Maskara na oči, jej história aj význam vo filme či v móde

riasenka a maskara

Mascara je dekoratívna kozmetika určená na zvýraznenie a zmenu prirodzenej farby rias. Maskara má rôzne formy: tekutú, krémovú a suchú. Vyrába sa tiež v rôznych odtieňoch a farbách. Maskara je navrhnutá tak, aby zdôrazňovala, zväčšovala objem, tvar a dĺžku rias. Najpopulárnejšou formou maskary je tuba s tyčinkou, na konci ktorej je štetec.  štetec  môže byť rovný alebo zakrivený, v závislosti od účelu maskary.

riasenka a maskara

Zložky maskary typicky zahŕňajú vodu, časticový vosk, vôňu a konzervačné látky. Niektoré maskary https://makeup.sk/categorys/23466/ obsahujú hodvábne alebo nylonové vlákna na predĺženie mihalníc.

História maskary

Prvú maskaru vymyslel anglický obchodník francúzskeho pôvodu Eugene Rimmel v polovici 19. storočia. Slovo „rimmel“ stále znamená atrament vo viacerých jazykoch, vrátane portugalčiny, turečtiny, rumunčiny atď.

Anglický názov maskara pochádza z taliančiny – maschera, čo znamená „maska na tvár“. Modernú maskaru vytvoril v roku 1913 chemik Terry L. Williams pre svoju sestru Mabel. Na začiatku bola maskara zmesou uhoľného prachu a vazelíny.  Maskara bola úspešne testovaná na Mabel a Williams začal predaj nového produktu. Svoju spoločnosť nazval „Maybelline“ – kombináciou mena jeho sestry (Mabel) a slova vazelína (Vaseline), ktoré sa nakoniec stalo poprednou kozmetickou spoločnosťou.

riasenka a maskara

V tých časoch mala maskara suchú konzistenciu – pozostávala z farbív a karnaubského vosku.

Úspechu dopomohol film

Terry Williams, rovnako ako pred ním Eugene Rimmel, nedokázal urobiť maskaru populárnou. Na pomoc však prišlo kino. Maskara sa páčila filmovým herečkám: oči rozjasňovala a pri  detailoch to nevyzeralo tak škaredo ako husté očné linky. Takto sa Maybelline stala pravidelnou súčasťou hollywoodskych vizážistov. A potom, čo sa hrdinky herečky Teda Bara a Paula Negri pomocou Maybelline v dvoch filmoch sa zmenili na krásky, takmer okamžite potrebovali maskaru takmer všetky ženy na svete.

Spolu s popularitou Williamsa sa objavili aj konkurenti. Produkciu maskary založila iná spoločnosť Max Factor. Navyše, ich receptúra ​​bola už dokonalejšia – okrem farbív a vazelíny obsahoval aj karnaubský vosk, ktorý mihalniciam dodal lesklý lesk a dodatočnú hrúbku. V 20. – 30. rokoch 20. storočia. maskaru používalo čoraz viac žien.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.