ZN.SK
poštový úrad poštová obálka a tematika

Čo je to ZIP alebo ZIP CODE vo formulári a adrese v USA?

Pri nákupe vianočných darčekoch na zahraničných portáloch, pri registráciách do portálov ako eBay, či v podnikových predajniach známych svetových značiek sa stále stretávame…

Pri nákupe vianočných darčekoch na zahraničných portáloch, pri registráciách do portálov ako eBay, či v podnikových predajniach známych svetových značiek sa stále stretávame aj s niektorými pojmami, aké sa u nás neobjavujú. Kým nejde o políčka týkajúce sa VAT a TAX, ktoré sa týkajú daní, nevyvolávajú až taký strach. Jedine ak obavy zo zlého pochopenia. Ak sa však priamo pri vašich údajoch uvádza ZIP alebo ZIP code, potom tiež nie je dôvod na veľké obavy. Ide o niečo, čo určite máte, len v zahraničí to volajú inak.

PSČ je ZIP CODE

Na Slovensku používame pojem „poštové smerovacie číslo“ kým v USA a tiež vo veľkom množstve zahraničných portálov postavených na americkom princípe a rozhraní formulárov, sa taktiež uvádza ZIP alebo ZIP CODE. V preklade ide o „Zone Improvement Plan“, čo je v doslovnom preklade „plán zlepšenia zóny“, prípadne v absolútne voľnom preklade „Číslo zóny spresnenia umiestnenia“. Dnes by takémuto číslu a slovu dali nepochybne iný pojem, no ich ZIP je skratkou a tá sa používa dodnes. Dokonca napriek tomu, že už pred rokmi vypršala ochranná známka na toto označenie.

Ešte začiatkom minulého storočia sa v USA pri uvádzaných mestách používal kód oblasti. No v roku 1963 zaviedla pošta 5 číselné ZIP kódy, čo sprevádzala masívna informačná kampaň. Poštovné známky upravili okolie aršíkov známok do podoby reklamy a sloganov, taktiež na poštových úradoch boli zavesené plagáty s deťmi nakresleným maskotom. Spustili informačnú kampaň v tlači.

5 číslic a každé niečo znamená

Základný ZIP CODE pozostáva z 5 číslic. Neraz sa pred ZIP kód používaj skratka konkrétneho amerického štát. V každom prípade je ZIP CODE označením, ktoré sa dá zdatnejšími a Američanmi lepšie dešifrovať. Prvá číslica určuje oblasť od východného pobrežia po západné. New York na východnom začína jednotkou, niektoré východnejšie oblasti dokonca nulou, kým San Francisco v Kalifornii na západnom pobreží má na začiatku 9. Druhá a tretia číslica sú spresňujúce. Štvrtá a piata spresňujú poštovú centrálu, alebo konkrétnu poštu. Novšie ZIP sú ešte spresňujúce – za pomlčkou uvádzajú už úplné konkretizujúce informácie opäť v podobe čísiel. Mnoho výškových budov má vlastné pošty a nejaké to spresnenie sa jednoducho ž pokladá za nutnosť.

Dallas v štáte Texas je napríklad 75205, New York má napríklad ZIP code od 10001 viacero čísiel nahor. Zaujímavosťou pritom je, že existuje viacero ZIP kódov s dvoma nulami, ako napríklad Holtsville v štáte New York. ide o územia mimo pevninu USA.

ZIP CODE mapa v USA

ZIP Code wikipedia
Pre ilustráciu poslúži grafika, ktorú používa aj wikipedia.org

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu