ZN.SK
Sibír ľad, ilustračná foto

Na Sibíri našli 3500 rokov zamrznutého medveďa, poslúžil vede

Na Sibíri v oblasti Jakutska v roku 2020 objavili v ľade zamrznutého medveďa hnedého. Samica „odpočívala v ľade“ zhruba 3500 rokov.

Na Sibíri v oblasti Jakutska v roku 2020 objavili v ľade zamrznutého medveďa hnedého. Samica medveďa vo veľmi dobrom stave „odpočívala v ľade“ zhruba 3500 rokov. Objav sa podaril na jakutskom Veľkom Ľachovskom ostrove, ktorý je za iných okolností pustý, bez stáleho života a podmienok preň. Vedcom sa tak do rúk dostal unikát, akých vo svete doteraz veľa nebolo. Najmä nie v tak zachovanom stave. Pastieri sobov, ktorí si všimli zamrznuté telo medveďa informovali úrady a vedecký tím sa postaral o jeho presun na univerzitu v Jakutsku.

Medveď zamrznutý na Sibíri

Telo medveďa teraz skúmajú vedci, pre ktorých je unikátnym objektom niekoľkých vedných odborov. Je totiž jediným medveďom, ktorý sa nám z minulosti zachoval. Kým iné objavy nám o živote starších medveďov vytvárajú poznatky len na základe kostí a zubov, tentoraz majú vedci v rukách medveďa, ktorého svalovina, mozog, cievy a nervy stále dokážu slúžiť práve pre svoju zachovanosť.

Medveď hnedý

Od objavu v roku 2020 sa až dnes objavujú v médiách informácie o tom, aký jedinečný nález to bol. Pre mikrobiológov, virológov, ale aj pre genetické štúdie napríklad v rámci porovnania súčasného medveďa hnedého a DNA objaveného predka, má objav mimoriadny význam.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu