky bolo priame bez čakania. Postupný vývoj a skvalitnenie služieb nám prinieslo zrýchlenie SEPA platieb medzi niektorými slovenskými bankami a po novom do tohto klubu rýchlych bánk vstupuje aj FIO. Takáto priama rýchla platba je dokonca možná aj v rámci EUROzóny v prípade, ak je cieľová banka v systéme zapojená. Peniaze je tak možné prevádzať priamo do Nemecka, či Španielska bez čakania kým uplynie jeden pracovný deň, alebo dokonca dva.

SEPA platby skvalitňujú služby a možnosti obchodu

Do výraznej miery sa stáva predaj, súkromné prevody, ako aj platby za tovar pohodlnejšie a rýchlejšie. Čakanie na tovar sa výrazne zníži v prípade objednávok. Napríklad aj tých v rámci SR a ČR. Mnohé firmy na Slovensku využívajú FIO banku ako dôležitý most medzi trhom v ČR a SR, ak banka ponúka oba účty a obe meny súčasne. Banka zavedením SEPA platieb nepochybne zatraktívnila svoje služby aj pre tých, čo doteraz zvažovali jej služby.

Slovenské banky, ktoré umožňujú priame SEPA platby bez čakania medzi sebou:

  • Od roku 2022 sa zapojili do systému Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a VÚB
  • Súčasťou zoznamu podporovaných bánk je aj J&T banka
  • Od mája 2024 sa pridáva FIO banka (podrobnosti).

Platby sú pritom bezplatné. Ide o klasickú platbu prevodom, s tým rozdielom, že na pripísanie čiastky sa nečaká +1 alebo +2 dni, ako bolo zvykom. Aktuálna doba si žiada nevyhnutne zrýchliť bankové prenosy. Účtovníctvo mnohým firiem, ktoré platí za dodávky, služby, prenájmy, ale aj jednotlivci platiaci za tovar vyžadujú, aby sa platba dostala do cieľa čo najskôr. Platia sa rôzne zdravotné úkony, práce, a neraz je nevyhnutné pre ďalšie pokračovanie v službe mať financie na účte. To môže spôsobovať zdržania vo vyúčtovaní, expedovaní zásielok a podobne. Dopyt trhu bol zrýchliť tieto platby. To sa postupne darí. Kým v Európe existujú stovky bánk a inštitúcií, na Slovensku podporuje rýchle SEPA platby len 5 bánk.

Tento systém sa netýka Českej republiky, Poľska, Švédska, Veľkej Británie, Rumunska a Bulharska – kde nie je zavedené EURO, alebo banky dosiaľ neprešli pod SEPA systém. Neplatí to ani v prípade Chorvátska a Srbska.

Podrobnosti o SEPA platbách je možné získať na: https://www.europeanpaymentscouncil.eu/what-we-do/sepa-instant-credit-transfer

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu