ZN.SK
Brnie Ecclestone Formula 1

Formula 1: veľká cena Bahrajnu a Bahrain International Circuit

Veľká cena Bahrajnu je jedným z najvýznamnejších podujatí v rámci Svetového šampionátu Formuly 1. Čím je okruh zaujímavý a kto ho vyhral?

Keď sa povie Bahrajn, svetovo zbehlejší vedia, že ide o arabskú ostrovnú krajinu v Perzskom zálive, na ktorej čele je kráľ. Fanúšikovia motošportu však od roku 2004 vedia o Bahrajne trochu viac. Predovšetkým to, že od vybudovania okruhu pre Formulu 1 je práve formula spojením Bahrajnu a pozitívnej reklamy vo svete. Veľká cena Bahrajnu je jedným z najvýznamnejších podujatí v rámci Svetového šampionátu Formuly 1. Ponúka slnkom rozpálenú trať a rozľahlú rovinu. Motoristická udalosť pravidelne priláka divákov zo všetkých kútov sveta. Bahrajn je možno malou ostrovnou krajinou s nezameniteľnou dvojfarebnou vlajkou, ale v o svete Formuly 1 vôbec nejde o malého „hráča“.

Formula 1 a Veľká cena Bahrajnu

Okruh Bahrain International Circuit sa nachádza v blízkosti mesta Sakhir na juhu Bahrajnu. Jeho stavba sa začala v roku 2002 a bola v podstate transformáciou miestnej popularity pretekov a motošportu na podstatne vyšší level. Dokončenie stavby v roku 2004 odštartovalo spojenie Bahrajnu s pretekmi Formuly 1. Celá stavba trate je považovaná za jeden z najpôsobivejších a najmodernejších okruhov na svete. Jeho špecifickým rysom je umiestnenie v púšti, čo poskytuje jedinečný kontrast medzi modernými zariadeniami a pôsobivou prírodnou scenériou.

Prvý pretek Veľkej ceny Bahrajnu sa konal 4. apríla 2004. Bol to historický moment, keď sa Bahrajn stal prvou arabskou krajinou, ktorá hostila preteky Formuly 1. Pretekári sa stretli na 5,412-kilometrovom okruhu s 57 kolami, čo predstavovalo celkovú vzdialenosť 308,238 kilometrov. Michael Schumacher z tímu Ferrari sa stal víťazom tohto historického podujatia.

Prvé preteky na veľkej premiére

Úplný prvý pretek Veľkej ceny v Bahrajne bol mimoriadne zaujímavý a emocionálny moment pre fanúšikov F1. Okrem toho, že predstavoval historickú udalosť, priniesol aj súboje na trati. Michael Schumacher a jeho tímový kolega Rubens Barrichello z Ferrari sa zapojili do dramatického súboja o prvé miesto, pričom Schumacher vyšiel na koniec víťazne. Od prvého preteku sa Veľká cena Bahrajnu stala pevnou súčasťou Formuly 1. Okruh Bahrain International Circuit sa stal domovom pre závody a pravidelne vytvára vzrušujúce momenty a preteky na najvyššej úrovni motoršportu.

Niekoľko ďalších umiestnení z prvých ročníkov:

1. Veľká cena Bahrajnu 2004 – 4. apríla 2004
Víťaz: Michael Schumacher (Ferrari)
2. Rubens Barrichello (Ferrari)
3. miesto: Jenson Button (BAR-Honda)

2. Veľká cena Bahrajnu 2005 – 3. apríla 2005
Víťaz: Fernando Alonso (Renault)
2. miesto: Jarno Trulli (Toyota)
3. miesto: Kimi Räikkönen (McLaren-Mercedes)

3. Veľká cena Bahrajnu 2006 – 12. marca 2006
Víťaz: Fernando Alonso (Renault)
2. miesto: Michael Schumacher (Ferrari)
3. miesto: Kimi Räikkönen (McLaren-Mercedes)

4. Veľká cena Bahrajnu 2007 – 15. apríla 2007
Víťaz: Felipe Massa (Ferrari)
2. miesto: Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes)
3. miesto: Kimi Räikkönen (Ferrari)

A ďalšie ročníky:

 • 2008: Felipe Massa (Ferrari)
 • 2009: Jenson Button (Brawn GP)
 • 2010: Fernando Alonso (Ferrari)
 • 2011: Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes)
 • 2012: Sebastian Vettel (Red Bull Racing)
 • 2013: Sebastian Vettel (Red Bull Racing)
 • 2014: Lewis Hamilton (Mercedes)
 • 2015: Lewis Hamilton (Mercedes)
 • 2016: Nico Rosberg (Mercedes)
 • 2017: Sebastian Vettel (Ferrari)
 • 2018: Sebastian Vettel (Ferrari)
 • 2019: Lewis Hamilton (Mercedes)
 • 2020: Lewis Hamilton (Mercedes)
 • 2021: Lewis Hamilton (Mercedes)
Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu