ZN.SK
Benátky Taliansko

Benátky a kanály v zime vysychli, gondolieri a gondoly stoja

Benátske kanály počas zimy 2023 opäť vsychly. Gondoly a gondolieri stoja, pretože sa nemôžu preplavovať kanálmi ako obyčajne.

Zľavy na wellness pobyty

Benátky sú neopakovateľným mestom postaveným „na vode“. Aktuálne však vďaka pretrvávajúcej suchej zime bez zrážok postihli Benátky suchoty. Kanály nemajú dostatok vody a tak ani nemôžu premávať gondoly, miestne lodné taxíky, či sanitky. Pre lode sú kanály neprejazdné. Objavujú sa bahnité nánosy, prípadne na niektorých miestach nahromadený odpad.

Podobná situácia sa týkala Benátok aj posledné dva roky, kedy nedostatok zimných zrážok priniesol zníženie hladiny kanálov. Tie sú na niektorých miestach len so zvyškovou vodou. K stavu prispelo aj niekoľko meteorologických javov a morské odlivy. Keďže úzke uličky a spleť prepojení a mostov komplikujú prístup záchranných zložiek, akékoľvek prípady ich nutného privolania sa teraz nemôžu spoliehať na vodné kanály, ako je celé stáročia zvykom.

Kanály v Benátkach bez vody

Aktuálny výrazný pokles hladiny celkom odstavil jeden z najznámejších symbolov mesta, gondolierov a ich premávky úzkymi kanálmi aj s turistami. Pokles vody by mohol byť príležitosťou pre architektonické opravy v mnohých stavbách, kontroly statiky a nutnosti ďalších zásahov. Všetky kanály lemujú staré stavby so starými základmi, ktoré sú permanentne pod vodou. Aktuálne počasie a vysoká vlhkosť však akékoľvek výrazné stavebné úpravy, aj pre rôzne iné obmedzenia, skôr znemožňuje. Situáciu tak využili aspoň na prečistenie niektorých kanálov od nánosov bežného naplaveného odpadu.

Ako mesto postavené v Benátskej močarine, je do veľkej miery poznačené močaristým podložím zástavby, aj a bahnitým dnom kanálov. Sú však najslávnejším mestom, ktoré sa s takýmito podmienkami pasuje už mnoho storočí a jedným z najslávnejších turistických atrakcií sveta.

Benátky sú zväčša medializované ako tie zatopené

Benátky pritom majú v iných obdobiach roka problém s celkom inou hladinou vody. Známe sú prípady, kedy sú zaplavené celé ulice a reštauračné podniky, v ktorých sa hostia prechádzajú bosí, alebo v čižmách. Vlhkosť a prejavy na murive je v stavbách aj cítiť. Keďže na rozľahlej ploche nie je možné postaviť jednoduchou cestou dostatočne silnú hrádzu, ktorá by držala morskú a riečnu hladinu pod kontrolou. Najmä odtok rieky Pád a rieky Piava by tak zostal nevyriešený. Predpokladá sa že v budúcnosti budú zatopené na oveľa dlhší čas, či dokonca celom pre dvíhajúcu sa hladinu morí a oceánov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu