Máte panický strach z klaunov? Fóbia z klaunov, kaulrofóbia, alebo ešte tiež caulrofóbia, je pomerne známy pojem v odborných kruhoch. Trpia ňou aj mnohé známe osobnosti. Farebný šašo sa možno zdá byť neškodný, avšak pre ľudí trpiacich kaulrofóbiou, je každý šašo, klaun či dokonca aj harlekýn, objektom mimoriadnej nedôvery alebo až priveľkých stavov úzkosti a strachu.
Kaulrofóbia a 3 štádiá: od zlého pohľadu po bitku
Ľahký trpiteľ
Trpieť kaulrofóbiou môže pre vás znamenať, že svojmu dieťaťu nevyberiete knihu s klaunom, filmy s klaunom ani nezapnete, peračník s klaunom aj čokoľvek iné sa vám nikdy nepáčilo a cirkusu ste sa vždy vyhli len kvôli nim. Ste ľahký trpiteľ touto fóbiou.
Stredný trpiteľ
Pri strednej forme strachu sa obávate prítomnosti šaša v rovnakej miestnosti ako vy. Cítite nechuť a strach, najmä však nepopísateľné stavy úzkosti. Panika, ktorá nastáva pri pohľade na šaša, alebo pri stretnutí s ním, vás núti odvrátiť zrak a odísť, alebo vás celkom zablokuje, čo môže vyvolať rôzne reakcie, prípadne vnútorný kolaps. Viditeľný navonok, alebo úspešne uchránený pred pozornosťou okolia.
Ťažký trpiteľ
Ťažkých trpiteľov nájdeme najrýchlejšie a najčastejšie medzi deťmi. Tie, ktoré nezastaviteľne plaču, kričia a objavia v sebe priam neuveriteľnú silu pri oslobodzovaní sa zo zovretia, či pokuse rodiča utíšiť ho. Áno, toto bolo trochu nadnesené. Klauni nerobia z detí supersilných superhrdinov. Môžu však byť spúšťačom tak silného strachu, že starší vystrašení ľudia v tej chvíli považujú za správne a oprávnené klaunovi dať nakladačku, zmlátiť ho, či dokonca aj horšie. Strach z klaunov vo svete spôsobil nejedno zranenie na oboch stranách, no najmä spôsobil, že kaulrofóbia je vnímaná ako skutočne existujúca fóbia.
Prečo?
Je ťažké vysvetliť prečo. Je to z časti nedôvera voči mužovi v maske, ktorý niečo skrýva. Trápnosť humoru? Jednoduchosť a akýsi vnútorný nesúhlas s tým, aby bol niekto považovaný za vtipného? Vtipného len tým, ako sa oblečie a každý je povinný ho milovať a mať za priateľa detí? Ľudia, ktorí trpia stavmi úzkosti pri pohľade na šašov svoje pocity popisujú ako náhly pocit nedôvery. Najmä z faloše tejto farebnej postavy má nejeden z nich chuť šaša zmlátiť.
Za pretvárku, za masku… či už len za to že vôbec je. Prieskum, ktorý som robil pre iný magazín v čase, keď som tento pojem prinášal na Slovensko ešte ako neznámy, ukázal ľudí, čo fóbiou trpeli a netušili, že v tom nie sú sami. Na Slovensku som však vtedy našiel aj zaujímavý jav, názvy filmových postáv, ktoré sa s týmto strachom začali spájať najskôr. Joker z Batmana a klaun z hororu Spawn. Viacero filmov a hororov si už vzalo šaša do parády ako vďačný „nenápadný“ nástroj. Ten v skutku môže pôsobiť aj strašidelne. Stačí strašidelný výraz a na svete hneď pribúdajú kaulrofobici.