V roku 1449 bol udelený prvý patent, získal ho John z Utynamu na okná...

V roku 1449 bol udelený prvý patent, získal ho John z Utynamu na okná…

Rok 1449 je v histórii podnikania, patentovej politiky a autorského práva historickým prielomom. John z Utynamu (John of Utynam) totiž v tomto roku získal od kráľa Henricha VI patent a zároveň 20 ročný monopol na výrobu vitrážnych okien do anglických chrámov. Treba tiež dodať, že do tohto roku nebol tento typ okien v Anglicku vôbec známy a po pravde, John z Utynamu nebol celkom jeho autorom. Napriek tomu šlo o prvý patent tohto typu vzťahujúci sa na vynález.

vitrážne okno v kostole

Postupne sa pojem patent vyvíjal a čoraz viac využíval. Dnes si bez neho nedokážu predstaviť výskum veľké aj malé spoločnosti. Technologické, chemické, inovátorské, aj tie pôsobiace v oblasti humanitných vied. Veď nakoniec, či nejaký patent existuje alebo nie, čínske fabriky vyrobia čokoľvek.

Vitrážne okno ako prístup farebného svetla do chrámu

Vitrážne okno sa pritom spája so stredovekom v celej Európe. Aj v našich končinách sa vitrážne okná používali a používajú dodnes. Preslávili sa nimi talianski majstri v rôznych chrámoch. Benátski sklári dodnes vynikajú v tomto umení, hoci ako súčasť interiéru, nových chrámov, či drahých sídiel. Dokonca aj v období socializmu, nachádzame prípady, kedy sa vitráže v klasickej podobe vytvárali aj u nás. Príkladom je kostol v Zborovej nad Bystricou, ktorého okennú výzdobu a prístup svetla do chrámu tvoria vitrážne sklá. Nie však obyčajné, ale dlhé výrazné okná, ktorých autorom je významný akademický maliar Vincent Hložník.

Vitráže a ich pozadie dnes

Sklárski majstri sa vitrážam venujú už počas štúdia na strednej odbornej škole sklárskej v Lednických Rovniach. Venujú sa im aj umelci, ako DidiArt. Ide o rôznofarebné sklá, ktoré sú rezané do presných tvarov a navzájom spájané pomocou liateho kovu. Používa sa na to cín, čo je cenovo pomerne drahý a nedostatkový kov. Ten výrazne predražuje prácu sklára. Súčasné umenie vitrážnej technike spájaného skla nachádza aj rôzne iné využitie.

Vitráže

Úžitkové vitráže súčasnosti, zdroj: https://domazahrada.sk

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Hrad Červený Kameň
Deň detí môžete stráviť na hrade Červený Kameň 2. júna 2018

Rafinéria
Slovnaft Bratislavčanov ešte trochu potrápi svetlom aj hlukom

Vieš udržať tajomstvo?
Nová komédia Vieš udržať tajomstvo? Podľa knihy Sophie Kinsellovej

Zavrieť