Nematódy – Živočíšny druh, ktorý by sme za iných okolností pokladali za dávno vyhynutý, sa podarilo ruským vedcom znova oživiť. Jeden z kruhových červov nájdený na Sibíri v blízkosti rieky Kolyma má odhadovaný vek 32 000 rokov. Druhým červom rovnakého typu pochádza z permafrostu z rieky Alazeya z roku 2015. Jeho vek je až 41 700 rokov. Oba červy sa podarilo opäť prebrať k životu. Predpokladá sa, že obe sú samičky.
Foto a zdroj: SiberianTimes.com
Prirodzená kryokonzervácia
Desiatky tisíc rokov zachované telá, ktoré ľad nepoškodil, chránila prirodzená kryokonzervácia. Vzhľadom na ich veľmi drobnú veľkosť však ľad nemusel narobiť veľkú škodu v organizme. Nové vedecké zistenia a skúmanie tiel červov prinesie zaujímavé poznatky v oblasti výskumu vplyvu ľadu na živé organizmy, oživovanie a kryokonzervovanie. Ambiciózny projekt spojil výskumný ústav pôdy v Moskve, Moskovskú štátnu univerzitu, Bielomorskú biologickú stanicu, a Moskovskú vysokú školu ekonomickú. Spoločnými silami oživením nematódov odborná verejnosť objavila dva najstaršie živočíchy na našej planéte.
Riziko rozmrazenej hrozby
Tak ako na Sibíri, aj na Antarktíde sa vplyvom otepľovania topia ľadovce. Roztápajú sa pritom aj ľadové plochy a miesta, ktoré boli tisícky rokov pod ľadom. Oba pozemské póly pritom v minulosti pokrývala zeleň, ktorá nedokázala spolu s faunou celkom uniknúť chladným podmienkam. Na oboch miestach sa tak v ľade a v zamrznutom podzemí nachádza množstvo živočíchov, vírusov, baktérií a vôbec zvyškov tiel, ktoré mohli prežiť a môžu predstavovať aj riziko. Súčasný ľudský organizmus totiž nemusí mať dostatočne silné schopnosti odolať prípadnému novému vírusu.