ZN.SK
Lichtenštajnská tiesňava - Liechtensteinklamm

Liechtensteinklamm – Lichtenštajnská tiesňava blízko Salzburgu

Liechtensteinklamm, v preklade Lichtenštajnská tiesňava, je úchvatné miesto pre milovníkov prírody a jej sily. Mocný rev padajúcej vody a práve…

Liechtensteinklamm, v preklade Lichtenštajnská tiesňava, je úchvatné miesto pre milovníkov prírody a jej sily. Mocný rev padajúcej vody a práve jej silou vymodelované koryto v tvrdých skalách tvorí úchvatný pohľad na prírodný úkaz, nad ktorým sa môže vznášať vodná hmla a zaujmú zelené skaly, porastené machom, cez ktoré preteká silný prúd čistej vody. Jedno z najznámejších prírodných miest regiónu Salzburska láka na neopakovateľnú atmosféru, ktorú si môžete vychutnať pri jej prechádzaní. Toto miesto je jednou z najhlbších a najdlhších roklín v celých Alpách.

Lichtenštajnská tiesňava - Liechtensteinklamm

Príroda a sprístupnenie verejnosti

Za vznik tejto mimoriadne zaujímavej prírodnej pamiatky môžeme vďačiť ľadovcovej činnosti. V minulosti na miesto pôsobili tony ľadu a jeho roztápanie ďalej formovalo miestne skaly. Sila vody bola skrátka silnejšia ako sila skál. Prvé otvorenie, alebo snahy o sprevádzkovanie tiesňavy ako turistického cieľa, sa začali v roku 1875, avšak zámer sa nepodarilo dokončiť pre chýbajúce financie.

V núdzi požiadali realizátori tohto projektu o pomoc Jána II. knieža z Lichtenštajnska.  Za jeho príspevok 600 zlatých sa o rok neskôr podarilo otvoriť miesto aj pre verejnosť. Nuž a prečo je to pri zmienke o histórii tohto miesta dôležité?  Práve poďakovanie za finančnú pomoc môžeme vidieť v názve samotného miesta.

Lichtenštajnská tiesňava - Liechtensteinklamm

Trasa prechádzajúca celou tiesňavou je dlhá približne 1,5 kilometra. Stráviť v nej môžete dve až tri hodiny. Návštevníkov čaká členitý terén, nádherné úkazy, jaskynné útvary, no stále suchý priechod. Odporúča sa dobrá obuv pre prípad šmykľavého povrchu.

foto: http://www.liechtensteinklamm.at

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu