ZN.SK
Indiánsky kmeň Navajo a Arizona

Indiánsky kmeň Navajo: ich kultúra, zaujímavosti a ich jazyk vo vojne

Kmeň Navajov v USA – Navajovia sú jedným z dvoch najväčších kmeňov v USA. Príslušnosť k Navajom uvádza 300 000 Američanov…

Navahovia, akoby sme im povedali po slovensky, gramaticky správne Navaj a vyslovovaní často aj ako Navacho, sú indiánsky kmeň žijúci v Severnej Amerike. Obýva azda najznámejšiu kamennú „indiánsku krajinu“ v rôznych častiach štátov Arizona, Nové Mexiko a Utah. Do našich končín prenikli najmä v indiánskych príbehoch, ale tiež boli významnou súčasťou moderných vojen v minulom storočí. Pripravili sme si súhrn niekoľkých zaujímavostí a kuriozít, ktoré sa oplatí o tomto kmeni vedieť.

Kmeň Navajo v USA

Navajovia sú jedným z dvoch najväčších kmeňov v USA. Príslušnosť k Navajom uvádza 300 000 Američanov, pričom väčšina z nich hovorí anglicky. Ropa na území Navajov umožnila financovať organizácie, ale hlavne kmeňovú vládu, založenú v roku 1923. Táto vláda je pritom najväčšou Indiánskou organizáciou v celej Amerike. Za hlavné mesto Navajov je Window Rock. Navajovia sú blízki príbuzní Apačov a môžu mať aj spoločného predka.

Indiánsky kmeň Navajo a Arizona

Rozdelenie od Apačov v minulosti Navajovia nevnímali. Odlišné pomenovanie pochádza z 18. storočia a pôvodne znelo „Apačovia z Navajo“ a „Navahu“ bolo zase označenie širšej úrodnej „plochy neďaleko rokliny“. Sami si nehovoria Navajo ale Diné. Ich históriu poznačilo v roku 1864 násilné vyhnanie 9 000 Navahov do Nového Mexika na dlhý pochod, ktorý niektorí neprežili. Náčelník Manuelito stál za podpisom zmluvy, ktorá umožnila Navahom návrat do Arizony.

Narodenie dieťaťa a mytológia

Navajovia veria, že dieťa, ktoré prichádza na tento svet, prechádza niekoľkými svetmi. V prvom vznikol muž a žena, no bol príliš temný a z neho odišli. Druhý svet zvaný tiež ako Modrý, bol svetom zvierat, aké poznajú členovia kmeňa dodnes. Vládcu tohto sveta však muž a žena urazili a tak putovali ďalej. V treťom svete známom ako Žltom narazili na štyri veľké hory, ktoré však poznačila potopa a muž, žena, ale aj svätý ľud tento svet opustili. Prešli do štvrtého známeho ako Trblietavý svet. Spomínané štyri hory sú pritom reálne hory, ktoré obklopujú územie Navajov.

Známe sú ako Dinétah (vlasť). Štyri hory sú pre nich posvätné a počet 4 sa spája s mnohou symbolikou. Rovnako mnohé obrady sú rozdelené na štyri, alebo sa s ním číslovka spája. Napríklad dieťa, ktoré sa v kmene Navajov narodí, ak sa vám ho podarí rozosmiať, ste podľa tradícií kmeňa povinný vystrojiť mu oslavu. A máte na to len štyri dni. Prvý úsmev je totiž prijímaný ako jeho uvedenie do kmeňa. Pre národ Najavov je skrátka úsmev viac ako pre iné národy.

Dinétah (vlasť)

Za vlasť Navajov je považovaná oblasť obklopená štyrmi horami Blanca (pohorie White Shell Mountain v Colorade), Mount Taylor (Nové Mexiko), San Francisco Peaks (Abalone Shell Mountain v Arizone) a Hesperus (Big Mountain Sheep v Colorade)

Indiánsky kmeň Navajo a rezervácia

Kultúra

Navajovia sú dodnes známy svojou hudbou, piesňami, tancami, rituálmi, ale tiež šperkárskou výrobou, tkaním a výrobou rôznych výrobkov bytového textilu. Živili sa zväčša chovom hospodárskych zvierat a poľnohospodárstvom. Ich jedálniček tvorili hlavne  kukurica, fazuľa a tekvica. Tieto tri plodiny sú pôvodom zo severnej Ameriky a k nám sa dostali práve ako plodiny vyšľachtené indiánskymi národmi, podobne ako zemiaky.

Indiánsky kmeň Navajo a ľudia

Obydlie

Pôvodné tradičné domy známe ako hogany si stavali z materiálu dostupného v suchej oblasti. Šlo o stvrdnuté bahno s drevenou výstužnou konštrukciou. Dvere otočené na výhod mali jasnú symboliku. Ráno tak majú pohľad priamo na Slnko.  Pochopiteľne, dnes už žije väčšina národa v klasických domoch a bytoch.

Indiánsky kmeň Navajov a hogan obydlie

Kód Navajo

Výnimočný film z obdobia 2. svetovej vojny nám približuje v našich končinách takmer neznámy fakt. Príslušníkov kmeňa Navajov nasadili do bojov v Pacifiku. Známi sa stali pod označením Code Talkers (windtalkers). Keďže ich jazyk nedokázal nepriateľ rozlúštiť, boli v americkom námorníctve v roku 1942 nasadení ako vycvičení komunikátori, hovoriaci cez kódové označenia zložené z ich jazyka, ktoré museli poznať naspamäť. Jednotlivé jednotky a veliteľstvá mali svojich Navajov a svojim jazykom navajštinou sa medzi sebou dorozumievali. Celkom zmiatli dekóderov na strane nepriateľa, pretože na celkom neznámy jazyk neboli pripravení a ani nemali poňatia, čo to za jazyk je.

Japonská armáda dokázala odpočúvať komunikáciu letectva, armády, no komunikáciu námorníctva nerozlúštili. Major Howard Connor bojujúci na Iwodžime sám priznal, že bez Navajov by nebola Iwodžima nikdy dobitá. Veteráni z Code Talkers sú aj dnes súčasťou pripomienok a stretnutí vojenských veteránov v USA a sú za hrdinov. Mimochodom na Iwo jime bojoval aj Michal Strank (1919-1945) z obce Jarabina pri Starej Ľubovni. Bol jedným z mužov, ktorí na vrchu Suribači zdvihli americkú vlajku a motív zo slávnej fotografie neskôr poslúžil pre vyhotovenie slávneho súsošia. Socha víťazného stavania vlajky je známa ako Marine Corps War Memorial a stojí na Arlingtonskom cintoríne vo Virgínii.

Four Corners

Na území Navajov je známe miesto Four Corners. Stretávajú sa tu hranice štyroch štátov: Colorado, Utah, Arizona a Nové Mexiko. Ide pritom o jediné miesto v USA, kde sa stretáva toľko štátov a v jednom momente môžete byť v štyroch štátoch naraz. Miesto sa objavilo v komédii Millerovci ako miesto lákavé pre sex v štyroch štátoch naraz… len to nedopadlo podľa očakávaní…

Indiánsky kmeň Navajo a Four Corners

Navajo v Hollywoode

Z kmeňa Navajo pochádzajú herci Geraldine Keamsová, alebo tiež Forrest Goodluck a Arthur Redcloud. Oboch napríklad spojilo nakrúcanie filmu Revenant s Leonardom di Capriom. Stvárnili však Indiánov aj v rôznych iných snímkach.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu