ZN.SK

Sklíčka Rotykol, sklíčka dotykov, alebo sklíčka rotikov?

Známa skladba skupiny Modus z roku 1984 Ty, ja a môj brat je u nás známejšia pod názvom Sklíčka dotykov, hoci sa tak nevolá. Alebo sklíčka rotykol?

Rotykol, či dotykov? Známa skladba skupiny Modus z roku 1984 Ty, ja a môj brat je u nás známejšia pod názvom Sklíčka, prípadne Sklíčka dotykov, hoci sa tak vôbec nevolá. Vyšla na albume Najlepšie dievčatá a naspieval ju ne-spevák Ľubomír Stankovský, aj keď pôvodne mal údajne zaznieť hlas lídra Gexabat Mariána Grexu. Azda nikdy v známej slovenskej pesničke nebolo toľko rozporov v tom, čo ľudia počujú, ako v prípade „Sklíčok“.

Sklíčka rotykol Sklíčka dotykov

Dotykov, Rotykol, alebo Rotykov?

Za celé roky ak Slovák počul túto skladbu opakovane, počul rôzne slová, čo spôsobila zrejme nie správna a čistá výslovnosť v tejto časti. V časti, kedy spieva „sklíčka dotykov“ totiž mnoho Slovákov celé roky počuje a aj žije v tom, že znie Rotykol. Podľa niektorých názorov v diskusných fórach je to sklíčko, ktoré sa dáva do kolesa bicykla, podľa iných je to predsa retykol, drobné zrkadielka na diskoguli a mnohí by sme dali ruku do ohňa za to, že tam naozaj znie „ROTYKOL“. Potom sa však musia mýliť všetky tie portály, ktoré zverejňujú texty k piesniam a aj svadobní hudobníci na strednom Slovensku, ktorí zámerne zostávajú na záhadnom slove „rotykol“. Čo vlastne počujete vy?

Ani rotykol, ani rotikov, ani gotikov. V skladbe naozaj spievajú „dotykov„, čo je vec opakovaných otázok na členov skupiny Modus aj po rokoch. Škoda, som žiaľ jeden z tých, čo aj tak budú počuť „rotykol“.

Modus

Hudobná skupina Modus vznikla v roku 1967 a prakticky sa nikdy oficiálne nerozpadla. Historicky mala niekoľko desiatok rôznych členov. Z nich sú zásadnými osobnosťami Jano Baláž (prslávený skupinou Elán), Miro Žbirka, Janko Lehotský. Ďalej však aj Marika Gombitová, Laco Lučenič (pre mladšiu generáciu známy ako niekdajší porotca v 1. slovenskej Superstar) a mnoho iných. Na svojom konte mali množstvo úspešných a dodnes hrávaných hitov. Hlasovo ich azda najviac preslávili Janko Lehotský, Žbirka aj Gombitová.

Foto: retro-shop.eu

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu