ZN.SK
sliepky, kohút, domáca hrabavá hydina

Kikiríkanie kohúta má až 130 decibelov, ako vzlet lietadla

Zdá sa to neuveriteľné, ale ranné kohútie kikiríkanie nie je symbolom vstávania pre nič za nič. Kikiríkanie totiž dosahuje v priemere neuveriteľných 130 db

Zdá sa to neuveriteľné, ale ranné kikiríkanie a kohút nie sú symbolom vstávania pre nič za nič. Kikiríkanie totiž dosahuje v priemere neuveriteľných 130 decibelov, čo je poriadny zaberák na ľudský sluch. Podľa niektorých meraní môže pokojne kohút dosiahnuť aj hodnoty vyššie než 140 db. Je to totiž niečo podobné, ako keby ste sa ocitli pod lietadlom, ktoré práve vzlietlo na letisku. Zapojené oba motory a hukot obrovského kolosu, ktorý preráža vzduch je naozaj podobný na dielo skazy na ľudské ušné bubienky ukryté v drobnom kohúťom tele.

sliepky, kohút, domáca hrabavá hydina

Kohút, kráľ hnojiska nikdy neohluchne

Ranní gazdovia, ktorí sa objavia medzi sliepkami skoro ráno, veľmi dobre vedia, že ak sa nevykikiríkal, budú si musieť zapchať uši. Nejeden gazda to pozná, keď mu kráľ hnojiska spustil ranný budíček vedľa uší. Jeden kohút na celej dedine vie byť počuteľný vo všetkých jej končinách. Samozrejme, ak nehovoríme o roztrúsených dedinách v horách. Kohút na dedine slúžil za dávnych čias naozaj ako plnohodnotný budík, ktorý popohnal ľudí do práce, k rannému obriadeniu zvierat, aj príprave na prácu v poli.

Ako to robí, že nikdy neohluchne?

Samotné decibely však sú problémom aj pre zviera samotné. Ako to robí, že nikdy neohluchne? Kohút pri vydávaní zvuku nakláňa hlavu. Pri spustení jeho silných hlasiviek sa upchávajú kožovité otvory na hlave, ktoré slúžia ako uši. Tým pádom ak je sluchovod upchatý, do zvukových receptorov sa nedostáva plná dávka zvuku. Samozrejme, len on sám je chránený, kým sliepočky, kuriatka a zvyšné zvieratká  nech sa s problémom popasujú ako uznajú za vhodné.

Prečo kohút kikiríka?

Kikiríkanie je vecou zabezpečenia bezpečnosti. Kohút tak dáva na veľkú vzdialenosť informáciu o tom, že má svoje teritórium a je odhodlaný ho brániť. Je to informácia pre iné vtáky, ale aj pre kohútov. V hlave má nastavené vnútorné biologické hodiny, ktoré počítajú s obdobím dvoch hodín pred východom slnka.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu