ZN.SK
Sochaspiaceho dieťaťa v púšti

Na okraji púšte Gobi stojí obrovská socha spiaceho dieťaťa

Nehostinná púšť Gobi na svojej rozsiahlej ploche ukrýva neuveriteľné množstvo zvláštností. Aj sochu spiaceho dieťaťa z 3D tlačiarne

Nehostinná púšť Gobi na svojej rozsiahlej ploche ukrýva neuveriteľné množstvo zvláštností. Nie len rozpadajúcu sa časť Veľkého čínskeho múru a mnoho pozostatkov dávnych dynastií Nájdeme v nej aj podivné úkazy a kresby, ktoré vidieť z vesmíru, či stavby, ktoré podľa logiky nemajú v tých ich megalomanských rozmeroch zmysel. V púšti sa však nachádza aj zvláštnosť v podobe sochy dieťaťa. Presnejšie viac na severozápadnej okrajovej časti púšte.

Socha dieťaťa od profesora Shubinga z 3D tlačiarne

Obrovská socha dieťaťa ležiaceho na bruchu je v nadživotnej veľkosti. Láka pritom len tých návštevníkov, ktorých fascinujú neobvyklé miesta. Hlavne tie vzdialené. V časti severozápadnej provincie Gansu v časti púšte Guazhou (alebo mestskej časti) pri meste Jiuquan ju postavil Dong Shubing z Akadémie Umenia a dizajnu na Univerzite Tsinghua v Pekingu. Stala sa tak atrakciou číslo jedna v medzinárodnej atraktivite turizmu. Tak veľké sochy síce nie sú vzácnosť, no výber malého dieťaťa tou vzácnosťou určite je. Najmä však technológia výroby, keďže socha vznikla ako murovaná stavba z tvárnic aj s pomocou počítačov. Práve vďaka 3D technológii bolo možné vytvarovať dieťaťu jednotlivé detaily.

15 metrov dlhá, deväť metrov široká a cez štyri metre vysoká socha zachytáva čínske dieťa spiace na bruchu s rukami pod sebou. Zadoček sa mu dvíha najvyššie, nad úroveň hlavy podobne, ako malé deti zvyknú bez ujmy spať. Ale skúsme to my dospelí…  Sochu profesor so svojim tímom postavili z tvárnic a vystuženej murovanej konštrukcie. Pre dopravu všetkých ramien, lešenia, materiálu a techniky tu miestna vláda vybudovala cestu a nanášaním jednotlivých vrstiev materiálu sa postupne rodilo dielo, ktoré dnes láka ľudí z veľkých diaľok.

GPS súradnice:

40°22’53.1″N 95°50’17.3″E

40.381418, 95.838128

Poloha na mape:

Jiuquan len získal

Mesto Jiuquan dostalo túto sochu v rámci univerzitného projektu bezplatne. S ňou však získalo aj cenný objekt turistického záujmu aj pozitívnu medializáciu. Mesto má viac ako milión obyvateľov, ide o veľké obchodné aj priemyselné centrum, ktoré ťaží zo svojej histórie a významu, keďže vyrástlo ak okrajový bod mocnej ríše už za čias hodvábnej cesty.

Profesor Shubing sochou poukazuje na fakt, že všetci sme deti zeme a aj jeho „dieťa zeme“ nech je toho symbolom. Malo by zároveň upozorňovať na potrebu ochrany zeme ako takej, čiže je v tom aj ekologické posolstvo. Symbol preto si pritom vybral ten najlepší. Nevinné narodené dieťa, ktoré má život len pred sebou. Socha je stará len niekoľko rokov, no už zaujala médiá po celom svete a rovnako tak rôznych fotografov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ITISARTIME Art Magazine (@itisartime)

Podivností v púšti nájdete viac

Ak už vyrazíte v Google mapách do púšte, pozrite si aj túto lokalitu a niekoľko z nich zaznačených v tomto výbere. Narazíte na ťažko vysvetliteľné úkazy, miesta a stavby, ktoré naozaj nedávajú logiku. Obrovský kruh na zemi v jednom z označených miest je napríklad presnú guľa a cesta okolo neho je taktiež v rovnakom kruhu. Vzhľadom na niektoré betónovej prvky pevnej konštrukcie, ktoré ako veľké možno identifikovať z družice, môže ísť o areál využívaný v letectve, priestor využívaný armádou či na pokusy. Kanály a absolútne presné línie môžu byť hrou počítačov, grafikov, či značky technologické. Ak však v reálnej púšti existuje niečo takto rozsiahle, je to až znepokojujúco obrovské, rovné a záhadné.

Pozrite si spomínané útvary a stavby na odkaze: https://www.google.com/maps/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu