Pohorie Tribeč v slovenskom záhadnom štvoruholníku je oveľa viac záhadným miestom, než by sme na prvé počutie čakali. Dokonca dosť zaujímavé na toľko, že sa čoskoro objaví aj v knihe Jozefa Kariku, Trhlina.
Kým z Atlantiku poznáme slávne záhadné príbehy stratených lietadiel v trojuholníku troch bermudských ostrovov, niečo podobné máme aj na Slovensku, hoci na veľa miestach nenájdeme ani zmienku. Dokonca aj tí, koho sa záhadné zmiznutia týkajú, neradi hovoria a pripomínajú si tragédie a straty svojich blízkych. V prípade Slovenska môžeme hovoriť o štvoruholníku medzi mestami Topoľčany, Nitra, Zlaté Moravce a Partizánske.
Ľudia miznú bez stopy
Už pred viacerými desaťročiami bolo pohorie Tríbeč známe v legendách ako miesto, kde sa strácajú ľudia. Najstaršie prípady, ktoré mimo legiend majú svoje zmienky v nejakých zdrojoch sú staré necelých 100 rokov. Známy je príbeh strateného lesníka z pred 80 rokov. Keď sa však nevrátil, nenašli ho ani ľudia, ktorí sa ho vydali hľadať. Po ňom sa stratilo ešte niekoľko ľudí, dokonca aj v dobe modernej, kým za socializmu sa strateným nevenovala zvlášť evidencia a pozornosť. Určite nie v súvislosti so záhadou a nevysvetliteľnými javmi. Slávnou obeťou je Walter Fischer, robotník z Partizánskeho, ktorý sa do lesov vydal na prechádzku a viac sa nevrátil. Po niekoľkých mesiacoch ho mali objaviť zraneného, dezorientovaného a bez pamäte v lesoch pri Zlatých Moravciach. Neskôr v ústave zomrel a nikto sa nedozvedel, čo sa vlastne stalo. Ďalšie zmiznutia sa objavili aj neskôr, dokonca aj pred pár rokmi.
Legendy tvrdia, nič však nepotvrdia
O legendách by vedeli rozprávať odvážnejší. Tí, čo nechcú na seba nič zlé privolať. Skúsení hubári ničomu nadprirodzenému neveria, starší si vedia skrátiť cez lesy cestu na druhú stranu pohoria, no veľmi dobre vedia, o čom sa hovorí a aké osudy postretli niektorých nešťastníkov. Mnohí si však niečo nadprirodzené nepripúšťajú. Ak sa však spájajú tragédie s javmi a predpokladmi, spomínajú sa tajné diery, prepadliská, či dokonca rokliny s úzkym priestorom, ktoré za iných okolností nevidieť. Do nich majú prepadávať obete a miznúť tak bez stopy. Spojenia s čertom, bránou do pekla, či dierou do neznáma sú rozprávkami. Veľakrát sa spomínal kameňolom pri Žíranoch, ale legendy spomínali aj oko známe najmú v Radoticiach, v ktorom sa mali ľudia strácať. Hoci sú známe príbehy, kedy les pohltil bez stopy návštevníkov a pocestných, zmienky sa nepremietli do kroník jednotlivých obcí, ani do vtedajších médií. Veľmi častý výskyt zmiznutí sa skrátka v rámci jednotlivých obcí nebral ako celok, ktorý by mal prekvapiť vysokým číslom. Možno aj zo strachu ľudí, sa veľmi nezaoberali ani nepozastavovali nad hľadaním príčin.
Staré nemecké obyvateľstvo a ruiny
V Tríbeči sa na niektorých miestach aj dnes dajú nájsť ruiny starých domov, opustených, stratených, kde miestne obyvateľstvo zmizlo bez stopy, alebo sa len odsťahovalo. Už pred vojnou táto lokalita pustla, ďaleko od iných zdrojov odľahlé miesta známe nemeckým osídlením a zachovávaním nehnuteľností, dnes obrastá machmi, burinou až na toľko, že neraz ani nepoznať, že niekde kedysi stál dom. Obyvatelia opustené stavby mohli zanechať rovnako ako život unikajúci predstave moderných trendov, ktoré začiatkom minulého storočia začínali už aj u nás. Práve ruiny potom tvoria zaujímavú kulisu pre myšlienky a uvažovanie, či len dotvorenie strašidelnej atmosféry k skutočnosti, že v lokalite miznú ľudia.
Lokalít s nemeckým obyvateľstvom, ktoré opustilo odľahlé lesy, sme mali historicky na Slovensku viac. Najmú oblasť Rudohoria, Malé Karpaty, okolie Kremnice a mnohých osamotených miest. Nemeckí prisťahovalci sa pred pár storočiami mimo hutníctvu a obchodu venovali aj spracovaniu dreva, výrobe dreveného uhlia a podobne. V niektorých domoch a osamotených sídlach žili aj začiatkom minulého storočia. Lesné sídla opúšťali samozrejme skôr prirodzenou cestou, pre určité potreby, nároky na životný štandard a počas vojny aj pre fakt, že mali nemeckú národnosť.
Jozef Karika
Tematiku slovenského bermudského troj…štvoruholníka oživí už onedlho známy autor temnej tematiky Jozef Karika. V knihe Trhlina sa zaoberá práve Tríbečom a nevysvetliteľnými zmiznutiami ľudí z okolia. Knižná novinka vychádza 18. novembra 2016.