ZN.SK
Voynichov rukopis

Voynichov rukopis, záhadnú knihu v tajnom jazyku, zreprodukujú

Kniha Voynichov rukopis, ktorej jazyk sa dodnes nepodarilo rozlúštiť ani najlepším kryptológom sveta, je opradená mýtmi oprávnene.

Kniha Voynichov rukopis, ktorej jazyk sa dodnes nepodarilo rozlúštiť ani najlepším kryptológom sveta, je opradená mýtmi oprávnene. V roku 1902 ju v Taliansku kúpil antikvariátnik Wilfrid Voynich, po ktorom je kniha pomenovaná. Ťažko jej totiž dať iný názov, keďže sa nedá preložiť nič z toho, čo je v nej napísané. Jej vek až najnovšie vedecké metódy pomocou rádiouhlíkovej metódy odhadli  na roky 1404 až 1438.

Voynichov rukopis

Pritom ešte donedávna sa pripisovalo toto dielo anglickému mníchovi Rogerovi Baconovi z 13. storočia. Tiež sa prisudzovala Leonardovi da Vinci, pričom však nesúhlasil rukopis. Hypotézu, že má byť dielom mimozemšťanov, nebudem v článku rozvádzať vôbec.

Fakty, ktoré tvoria knihu záhadnou

Stará a už pomerne zničená zubom času nahlodaná kniha v sebe ukrýva zvláštny jazyk, ktorý sa nepodarilo ani rozlúštiť, ale ani prísť na to, akou gramatikou a systémom funguje. Nepodobá sa totiž na nič. V knihe sú nakreslené a popísané rastliny, ktoré sa pritom nepodobajú na nič, čo je vôbec známe. Buď bol kresliť veľmi zlý, alebo popisuje vzácne rastliny s akými sa v súčasnosti už nestretneme. Kniha obsahuje mimo texty aj ilustrácie žien, rôznych ikon a zápiskov. Existuje dosť dôveryhodný predpoklad, že ide o knihu zapisujúcu liečivé účinky rastlín, prípadne procedúry a javy, ktoré by mohli byť označené za čarodejníctvo. Aj preto v záujme vlastnej ochrany tak zrejme pisateľ zaznamenával všetok obsah a poznanie do špeciálneho kódovaného jazyka. Dokonca by sme mohli tvrdiť, že ku knihe by tak prislúchala ešte jedna, ktorá by čitateľa sprevádzala prekladom. Sú to však dohady. Pravdepodobne šlo o finálne dielo prepisov iných zväzkov, či zápiskov, keďže v záhadnom diele sa nachádzajú prvky priameho súvislého písania a zaznamenávania knihy. Nie náhodné nesúvislé zaznamenávanie v rôznych obdobiach. Keďže veľa kresieb vôbec nie je robených v štýle, v akom vznikali iné rukopisy tohto obdobia, môžeme predpokladať, že bol zrejme zámer rýchlo prekresliť a vytvoriť jednotlivé ilustrácie. Nie sú totiž tak detailné. Akoby prepisovateľ, možno veriaci mních, nechcel veľmi tráviť čas prepisom tohto diela, ktoré mohlo obsahovať zakázané rastliny, či iné tabu-izované prvky. Isté však je, že naozaj ide o prepis viacerých listín a diel. Možno archív problémových a zakázaných diel, ktoré získali novú podobu v jazykovej šifre.

Originál a pripravované repliky

Originál sa dnes nachádza v trezoroch Beineckovej knižnice americkej univerzity Yale. Dostať sa k nemu je ťažké. Najmä nemôže to hocikto. V záujme zachovania knihy sa minimalizuje aj počet prístupov. To by mohli vyriešiť práva na reprodukciu, ktoré získalo španielske vydavateľstvo, o dlhoročnom úsilí. Vytvoria necelých 900 kusov reprodukcií, ktoré sa budú predávať za cenu až 8000 EUR. Pre zberateľov tak pôjde o výnimočne lákavý kúsok. Najmä však aj pre svetové knižnice, ktoré o existencii tejto knihy vedia a ďalších záujemcov z radov amatérskych lovcov pokladov a bádateľov. Tí sa z času na čas obracajú na Beineckovu knižnicu so žiadosťami o sprístupnenie knihy, pretože údajne prišli na tajomstvo Voynichovho rukopisu rozlúskli.

Foto a detaily o knihe uvádza aj wikipedia

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu