ZN.SK
potkany

Ekologické izolácie v autách lákajú potkany. Vodiči zúria

Ekologické izolácie v niektorých amerických novších autách lákajú potkany. Poistky na autá s obhryzenou elektroinštaláciou ale nestačia.

Niektoré americké automobilky zmenili materiály izolácií kabeláží. Rozhodli sa tak v záujme ekologických trendov aj výrobnej úspory. Svoje rozhodnutie však trpko oľutovali, keď si ich začali viac všímať potulné potkany. Svoje by o tom mohli hovoriť aj majitelia vozidiel, ktoré takto „vylepšené“ opustili americký kontinent v rámci zahraničného dovozu ďaleko za hranicami USA.

potkany

V záujme ekológie… škody za stovky či tisíce dolárov

Izolácie kabeláže vo vozidlách sa od istého času začali vyrábať z materiálov na báze sóje. Pri navrhovaní materiálu, jeho obalu a využití však nikomu nenapadlo, že by mohol prilákať hlodavcov a dokonca by im mohol zachutiť. Svoje rozhodnutia oľutovali po tom, čo sa mnohé zo značiek ocitli na súde od poškodených majiteľov áut.

Problém sa podľa medializovaných informácií týkal niektorých modelov značiek Ford, Toyota, Honda a iných. Novšie modely, ktoré sa pokúsili prejsť na ekologické materiály doplatili na svoju ekologickosť. Problémom pritom je, že štandardná poistka, ale aj mnohé obohatené poistenia vozizdiel vôbec nepočítajú so škodou tohto typu. Mnohé opravy za celé stovky, až tisíce si tak majitelia vozidiel s chodiacou jedálňou pre potkany, museli uhradiť z vlastného.

Pre potkany pozvánka na obed

Potkany, ktoré sa tak ocitli v blízkosti vozidla nepohrdli materiálom, ktorý im pomerne úspešne zachutil a stalo sa to aj v zahraničí. Poškodená izolácia kabeláže na rôznych miestach pod kapotou je pritom rizikom ohrozujúcim život samotnej posádky, nehovoriac o pojazdnosti vozidla. V Indii sa niektoré značky stretávajú s rovnakým problémom, no práve odtiaľ je známa repelentná páska, ktorá dokáže izoláciu ochrániť a hlodavcov odpudiť. Na súde sa ocitli niektoré značky aj v Japonsku.

Na Slovensku máme najčastejšie problémy s kunami. Tie predstavujú podobné nebezpečenstvo. Do áut sa skrývajú pre telo, rovnako izolačné materiály, ale aj bezpečný úkryt. Poškodenie áut kunou je však neojedinelým javom. Lesné lokality, horské chaty a podobne neraz počítajú s plašičkami pre zamedzenie nežiadúceho návštevníka.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu