ZN.SK
Generál Milan Rastislav Štefánik

Na Floride v meste Masaryktown majú ulice Stur, Hurban, Hodza

Floridské mestečko Masaryktown vzniklo zhruba pred storokmi. Dodnes v ňom nájdete názvy ulíc ako Stur, Hurban, Hodza Street či Stefanik St.

Na americkej Floride by sme našli americké mesto, ktoré nesie názvy ulíc pre Slovákov mimoriadne blízke. Presnejšie na sever od floridského mesta Tampa na západnom pobreží Floridy sa nachádza Masaryktown. Mesto, ktoré založili Česi a Slováci z Pennsylvánie a New Yorku. V roku 1924-26 zakúpili celkovo 10 000 akrov pôdy v Hernando County. Názov dali mestu podľa 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. Prvou stavbou bol v roku 1925 miestny Masaryk Hotel, ktorý si uzdržal názov do roku 1997 a postupne tu vzniklo niekoľko ulíc, ktoré nie sli názy podľa mien amerických prezidentov a osobností, či spisovateľov prevažne zo Slovenska.

Slovenské názvy na americkej pôde

Hoci miest a osád, ktoré vznikli na území USA vďaka vysťahovalcom z našich končín, je viacero, len málo názvov celých miest, alebo osád nieslo názov rozpoznateľný našincom aj dnes. Masaryktown stále existuje, má zhruba tisícku obyvateľov, ale k slovenskému pôvodu a kultúre sa hlási už len niekoľko ľudí. Mestečko si však stále zachováva zaujímavé názvy ulíc. Našli by sme tu totiž ulice s názvami:

  • Stur Street
  • Hurban Street
  • Hodza Street
  • Stefanik Street
  • Kollar Street
  • Mudron Street
    aj ulicu nesúcu názov Hviezdoslav

Taktiež názvy ako Palacky Street, Kostka Drive a Psenka Street

Masaryktown a križovatky pretínajúce dva svety

Ulice so slovenskými názvami pretínajú ulice s menami prezidentov. Vzniká tak otázka, ako je veľmi komplikované pre Američanov, nových obyvateľov a nové generácie vyslovovať ich vlastnú adresu. Je však nepochybné, že pri hľadaní významu jednotlivých slov a mien však majú obyvatelia Masaryktown bez ohľadu na ich pôvod jasno v tom, koho mená to sú a kto bol Masaryk. Žiť v meste s týmto názvom bez takéhoto vedomia je ťažko predstaviteľné. Predovšetkým Masaryk a Milan Rastislav Štefánik boli ešte nažive, keď sa im dostalo takejto pocty a pomenovali po nich mesto aj ulicu. Zväčša sa geografické názvy dávajú osobnostiam po smrti. Význam 1. slobodnej republiky Čechov a Slovákov mal pritom viacero prepojení aj na americkú politiku, keďže aj vďaka jej podpore mohla prvá republika vzniknúť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu