ZN.SK
Linz historické centrum

Rakúske mesto Linz alebo Linec: história a pamiatky

Štatutárne a okresné mesto Linz je zároveň hlavným mestom spolkovej krajiny Horné Rakúsko a tretie najväčšie vôbec. Leží na Dunaji, okolie…

Štatutárne a okresné mesto Linz je zároveň hlavným mestom spolkovej krajiny Horné Rakúsko a tretie najväčšie vôbec. Leží na Dunaji, okolie ktorého bolo v minulosti osídlené a v rámci pevnosti Lentia využívané aj Rímskou ríšou. Po prvýkrát sa objavuje názov Linze v roku 799. Až do roku 1210 patril pod bavorské vojvodstvo. Mestom je od roku 1240 a dokonca bolo v rokoch 1489 až 1493 hlavným mestom Svätej ríše rímskej, keď Matúš Korvín dobyl Viedeň.  V roku 1571 sa v Linzi narodil svetoznámy astronóm a matematik Johannes Kepler.

Linz historické centrum

V súčasnosti je Linz, na Slovensku známy aj pod názvom Linec, dôležitým dopravným uzlom s diaľnicami A1 a A7 s dôležitým spojením s Českou republikou. Práve s Českou republikou viaže Linz jedno prvenstvo. S Českými Budějovicami, totiž spojili konskú železnicu z Gmundenu do Linzu. Táto železnica bola pritom celkom prvá na kontinentálnej Európe, čiže mimo Britské ostrovy.

Historické centrum Linz  a Hlavné námestie

Za pozornosť stojí aj staré trhovisko a trhové námestie, ktoré je obklopené barokovými stavbami. Práve tie vytvárajú historické centrum mesta Linz. Pozornosť upúta radnica zo 17. storočia, ale aj v prostriedku námestia postavený Stĺp Najsvätejšej Trojice postavený v roku 1723 ako vďaka za prežitie moru a tureckých útokov. Technickou zaujímavosťou hlavného námestia a okolia je električková trať pre veľmi malé úzkorozchodné vozne a lokomotívy známe ako Pöstlingbergbahn. Zaujímavým je zámok Linzer nachádzajúci sa pri nábreží Dunaja viac na západ, ktorý je v súčasnosti múzeom.

Nová Katedrála – Neuer Dom

Katedrála Nepoškrvneného počatia (Mariä-Empfängnis-Dom) známa aj ako Nová katedrála (Neuer Dom) bola postavená medzi rokmi 1862 až 1924 podľa návrhov architekta Vinzenza Statza. Nákladná, ale mimoriadne krásna masívna stavba je trojloďová, obklopená kaplnkami, je postavená z pieskovca. Katedrála vyniká svojimi zložitými vitrážnymi oknami s výjavmi histórie mesta Linz, ale tiež vežou vysokou až 135 metrov. V blízkosti sa zmienku a pozornosť nepochybne stojí aj Biskupský palác z roku 1726, ktorý pôvodne stál pri kláštore Kremsmunster, po ktorom zostalo už len schodisko staré takmer 800 rokov.

Neuer Dom, Linz
Foto: flickr

Neuer Dom, Linz
Foto: Ars Electronica, flickr

Stará Katedrála – Alter Dom

Stará katedrála, v Linzi známa ako Alter Dom, je veľmi podobná na Jezuitský kostol. Výnimočná je svojimi dekoráciami od talianskych majstrov, pre svoj hlavný oltár z roku 1683 a aj pre zachovanú kazateľnicu z roku 1633 s ľudskými a zvieracími postavami a záhadnými postavičkami trpaslíkov.

Alter Dom, Linz
Foto: flickr

V blízkosti katedrály v blízkom Lanhause, postavenom v roku 1571, sídli regionálna vláda. Na nádvorí je zaujímavá fontána. Miesto je zaujímavé aj tým, že tu v rokoch 1616 až 1626 učil samotný Johannes Kepler.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu