ZN.SK
letisko, ilustračná fotografia

Vláda zakázala dovolenkovanie: kedy môžete vyraziť k moru? (výnimky)

Pandemické obmedzenia a rôzne opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu siahajú už aj do vôd celkových zákazov cestovania do zahraničia za účelom rekreácie. Napríklad k moru, do európskych metropol, do Afriky, či Ázie. V podstate kamkoľvek. Prakticky ide o zakázanie fungovania cestovných kancelárií, ktoré môžu len dúfať, že vôbec nejaké zájazdy predajú počas letnej sezóny. Neprehľadnosť situácie a podobné javy, ako celkový zákaz, ešte viac zneprehľadňujú situáciu a možnosti, aké majú dovolenkári. To zásadne poškodzuje práve cestovné kancelárie a činnosť cestovných agentúr, ktorých odškodnenie nie je riešené uspokojivou cestou. Napriek zákazom sa však lietať môže.

Letecká doprava na dovolenky k moru

Výnimky nedokážu lietadlo naplniť, no výrazne prispievajú k tomu, že napríklad bratislavské letisko Milana Rastislava Štefánika nemusí zatvoriť a môže fungovať aspoň v okresanom režime. Vybabrať pritom nie je ľahké ani výberom letu z Viedne, či iných krajín. Hraničné kontroly sú aj podľa medializovaných informácií v plnom nasadení.

Kedy môžete nasadnúť na lietadlo a vyraziť k moru?

Lety do zahraničia, ktoré chcete absolvovať za účelom rekreácie, pre vás nie sú. Oddych nie je dôvodom na to, aby ste opustili krajinu a riskovali. Dokonca ani v prípadoch, kedy by ste mali záujem vycestovať a už sa nevrátiť. Prípady, kedy je možné vyraziť na letisko a prejsť pasovou kontrolou však sú:

  • Vlastníte cestovnú kanceláriu, alebo agentúru a vyrážate na služobnú cestu. Zaujímavosťou je, že služobný úkon môže byť aj vyhotovenie fotografií a testovanie hotelov, ktoré chcete zahrnúť do svojej ponuky. Presnú činnosť vašej podnikateľskej činnosti a ako prebieha taká služobná cesta, zrejme nikto preverovať nebude. Faktom zostáva, že aj takáto náplň práce sa môže reálne dotýkať prevádzky cestovnej kancelárie, alebo agentúry. K moru tak cesta vedie aj vďaka profesii. Horšie je, že služby v medzinárodnom cestovnom ruchu sú na dne svojich síl. Cesta k moru je pre mnohých aktuálne nesplniteľný cieľ
  • Vlastníte nehnuteľnosť v danej krajine. Stačí list vlastníctva, doklady, preukázanie sa vlastníctvom bytu, domu. Nemálo Slovákov pritom naozaj vlastní nehnuteľnosti v zahraničí. Napríklad v Turecku, Egypte, či v európskych krajinách.
  • V zahraničí pracujete a máte možnosť preukázať sa pracovnou zmluvou a pravými dokladmi
  • Ste český, maďarský, rakúsky, či iný štátny občan. Obmedzenia sa totiž vzťahujú len na obyvateľov Slovenskej republiky.

Účelom opatrení je najmä minimalizovanie rizika zavlečenia nákazy, ktorá by mohla znamenať nové mutácie a zhoršenie situácie. Práve tým, že sa opatrenie týka len našich občanov a nerieši zahraničných v rovnakej miere, môže vyvolať otázniky. Zákaz vycestovania do zahraničia za rekreáciou vstúpil do platnosti od 25. marca 2021. Oddych v prírode si najnovšie môžeme dopriať tiež len v čase od 05:00 do 20:00 hodiny. Mimo tento čas je náš pobyt vonku nežiadúci. Časový rozsah pôsobí zaujímavo. Najmä preto, že práve nočné hodiny sme nepokladali za tie, kedy sa hrozba koronavírusu prebúdza a útočí na ľudí viac ako počas dňa.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu