ZN.SK
Kockový cukor a české mesto Dačice

Pamätník prvého kockového cukru na svete v českom meste Dačice

V českom meste Dačice sa nachádza mimo historických budov tiež jedna rarita. Stojí tam pamätník, ktorý si svojim vyobrazením pripomína kocku cukru.

V českom meste Dačice sa nachádza mimo historických budov tiež jedna rarita. Stojí tam pamätník, ktorý si svojim vyobrazením pripomína kocku cukru. Jednoduchý vynález totiž vynašiel práve riaditeľ miestnej cukrovej rafinérie, Jakub Kryštof Rad v roku 1843.

Kockový cukor a české mesto Dačice

Dovtedy sa cukor balil do tvrdých balení väčšieho objemu, ktoré pripomínali otočenú repu. Inšpiráciou mu k jeho vynálezu bola manželka Juliana , ktorá sa zranila pri rozsekávaní tvrdej „homole“ cukru. Dostala nápad, aby bol cukor mletý a následne lisovaný do najlepšie dávkovateľnej kocky. Tak by sa dal cukor aj lepšie skladovať.

Spolumajiteľ rafinérie, Karel Maxmilián Dalberg, nápad podporil a Dačice tak dali vzniknúť svetovému vynálezu, ktorý poznajú naozaj na celom svete, ale len málokto dnes vie, že nápad vznikol z praktického dôvodu – aby ďalší neprišli o prsty.

Mestečko Dačice

Pamätník zo svetlej žuly má vpísaný rok 1843 a na podstavci stojí kocka bieleho cukru na jednom zo svojich ôsmych rohov. Nachádza sa pri miestnom parku a navigovať vás k nej vie každý jeden obyvateľ obce. Miest, ktoré sa tu dajú obdivovať je ale viac. Mestské múzeum a galéria mesta nachádzajúca sa v miestnom zámku sa histórií cukrovej kocky a miestnej histórie spojenej s cukrovou rafinériou venujú viac. Mesto sa nachádza v okrese Jindřichův Hradec, v Jihočeskom kraji.

Oficiálne stránky mesta: https://www.dacice.cz

foto: wikimedia, autor Harold

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu