Liechtensteinklamm - Lichtenštajnská tiesňava blízko Salzburgu - Zaujímavé novinky ZN.SK

Liechtensteinklamm – Lichtenštajnská tiesňava blízko Salzburgu

Liechtensteinklamm, v preklade Lichtenštajnská tiesňava, je úchvatné miesto pre milovníkov prírody a jej sily. Mocný rev padajúcej vody a práve jej silou vymodelované koryto v tvrdých skalách tvorí úchvatný pohľad na prírodný úkaz, nad ktorým sa môže vznášať vodná hmla a zaujmú zelené skaly, porastené machom, cez ktoré preteká silný prúd čistej vody. Jedno z najznámejších prírodných miest regiónu Salzburska láka na neopakovateľnú atmosféru, ktorú si môžete vychutnať pri jej prechádzaní. Toto miesto je jednou z najhlbších a najdlhších roklín v celých Alpách.

Lichtenštajnská tiesňava - Liechtensteinklamm

Príroda a sprístupnenie verejnosti

Za vznik tejto mimoriadne zaujímavej prírodnej pamiatky môžeme vďačiť ľadovcovej činnosti. V minulosti na miesto pôsobili tony ľadu a jeho roztápanie ďalej formovalo miestne skaly. Sila vody bola skrátka silnejšia ako sila skál. Prvé otvorenie, alebo snahy o sprevádzkovanie tiesňavy ako turistického cieľa, sa začali v roku 1875, avšak zámer sa nepodarilo dokončiť pre chýbajúce financie.

V núdzi požiadali realizátori tohto projektu o pomoc Jána II. knieža z Lichtenštajnska.  Za jeho príspevok 600 zlatých sa o rok neskôr podarilo otvoriť miesto aj pre verejnosť. Nuž a prečo je to pri zmienke o histórii tohto miesta dôležité?  Práve poďakovanie za finančnú pomoc môžeme vidieť v názve samotného miesta.

Lichtenštajnská tiesňava - Liechtensteinklamm

Trasa prechádzajúca celou tiesňavou je dlhá približne 1,5 kilometra. Stráviť v nej môžete dve až tri hodiny. Návštevníkov čaká členitý terén, nádherné úkazy, jaskynné útvary, no stále suchý priechod. Odporúča sa dobrá obuv pre prípad šmykľavého povrchu.

foto: http://www.liechtensteinklamm.at


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Trump
Na Floride niekto do živého lamantína vyryl nápis “Trump”

Tartan Prancer
Najhoršie auto na svete je Tartan Prancer… budete čúrať

Ponuka jedál raňajky, článok bufetové stoly
Švédske stoly sú správne bufetové stoly: ako vznikli a prečo ich tak voláme?

Zavrieť