ZN.SK
Kelimutu jazerá, Indonézia

Indonézske Kelimutu tvorí vulkán a tri jazerá s nestálymi farbami

Výnimočné miesta planéty Zem sú najkrajšie tie prírodné. Prísť sa osobne pozrieť na vulkán a pohorie Kelimutu na indonézskom ostrove Flores znamená…

Výnimočné miesta planéty Zem sú najkrajšie tie prírodné. Prísť sa osobne pozrieť na vulkán a pohorie Kelimutu na indonézskom ostrove Flores znamená mať jedinečný zážitok, ktorý nemusí byť rovnaký každý rok. Bývalý sopečný vulkán dnes tvoria tri krátery naplnené dažďovou vodou.

Kelimutu jazerá, Indonézia

Flickr: Kelimutu z vtáčej perspektívy, Michael Day

Tri jazerá a každé iné

Jazerá Tiwi Ata Mbupu, Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo sú turistickým lákadlom pre svoju premenlivú farbu vôd. Len občas sa dve z troch jazier trafí odtieňom a podobajú sa. Reálne však počas roka majú odlišné odtiene modrej, zelenej, sivej a ďalších medzi-odtieňov spomenutých farieb. Tretie jazero Tiwoe Ata Polo si väčšinou drží odtiene červené až červenočierne a nazýva sa tiež jazerom začarovaných ľudí. Najčistejšie je  Tiwoe Ata Mboepoe, ktorého vody majú zelený nádych. Všetky tri pritom majú súvis s miestnymi poverami a kultúrou, stali sa posvätné a venujú sa im rôzne legendy.

Ich mierne zmeny v odtieňoch spôsobuje obsah minerálov, ktoré sa nachádzajú v kráteroch. Hlavným činiteľom chemických reakcií je unikajúci oxid siričitý a výpary kyseliny chlorovodíkovej. Najtmavšie jazero získalo svoju farbu vďaka kremičitanom, ktoré uvoľňujú železo. Jeho farba sa v minulosti viac ponášala na červenú, dnes je čoraz viac tmavá. Ide o jediné miesto na svete, kde sopečné jazerá majú tak výrazné rozdielne farby. Dôvodom je to, že dno tmavého jazera odhalila sopečná činnosť vo vrstvách s vyšším obsahom spomenutých kremičitanov s obsahom železa a vďaka pôsobeniu kyseliny sírovej nastáva reakcia. Zaujímavosťou je, že južnejšie položené z dvojice zelených jazier rovnako tak mení farbu na tmavú a opäť sa vracia k zelenej.

Turistika na Kelimutu

Kelimutu je síce súčasťou veľkého pacifického zlomu, ktorý tvorí veľký ohnivý kruh sopiek, vulkánov so zvýšenou sopečnou činnosťou a zemetraseniami. Napriek tomu je veľkým turistickým lákadlom. Národný park v okolí oplýva zelenou prírodou, zaujme opicami, prírodnými chodníkmi a chrámami v okolí. Turistické trasy a výlety organizované miestnymi sprievodcami poznajú osvedčené miesta, z ktorých je dobrý výhľad na aspoň dve z jazier, keďže peší všetky tri nevidia. Dvojicu len pár metrov od seba oddelených jazier, môžete pozorovať z okraja krátera, kým za tretím je nutné prejsť ešte pár stoviek metrov.

Kelimutu jazerá, Indonézia

Flickr: Kelimutu, Flores, Rosino

Výlet sem nie je celkom vyčerpávajúci, no pre ľudí s pohybovým obmedzením určite komplikáciou.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu