ZN.SK
Himalaje, Mount Everest

Koronavírus sa dostal už pod Mount Everest, turistov ale Nepál potrebuje

Koronavírus sa dostal až pod Mount Everest. Koronavírus s ochorením Covid-19 zasiahol celý svet. Donedávna existovalo len niekoľko…

Zľavy na wellness pobyty

Koronavírus sa dostal až pod Mount Everest. Koronavírus s ochorením Covid-19 zasiahol celý svet. Donedávna existovalo len niekoľko osídlených ostrovov a úpätie najvyšších hôr sveta, kam koronavírus ešte nezavítal. Podľa najnovších informácií však koronavírus predsa len zavítal až k najvyššiemu pevnému miestu na Zemi, k Mount Everestu. Nechcene ho priniesol nórsky horolezec Erlend Ness, ktorý nakoniec musel zostať v izolácii niekoľko dní. Informuje o tom BBC.

Himalaje, Mount Everest
ilustračné foto: okolie Mount Everestu

Že nie je niečo v poriadku zistil po niekoľkodňovom putovaní horami, pričom sa necítil dobre. Pocity sa pritom netýkali výdrže a cesty, ale práve príznakov koronavírusu. Predpokladá, že sa mohol nakaziť v čajovni v údolí. Pobudol v nemocnici v Káthmándú a už ako vyliečený zostal aj s ďalším horolezcami v Nepále. Spolu s ním bol pozitívnym aj jeho šerpa. Napriek tomu, že v Nepále nie je koronavírus žiadnou novinkou, tento prípad je varovným prstom pre niečo celkom iné.

Turistický ruch v Himalájach je dôležitým zdrojom príjmov

Nepál otvoril turistické trasy pre horolezcov smerujúcich k veľhorám práve z dôvodu uzavretých kohútikov dôležitých príjmov. Práve vydávania povolení na výstup tvoril výrazný podiel príjmov do štátneho rozpočtu. Uzavretie horolezeckých trás k najvyššej hore tak znamenalo zastavenie prílevu turistov, respektíve zastavenie prevádzok výstupov, kým turisti v určitej miere aj naďalej do krajiny prichádzali. Blížiace sa otepľovanie pritom znamená pre Nepál nárast turistov a záujemcov nie len o výstupy, ale aj pobudnutie v krajine. Záujem o cestovanie sa zvyšuje práve súbežne s uvoľňovaním opatrení.

Pre vstup do Nepálu je však nutné preukázať sa 72 hodinovým testom a cestujúcich z niektorých krajín s vyšším výskytom nových mutácií môžu mať pre podmienku vstupu a voľného pohybu aj absolvovanie povinnej karantény v krajine. Mount Everest ako najvyššia hora sveta je vysoká 8 848 metrov nad morom, podľa iných zdrojov dokonca o jeden meter viac. Jeho meno nemá žiaden miestny význam a ani ho nie ej nutné nijako prekladať. Pomenovaný je totiž po Sirovi Georgovi Everestovi (1790 – 1866) no prví, kto ho zdolali boli Sir Edmund Hillary a jeho šerpa Tenzing Norgay dňa 29. mája 1953.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu