Voynichov rukopis, záhadnú knihu v tajnom jazyku, zreprodukujú

Voynichov rukopis

Kniha Voynichov rukopis, ktorej jazyk sa dodnes nepodarilo rozlúštiť ani najlepším kryptológom sveta, je opradená mýtmi oprávnene. V roku 1902 ju v Taliansku kúpil antikvariátnik Wilfrid Voynich, po ktorom je kniha pomenovaná. Ťažko jej totiž dať iný názov, keďže sa nedá preložiť nič z toho, čo je v nej napísané. Jej vek až najnovšie vedecké metódy pomocou rádiouhlíkovej metódy odhadli  na roky 1404 až 1438.

Voynichov rukopis

Pritom ešte donedávna sa pripisovalo toto dielo anglickému mníchovi Rogerovi Baconovi z 13. storočia. Tiež sa prisudzovala Leonardovi da Vinci, pričom však nesúhlasil rukopis. Hypotézu, že má byť dielom mimozemšťanov, nebudem v článku rozvádzať vôbec.

Fakty, ktoré tvoria knihu záhadnou

Stará a už pomerne zničená zubom času nahlodaná kniha v sebe ukrýva zvláštny jazyk, ktorý sa nepodarilo ani rozlúštiť, ale ani prísť na to, akou gramatikou a systémom funguje. Nepodobá sa totiž na nič. V knihe sú nakreslené a popísané rastliny, ktoré sa pritom nepodobajú na nič, čo je vôbec známe. Buď bol kresliť veľmi zlý, alebo popisuje vzácne rastliny s akými sa v súčasnosti už nestretneme. Kniha obsahuje mimo texty aj ilustrácie žien, rôznych ikon a zápiskov. Existuje dosť dôveryhodný predpoklad, že ide o knihu zapisujúcu liečivé účinky rastlín, prípadne procedúry a javy, ktoré by mohli byť označené za čarodejníctvo. Aj preto v záujme vlastnej ochrany tak zrejme pisateľ zaznamenával všetok obsah a poznanie do špeciálneho kódovaného jazyka. Dokonca by sme mohli tvrdiť, že ku knihe by tak prislúchala ešte jedna, ktorá by čitateľa sprevádzala prekladom. Sú to však dohady. Pravdepodobne šlo o finálne dielo prepisov iných zväzkov, či zápiskov, keďže v záhadnom diele sa nachádzajú prvky priameho súvislého písania a zaznamenávania knihy. Nie náhodné nesúvislé zaznamenávanie v rôznych obdobiach. Keďže veľa kresieb vôbec nie je robených v štýle, v akom vznikali iné rukopisy tohto obdobia, môžeme predpokladať, že bol zrejme zámer rýchlo prekresliť a vytvoriť jednotlivé ilustrácie. Nie sú totiž tak detailné. Akoby prepisovateľ, možno veriaci mních, nechcel veľmi tráviť čas prepisom tohto diela, ktoré mohlo obsahovať zakázané rastliny, či iné tabu-izované prvky. Isté však je, že naozaj ide o prepis viacerých listín a diel. Možno archív problémových a zakázaných diel, ktoré získali novú podobu v jazykovej šifre.

Originál a pripravované repliky

Originál sa dnes nachádza v trezoroch Beineckovej knižnice americkej univerzity Yale. Dostať sa k nemu je ťažké. Najmä nemôže to hocikto. V záujme zachovania knihy sa minimalizuje aj počet prístupov. To by mohli vyriešiť práva na reprodukciu, ktoré získalo španielske vydavateľstvo, o dlhoročnom úsilí. Vytvoria necelých 900 kusov reprodukcií, ktoré sa budú predávať za cenu až 8000 EUR. Pre zberateľov tak pôjde o výnimočne lákavý kúsok. Najmä však aj pre svetové knižnice, ktoré o existencii tejto knihy vedia a ďalších záujemcov z radov amatérskych lovcov pokladov a bádateľov. Tí sa z času na čas obracajú na Beineckovu knižnicu so žiadosťami o sprístupnenie knihy, pretože údajne prišli na tajomstvo Voynichovho rukopisu rozlúskli.

Foto a detaily o knihe uvádza aj wikipedia

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.