ZN.SK
Paríž a Francúzsko

Kuriózne Francúzsko. Čiže zaujímavosti a fakty, ktoré pobavia

Keď sa povie Francúzsko, každý z nás si predstaví krajinu zaľúbencov. A samozrejme, Eiffelovku. Avšak Francúzsku môžeme priradiť mnoho ďalších slov

Keď sa povie Francúzsko, každý z nás si predstaví krajinu zaľúbencov. A samozrejme, Eiffelovku. Avšak Francúzsku môžeme priradiť mnoho ďalších slov, tzv. pseudonymy. Pripravili sme pre vás tie najzaujímavejšie.

Paríž a Francúzsko

Ako prvé Anglicko

Ak by sme sa pozreli do histórie, v Anglicku sa francúzština používala skôr ako anglický jazyk, dokonca bola oficiálnym jazykom. Naskytá sa nám teda otázka, prečo v Anglicku prišla zmena? Odpoveď je jednoduchá. Francúzsky jazyk patrí k jedným z najťažších jazykov.

Ako symbolická krajina

Dobytie Bastily si každý predstavujeme ako veľký akt, ktorý je hodný minimálne sfilmovania. Faktom však je, že v ten deň bolo v Bastile iba 7 väzňov a šlo zväčša o šľachticov, ktorí si užívali luxusné cely, žiadne temné kobky. Bastila bola hlavne symbolom.

Ako Nobelova cena

Nielenže francúzština je nádherný jazyk, ale predstavte si dokonca poviedky v tomto jazyku. Niet divu, že Francúzsko má najviac Nobeloviek za literatúru.

Ako depresia

Pseudonymom Francúzska by sa mohla stať depresia. Trpí ňou totižto každý piaty Francúz.

Ako najštíhlejší národ

Muži žijúci vo Francúzsku sú najštíhlejšími v Európe. Môžeme len hádať, či sú aj svalnatí.

Ako sedemročnica

Eiffelova veža je symbolom Paríža. Významné obdobie tak predstavuje 7 rokov. Každých 7 rokov sa totižto Eiffelova veža premaľuje nanovo. Vedeli ste mimochodom, že na modro vysvietená Eiffelovka sa nesmie objaviť v médiách? Ak ju zastihnete vysvietenú na modro vo farbách EÚ, nedávajte si ju na blog.

Eiffelova veža, Paríž

Ako hoaxy

Francúzsky toast a francúzske hranolčeky nie sú francúzske vynálezy, dokonca croissant bol vynájdený v Rakúsku. Koľkým z vás sa zmenil pohľad na svet?

Ako krajina syrov

Vo Francúzsku sa vyrába viac ako 350 rôznych druhov syra. Syry môžeme prirovnať k roku. Jeden syr predstavuje jeden deň v roku.

Ako sexuálny pôžitok

Francúzi sú vraj sexuálne najaktívnejším národom. Koľkí z vás by sa teraz priradili k francúzskej národnosti?

Ako tvorcovia sochy slobody

Francúzi postavili Sochu slobody, ktorú majú  v New Yorku na osamotenom ostrovčeku neďaleko Manhattanu. Vznikla vo Francúzsku a po častiach ju loďami odviezli do USA. Šlo o dar Francúzska Spojeným štátom. Kde by boli Američania bez Francúzov?

Socha slobody, Liberty Island, New York

Mohlo by zaujímať tiež:

Patrícia

Patrícia: Rada cestujem a spoznávam svet i našu krajinu. Rada spievam a tancujem. V súčasnosti študujem.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu