ZN.SK
perlorodka bahrajn

Bahrajn, slávny producent perál a perlové kultúrne dedičstvo

Perlová kultúra a dedičstvo ostrovnej krajiny Bahrajn v Perzskom zálive je jedným z ťahákov, ktoré ostrov môže použiť aj dnes.

Ostrov Bahrajn ležiaci v Perzskom zálive, patrí medzi menej objavené kúsky sveta slovenskými dovolenkármi. Jeho zaujímavosti se si už predstavili. Do výraznej mieri k zvýšenému turizmu prispelo vybudovanie okruhu Veľkej ceny Formuly 1 v roku 2004. Dovtedy bol Bahrajn parlamentnou monarchiou, ktorá prosperuje pre svoje nerastné suroviny a záujem turistov z iných krajín. Bahrajn je však vyspelou krajinou, ktorá dnes ponúka aj hotely medzinárodných hotelových sietí, niekoľko rôznych zaujímavých pláží, aj pamiatok.

perlorodka bahrajn

To, čo sa historicky najviac spája s Bahrajnom je jeho perlová história. Kultúra Bahrajnu je značne ovplyvnená faktom, že ostrov bol v minulosti producentom perál,ich spracovateľom aj vývozcom. Prepojenie na perly možno vidieť aj v niektorých slávnostných odevoch, rôznej symbolike a aj turizmus krajiny sa snaží perly dávať do popredia ako jeden zo symbolov Bahrajnu. Vzhľadom na ich hodnotu a význam aj dnes je to pomerne dobrý nástroj a odvetvie, ktoré spojiť s ostrovom.

Perlová história a kultúra na Bahrajne

Perly boli dlhé roky z medzinárodného hľadiska azda najdôležitejším z hospodárskych zdrojov a symbolom ostrova. Perlový priemysel tu prekvital už v staroveku. Potápačská výstroj je novodobý vynález, no zberači perlorodiek sa tu vydávali na morské dno s košmi a nožmi bez technickej výbavy už od dávna. Perly boli používané na výrobu šperkov, korálkových náhrdelníkov a iných dekoratívnych predmetov. Perlové šperky boli súčasťou tradičných svadobných oblečení a nosili sa ako symbol bohatstva a prestíže. Je tomu pritom dodnes.

V Bahrajne sa rozvinuli perlové trhy, kde sa obchodovalo s perlovými produktmi. Najznámejší trh bol „Suq al-Qaysariya“ (Perlový trh), kde sa predávali perly a iné tovary. Dnes je perlový priemysel na Bahrajne považovaný za dôležitú súčasť kultúrneho dedičstva krajiny. Perlám sú venované miestne múzeá, výstavy, kultúrne podujatia, aj mnohé pripomienky. Bahrajnské národné múzeum v hlavnom meste Manáma má práve podstatný význam v tomto úsilí. Nájdeme v ňom výstavu perál a ich významu pre ostrov. Perlový priemysel a kultúra na Bahrajne majú dlhú a bohatú históriu. Perly stále zohrávajú dôležitú úlohu v bahrajnskej identite a sú symbolom bohatstva, krásy a dedičstva tejto krajiny. Avšak…

Nákup perál, alebo odnášanie mušlí

Nájsť perlu len tak na pláži by bolo naozaj ojedinelé, no nákup perál hocikde by mohlo znamenať problém. Záujemcovia o nákup perál totiž nakupujú v oficiálnych obchodoch, kde získavajú potrebné certifikáty. Nákup od hocikoho môže byť bez potrebných certifikátov a môže sa na pokus vyniesť z krajiny takýto prírodný materiál vzťahovať zákon. Bahrajn je miesto, kde na pláži nájdete naozaj mimoriadne pestré mušle a lastúry. Sú miesta, akými sú napríklad pláž Al-Dur v oblasti Muharraq, kde sú mimo piesok na pláži materiálom po ktorom chodíte aj drobné mušle. Ich množstvo môže vytvárať dojem bieleho piesku, až kým nepozriete bližšie. Mnohé pestré mušle na plážach Bahrajnu môžu priam nútiť k tomu, aby ste si ich vzali ako suvenír.

Vynášanie prírodného dedičstva je však regulované zákonom podobne, ako je tomu azda pri všetkých prímorských krajinách. Kontroly pri odletoch by mohli odhaliť takéto pokusy a znamenať problém. Preto sa neodporúča vynášanie koralov, mušlí, mušľového piesku, alebo nebodaj živých tvorov z Bahrajnu von.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu