ZN.SK
Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Tatranské chaty: Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) vo Veľkej Studenej doline

Zo začiatku Zbojnícka chata slúžila iba ako poľovnícka chatka a jej základy boli položené ešte v roku 1907. V roku 1924 ju zväčšili a dostavali.

Každý milovník turistiky a pravý národovec by mal aspoň raz v živote navštíviť klenot Slovenska – Vysoké Tatry. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré miesta navštíviť, krásnou trasou je výstup na Zbojnícku chatu. Tá môže byť vaším cieľom alebo iba krátkou zastávkou.

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Foto: Cesta na Zbojnícku chatu, autor: Darina

Výstup k chate sa označuje za stredne náročnú turistiku, takže ak sa preň rozhodnete, nemali by ste byť celkom začiatočník. Ak ním ste, s dobrou dávkou energie, odhodlania, s čerstvým tatranským vzduchom v pľúcach a s dostatočnou časovou rezervou to určite zvládnete.

História Zbojníckej chaty

Zo začiatku Zbojnícka chata slúžila iba ako poľovnícka chatka a jej základy boli položené ešte v roku 1907. V roku 1924 ju zväčšili a dostavali. Ak sa zamyslíme nad pomenovaním chaty, dá sa z neho vyvodiť iba jeden záver. Ľudská chamtivosť nemá hraníc a aj v tej dobe v Tatrách vyčíňali pytliaci, či inak povedané zbojníci. Asi až natoľko, že po nich pomenovali viacero miest a aj chatu.

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Foto: Zbojnícka Chata, autor: Adam Bartoš

Dnešná funkcia chaty a jej podoba sa začala rysovať v roku 1983, kedy začínala slúžiť turistom ako príjemné miesto na odpočinok a občerstvenie. V roku 1998 vyhorela a po požiari bola zrekonštruovaná novo otvorená až v roku 2001.  Dnes je táto neveľká chatka miestom na zaslúžený odpočinok pre unavených, ale energiou z prírody nabitých turistov, pre ktorých tam ponúkajú jedlo, zásoby pitnej vody, WC aj nocľah. Chatári ju prevádzkujú dokonca celoročne. Pobyt na nej by sme si mali o to viac vážiť, pretože všetky zásoby sú tam hore vynesené na pleciach silných slovenských mužov – nosičov.

Poloha Zbojníckej chaty

Chata je postavená vo výške 1960 metrov nad morom, za Zbojníckym chrbátom, v nádhernom vysokohorskom prostredí. Je obklopená viacerým štítmi. Celá oblasť sa volá Veľká studená dolina. Tento názov vám tiež môže pripomenúť, že aj v lete si treba do batohu zabaliť náhradné a aj teplejšie oblečenie. Samozrejmosťou by mali byť hrubé a pevné topánky, bunda, prípadne termo oblečenie.

Trasy na Zbojnícku chatu

Trás je viacero, niektoré sú náročné a iné menej. Výstup na chatu je ideálne začať zo stanovišťa Hrebienok a z neho pokračovať okolo Studenovodských vodopádov smerom na Starolesniansku poľanu. Trasa zahŕňa aj krátky úsek zabezpečený reťazami, ktorých sa treba pridŕžať, aby ste sa nepošmykli. Krásnym skalnatým chodníkom, ktorý vedie popri Vareškovom plese sa dostanete až na Zbojnícku chatu. V okolí je aj Dlhé a Starolesnianske pleso. Priemerne fyzicky zdatnému turistovi môže cesta trvať tam aj späť okolo 6 hodín.

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Foto: Zbojnícka Chata, autor: Adam Bartoš

Ak sa rozhodnete na chate iba občerstviť a ísť ďalej v ceste, môžete pokračovať do sedla Prielom a z neho smerom na Lysú poľanu do Bielovodskej doliny. Túto turistickú trasu môžeme označiť za pravú vysokohorskú, kde budete pri preliezaní cez sedlo Prielom potrebovať aj značnú dávku odvahy a svaly na rukách. Ak si na to netrúfate, môžete sa radšej vrátiť po tej istej trase späť na Hrebienok. Veď vždy sa dá aj po tej istej ceste objaviť niečo nové. Možno práve vtedy stretnete stádo kamzíkov.

Rady a odporúčania pre výstup na Zbojnícku chatu

Každopádne pri výstupe na Zbojnícku chatu netreba urobiť začiatočnícku, amatérsku chybu, čiže vyraziť na túru neskoro. Ideálny čas je v skorých ranných hodinách.

Naozaj, čím skôr, tým lepšie. Má to viacero výhod. Stretnete menej ľudí a čo je dosť podstatné, budete mať dostatočnú časovú rezervu v prípade nepredvídaných okolností. Ak vám výstup bude trvať dlhšie, ako ste predpokladali, je možné že vás zastihne tma po ceste naspäť. V horách takáto situácia nie je vôbec zábavná. Takisto aj v prípade horšieho počasia. Ráno síce môže svietiť slnko, v horách sa však počas dňa rýchlo môže vyskytnúť búrka, vietor, dážď či mliečna hmla.

Treba si konkrétnu trasu dopredu naštudovať a časovo si ju naplánovať. Potom sa samozrejme usilujte svoj plán aj dodržať a zbytočne sa nezdržovať.

Nezabudnite, najmä v letnom období, na dostatočné množstvo zásob, hlavne vody.

  • Autor: Darina Martáková
  • Foto: súkromný archív, Adam Bartoš
Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu