Sklíčka Rotykol, sklíčka dotykov, alebo sklíčka rotikov?

Sklíčka Rotykol, sklíčka dotykov, alebo sklíčka rotikov?

Známa skladba skupiny Modus z roku 1984 Ty, ja a môj brat je u nás známejšia pod názvom Sklíčka, prípadne Sklíčka dotykov, hoci sa tak vôbec nevolá. Vyšla na albume Najlepšie dievčatá a naspieval ju ne-spevák Ľubomír Stankovský, aj keď pôvodne mal údajne zaznieť hlas lídra Gexabat Mariána Grexu. Azda nikdy v známej slovenskej pesničke nebolo toľko rozporov v tom, čo ľudia počujú, ako v prípade “Sklíčok”.

Sklíčka rotykol Sklíčka dotykov

Dotykov, Rotykol, alebo Rotykov?
Za celé roky ak Slovák počul túto skladbu opakovane, počul rôzne slová, čo spôsobila zrejme nie správna a čistá výslovnosť v tejto časti. V časti, kedy spieva “sklíčka dotykov” totiž mnoho Slovákov celé roky počuje a aj žije v tom, že znie Rotykol. Podľa niektorých názorov v diskusných fórach je to sklíčko, ktoré sa dáva do kolesa bicykla, podľa iných je to predsa retykol, drobné zrkadielka na diskoguli a mnohí by sme dali ruku do ohňa za to, že tam naozaj znie “ROTYKOL”. Potom sa však musia mýliť všetky tie portály, ktoré zverejňujú texty k piesniam a aj svadobní hudobníci na strednom Slovensku, ktorí zámerne zostávajú na záhadnom slove “rotykol”. Čo vlastne počujete vy?

Ani rotykol, ani rotikov, ani gotikov. V skladbe naozaj spievajú “dotykov“, čo je vec opakovaných otázok na členov skupiny Modus aj po rokoch. Škoda, som žiaľ jeden z tých, čo aj tak budú počuť “rotykol”.

Foto: retro-shop.eu

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Falošná stránka BILLA
Falošné FB stránky supermarketov BILLA rozdávajú podvodné kupóny

Superstar finále 2015
Súťažou Superstar vraj otriasa škandál. Podržte sa prečo!

Svätý Václav
28. septembra oslavujeme Václava, aj Václava patróna Čiech

Zavrieť