ZN.SK
Socha boh Thor

Štvrtok ako Thursday je dňom boha Thora, ale aj Jupitera

Väčšina sveta používa pre štvrtok pojem a ekvivalenty slova Thursday. Nie je tomu náhodou. Štvrtok bol naozaj dňom, ktorý bol zasvätený bohovi Thorovi.

Aj keď sa možno zdá, že dávna germánska mytológia je dávno minulosťou, nejeden pozostatok zo éry uctievania obyvateľov Asgardu prežíva dodnes. Väčšina sveta používa pre štvrtok pojem a ekvivalenty slova Thursday. Nie je tomu náhodou. Štvrtok bol naozaj dňom, ktorý bol zasvätený bohovi Thorovi. Nie tomu, ktorý z komixového Marvelu bojuje proti zlu, ale bohovi, ktorý mal oveľa viac úloh, funkcií, zlých aj dobrých vlastností.

Socha boh Thor a jemu zasvätený štvrtok
Socha bohoa Thora na moste Djurgården v Stockholme

Starý nórsky pojem znejúci približne ako „Dorsdajr“ znamenal Thórov deň. Rovnako aj nemecký výraz Donar, tvoriaci názov Donnerstag, je stále odvodeninou od pôvodného starogermánskeho boha bleskov, Thunraza. Thunraz je následne v mnohom považovaný za interpretáciu rímskeho boha Jupitera.

V románskych jazykoch boh oblohy a bleskov, Jupiter

V románskych jazykoch sa naopak objavuje pojem spájaný s bohom Jupiterom, ktorý bol taktiež bohom bleskov a oblohy. Jupiter sa v genitíve niektorých jazykoch uvádza ako Jovis, alebo Iovis. Aj preto má Sardínia pre štvrtok názov jovia, Katalánci dijous, Francúzi Jeudi, Španieli jueves a ešte mnoho iných krajín výrazy podobné. Vzhľadom na podobnosť s nordickou mytológiou tak možno predpokladať dávne spoločné základy, ktoré sa však v určitom bode rozchádzajú a vytvárajú vlastné podoby rovnakého boha s odlišným menom.

Štvrtok aj v spojitosti s planétou

Zaujímavosťou nakoniec je, že planéta Jupiter býva v niektorých astronomických a astrologických spojeniach označovaná ako štvrtok. Vyobrazenie dňa v týždni planétou. Žiadna náhoda. Naša minulosť je nesmierne bohatá a len v určitých oblastiach sa zachováva význam slov, pojmov a názvov aspoň vďaka dobrej dokumentácii, kým inde celkom zaniká.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu