ZN.SK
hlbocky vodopad copyright

Hlbocký vodopád aj ako filmové miesto známe z rozprávok

Hlbocký vodopád je krásne prírodné miesto, ktoré nepatrí medzi náročné turistické ciele. Ak prichádzate z dedinky Hlboké nad Váhom, je…

Hlbocký vodopád je krásne prírodné miesto, ktoré nepatrí medzi náročné turistické ciele. Ak prichádzate z dedinky Hlboké nad Váhom, je na jej úplnom konci s dobrým turistickým značením. Ako súčasť mnohých turistických trás skrz naskrz Súľovských skál, je vodopád pomerne dobre známy. No práve jeho ľahká prístupnosť a nenáročnosť cesty k nemu umožnil filmovému priemyslu zachytiť ho v niekoľkých rozprávkach. Rozložiť nakrúcanie filmu s ťažkou technikou znamená premiestňovať množstvo techniky, svetiel, kamier, rovnako ako štábu a statívov. Hlbocký vodopád svojou krásou mohol zohrať v niekoľkých filmoch svoju dôležitú úlohu.

hlbocky vodopad copyright

Hlbocký vodopád vo filmových rozprávkach

14 metrov vysoký vodopád je celoročný. Počas jari výdatnejší, počas horúceho leta slabší. V minulosti nad ním bola trasa, no dnes je lepšie ho obísť. K vodopádu vedie vyšliapaná cestička, chodník aj udržiavaných niekoľko mostíkov so zábradlím. Je tak vhodný aj pre ťažšie sa pohybujúceho, stále však vitálneho staršieho návštevníka. Na konci chodníka sa nachádza kamenný výrez, ktorý formovala po tisícročia voda. Priamo nad vodopádom sa nenachádzajú veľké stromy a tak je miesto krásne osvetlené prirodzeným svetlom.

Soľ nad zlato (1982)

Slávna rozprávka režiséra Martina Hollého s Libuškou Šafránkovou, Karolom Machatom a Jozefom Kronerom v hlavných úlohách vznikala v Tatrách, na filmovom hrade Pernštejn, ale taktiež aj priamo na tomto mieste. Práve tu počas putovania Marušky (Libuše Šafránková) prekonáva ťažkú prekážku, keď hľadá múdru starenu.

Pre filmárov ide o zaujímavé miesto práve pre dojem, ktorý tvorí. Môže pôsobiť ako koniec cesty. Voda vyrezala do skaly naozaj pôsobivý vertikálny výrez, ktorý je však vyliezť nemožné a ani to nie je odporúčané. Žiadna filmová postava ho vyliezť ani nemusela.

Perinbaba (1985)

V Perinbabe sa stretávame s viacerými miestami, ktoré sa dodnes spájajú s filmovaním a nálepkou ako „miesto z Perinbaby“. Takým je napríklad skanzen v Rožnove pod Radhoštěm, alebo v Martine – Jahodníckych hájoch Múzeum Slovenskej dediny. Menej sa však hovorí napríklad o Hlbockom vodopáde, ktorý je dôležitou prekážkou medzi skrýšou Perinbaby a svetom ľudí. Je prvou zásadnou, ktorú Jakubko prekonáva pri ceste za poznaním ľudí. Opäť nevidíme, že by ho Jakubko prekonával celý. Filmárom stačí len malá časť a dojem je dokonalý.

Dúhenka (2000)

Televízna rozprávka režiséra Braňa Mišíka, v ktorej je výrazné zastúpenie scén nakrúcaných na Smolenickom zámku, využila Hlbocký vodopád v scénkach v prvej polhodine rozprávky. V nej vládca prameňov trestá ľudí a zastavuje tok vody.

Zakliata jaskyňa (2022)

V roku 2022 priniesla režisérka Mariana Čengel Solčanská rozprávku, ktorá v sebe opäť zahrnula poctivé filmové lokácie, ktoré sa dokázali zaobísť bez filmových ateliérov. Hlavnú úlohu si však v rámci miest. okrem českého hradu Pernštejn zahrali aj Súľovské skaly. Slávna Šarkania diera sa tak stala onou filmovou jaskyňou, no priestor tu získal aj Hlbocký vodopád. V 38. minúte sa herečka Martina Zábranská ako Ada práve tu stretáva s princom Zachom.

Okrem spomenutých miest sa Zakliata jaskyňa nakrúcala aj v jaskyni Domica, alebo v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke. Tomuto filmu a miestu sa venuje aj kniha Filmové miesta 2, alebo komplet Filmové Slovensko.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu