ZN.SK
rybka nálepka na aute

Autonálepka kresťanov a pomoci: Čo znamená symbol rybičky na aute?

Nálepka v podobe jendoduchej ryby nakreslenej jediným ťahom je obľúbeným symbolom na autách. Viete, čo znamená a prečo ju mnoho vodičov na aute má?

Kým v USA sú nálepky trendové celé desaťročia, so sloganmi, citátmi, symbolmi a podobne, na Slovensku sa k nim dostávame pomenej. Skôr máme radi upozornenia na začiatočníka, alebo deti v aute. Niektoré obce a mestá na južnom Slovensku majú obyvateľov používajúcich provokačné nálepky trianonskej mapy, v ktorej je Slovensko súčasťou Veľkého Maďarska. Používatelia iMac počítačov si hrdo lepia na auto jabĺčko, rybári siluetu rybára, baletky baletku, tanečníci tanečníkov… fanúšikovia STAR WARS si lepia symbol povstalcov, alebo impéria.

STAR WARS a tábor impéria

foto: nadšenci STAR WARS sa radi priznajú k svojim sympatiám aj takto.

Vítame aj nálepky siluet malých lietadiel, ktoré si radi nalepia letci, piloti a milovníci lietania vo vetroňoch. Nálepkami si tak nadšenec jedného koníčka vyjadruje túto náklonnosť na verejnosti a tak bývajú tieto nálepky aj dôvodom na komunikáciu. Rybár tak rozozná na parkovisku rybára a nálepka je odrazu dôvodom na pozdrav.

Autonálepka, rybár so psom

foto: vášniví rybári svoju vášeň radi odhalia komukoľvek pomocou podobným nálepiek.

Čo však znamená symbol rybičky, jednoduchý, akoby jedným hrubým ťahom naznačenej, bez oka a detailov? Nejde o rybára, ba dokonca nejde ani o sektu, ako hovorí neustále zaužívaný názov na verejnosti. Nálepka rybičky označuje kresťanov, ktorí sa nehanbia za svoju príslušnosť k viere a zároveň dávajú ostatným niekoľko signálov.

Rybička ako nálepka na aute

Ryba, ktorá v gréčtine znie ichthys (ΙΧΘΥΣ), je kryptogramom spojenia Ježiš Kristus, syn Boží a Spasiteľ (Iesous Christos theou hyos soter). Ako symbol je využívaná oddávna, najvýraznejšie od 2. storočia, keď našla využitie pri identifikácii kresťanov v časoch, keď kríž ako označenie príbytku kresťana neprichádzal do úvahy.

rybka nálepka na aute

Symbol ryby sa zachoval po celé stáročia a spopularizoval sa práve na autách opäť v oveľa silnejšej miere, než kedykoľvek predtým. Dnes pritom nie je len symbolom na autách, ale objavuje sa aj v sochárskom a výtvarnom umení, ba dokonca aj ako tetovanie niektorých mladých kresťanov, symbol na gitarách, učebniciach a podobne.

Symbol dáva vedieť viac ako len príslušnosť k viere

Politická podpora je premenlivá. Názor na politiku mení človek počas života neraz opakovane. Názor na vieru však len výnimočne, prípadne na zmenu názorov potrebuje mimoriadne vážne dôvody. Najmä na Slovensku žijeme v prostredí, že priznávať a nepriznávať sa k viere u nás neznamená prežiť, alebo zomrieť. Nebojuje sa u nás žiadna náboženská vojna a ani nás nikto nechce lynčovať za príslušnosť k niektorej konkrétnej. Pokiaľ na Slovensku neprevláda náboženská nenávisť a vraždenie, je v všetko v poriadku a rybička nie je nástrojom skrývania sa.

symbol rybičky, nálepka na autách

Avšak jej uvádzaním o sebe dávajú vedieť kresťania navzájom. Ryba na aute je tak trochu kultovou záležitosťou. Nejde o kult spájaný so sektou, ale skôr s povedomím o tejto nálepke u tých, ktorí ju už poznajú dlhšie. Vodič auta s touto nálepkou totiž nie je len kresťan, ktorý sa nehanbí za svoju vieru. Ak sa stretnú dvaja nositelia rovnakého symbolu, je akýmsi nepísaným pravidlom, alebo skôr poslaním pomôcť tomu druhému. Je tomu tak, že človek vyjadrujúci niečo nehmotné touto nálepkou bude s najväčšou pravdepodobnosťou človek ochotný pomôcť. Symbol „Ichthys“ tiež symbolizuje Svätú eucharistiu.

Nezištná pomoc a ochota… ako maják v mori

Ako by povedali samotní ortodoxní a silne veriaci ľudia, pomôžu blížnemu. Napríklad v núdzi na cestách, pri defekte. Oslovujúci má menšiu pravdepodobnosť, že by si s druhým človekom s rovnakou nálepkou nerozumeli. Čisto hypoteticky sú si dvaja nositelia navzájom príbuzní nepokrvne, iba ak názorovo, či vierou, hlásajú o sebe nie len príslušnosť k viere, ale aj k jej princípom. Preto je možné očakávať vzájomnú pomoc.

Práve tým, že je rozpoznávacím symbolom, je záležitosťou takzvaného redukcionistického chápania kultúry, kedy do jediného symbolu zredukujeme súbor pravidiel, možností, spôsobov správania, očakávania a aj istoty z rozhovoru s iným takýmto „členom klubu“.

V modernej dobe je rybička nie len symbolom kresťanov, ale tiež akýchkoľvek dobrých ľudí, ktorí nemusia patriť medzi silne veriacich. Celkom stačí, ak nemajú ťažkosti, ak sú požiadaní o pomoc, radu na cestách, navigáciu, alebo informácie. Ľudia si tak dávajú najavo otvorenosť a ochotu tu byť ako majákom v mori. Pre tých, čo potrebujú posvietiť, ale neprichádzajú pomoc zneužívať a spoliehať sa na ňu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu