Poronkusema, fínska miera odpočítaná od močenia sobov - ZN.SK

Poronkusema, fínska miera odpočítaná od močenia sobov

Vo Fínsku sa v minulosti naozaj vynašli. Poronkusema je názov pre ojedinelú dĺžkovú mieru, ktorá predstavuje zhruba 7,5 bežného kilometra. Po ruke nemali ani hodinky, ani meter a už vôbec nie technológie schopné merať odjazdenú vzdialenosť. Ako teda odmerať, koľko je to od suseda Mikiho k susedovi Nikimu?

Sob a zvieratká

Zastávky sobov na malú

Riešenie poskytla samotná príroda. Keď totiž sob ťahajúci záprah počas súvislej jazdy zastal, všimli si, že zastávka na močenie je v podstate takmer vždy v rovnakom intervale. Zvieratám sa zachcelo zhruba po spomínanej odšliapanej vzdialenosti 7,5 kilometra, čo predstavuje 1 poronkusema. Jedna z mnohých zastaraných fínskych mier sa však už dnes nepoužíva. Jednak sú na to lepšie technológie, no slovo sa udomácnilo skôr v hovorovom jazyku v súvislosti s vyjadrením priveľkej diaľky. Najmä ak vám ide pritom o humornú stránku veci, či humorné podanie tejto vzdialenosti.

Poronkusema, fínska miera odpočítaná od močenia sobov
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Bazén a mobil
Typy dovolenkárov vo vtipnom videu: ktorý z nich ste vy?

Koleso a zlodej
Priestupok alebo trestný čin, aká je hranica a ako to funguje?

SIAF 2017
Letecké dni SIAF 2017 na Sliači počas 26. a 27. Augusta

Zavrieť