Na Sibíri v oblasti Jakutska v roku 2020 objavili v ľade zamrznutého medveďa hnedého. Samica medveďa vo veľmi dobrom stave „odpočívala v ľade“ zhruba 3500 rokov. Objav sa podaril na jakutskom Veľkom Ľachovskom ostrove, ktorý je za iných okolností pustý, bez stáleho života a podmienok preň. Vedcom sa tak do rúk dostal unikát, akých vo svete doteraz veľa nebolo. Najmä nie v tak zachovanom stave. Pastieri sobov, ktorí si všimli zamrznuté telo medveďa informovali úrady a vedecký tím sa postaral o jeho presun na univerzitu v Jakutsku.
Telo medveďa teraz skúmajú vedci, pre ktorých je unikátnym objektom niekoľkých vedných odborov. Je totiž jediným medveďom, ktorý sa nám z minulosti zachoval. Kým iné objavy nám o živote starších medveďov vytvárajú poznatky len na základe kostí a zubov, tentoraz majú vedci v rukách medveďa, ktorého svalovina, mozog, cievy a nervy stále dokážu slúžiť práve pre svoju zachovanosť.
Od objavu v roku 2020 sa až dnes objavujú v médiách informácie o tom, aký jedinečný nález to bol. Pre mikrobiológov, virológov, ale aj pre genetické štúdie napríklad v rámci porovnania súčasného medveďa hnedého a DNA objaveného predka, má objav mimoriadny význam.
‚This discovery is the only one of its kind in the world‘: A preserved 3,500-year-old bear was discovered in extreme Siberian temperatures https://t.co/jYjocwz53a pic.twitter.com/fEubwiTq7y
— Reuters Science News (@ReutersScience) February 24, 2023
0 komentárov