Austrálska Tasmánia, domovom vzácnej prírody aj ďalších atrakcií

Tasmánia Austrália

Tasmánia je ostrovom pri južnom pobreží Austrálie, ktorý poskytuje rozsiahly životný priestor mnohým živočíšnym aj rastlinným druhom. Je veľkou rezerváciou života, o ktorej nebyť pánov Hannu a Barberu, nevedeli by sme o nej od samotného detstva aspoň to málo. Pre mnohých z nás bol onen krútiaci sa ozubený chlpáč v príbehoch Buggsa Bunnyho práve tasman devil – tasmánsky čert. Hoci s animovanou podobou má skutočné zviera z Tasmánie spoločný len počet očí, je to to najznámejšie, čo sa na druhej strane planéty u nás s Tasmániu spája.

Čo ďalšie zaujímavé sa spája s ostrovom Tasmánia?

Tasmánia je v skutočnosti austrálsky štát a zároveň ostrov. Jeho hranice tvorí výlučne pobrežie a nesusedí s nikým. Zdanlivo malý ostrov má viac ako pol milióna obyvateľov a rozlohu 68 332 km2 rozprestierajúcu sa na hlavnom ostrove a niekoľkých malých. 240 kilometrov na sever cez Bassov prieliv sa nachádza austrálsky štát Victoria. Jej brehy obmýva Indický oceán, aj Tichý oceán.

Tasmánia Austrália

Prírodné krásy sú hlavným ťahákom

Tasmánia je domovom jedinečných pralesov, vrátane oblastí Narrows a Huon Pine. Huon Pine je jedným z najstarších stromov na svete a rastie len v tejto oblasti. Časť západnej časti Tasmánie, zahrňujúca národný park Southwest, je zapísaná na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Táto oblasť je považovaná za jedno z najviac odľahlých a divokých miest na svete. Cradle Mountain-Lake St Clair National Park e domovom nádherných scenérií, vrátane horského pásma Cradle Mountain, ktoré je obľúbeným miestom pre turistiku a outdoorové aktivity.

Vačkovce to tu majú pod palcom

Najväčším mäsožravcom Austrálie je tasmánsky čert, ktorý bol pôvodne rozšírený po celej Austrálii, avšak zachoval sa len na Tasmánii. Ide o vačkovca a Tasmániu má aj vo svojom mene. Podobne majú vo svojom mene ostrov aj miestne škorpióny tasmánske, ktoré nie sú prekvapivo vôbec jedovaté. Zaujímavý je aj ibis čierny tasmánsky (Threskiornis spinicollis), ktorého nikde inde už nenájdeme. Mravcožrút echidna, tasmánska chocholatá straka, ale pozoruhodný je aj bandicoot. Áno, to zvieratko, ktoré inšpirovalo tvorcov slávnej hry ešte na Playstation 1.

tasmánsky diabol

foto: tasmánsky diabol, či tasmánsky čert. Preklad sa používa v oboch tvaroch

Vo svete sú milé a obľúbené zvieratká vombaty. V Tasmánii existuje niekoľko záchranných staníc, ktoré sa venujú záchrane tohto vačkovca a patria medzi populárne aj čo sa svetového imidžu týka. Sú zvedavé, milé, neustále v pohybe. Vačkovec je aj miestny quoll, nočný živočích prirovnávaný k mačke a nakoniec, zaujímavý je aj padamelon. Malý variant klokana typický pre Tasmániu. To ešte nehovoríme o nádhernom pobreží, horách, lesoch, skalnatých dielach prírody a fotogenickosti všetkého na Tasmánii.

Za pozornosť stoja:

  • Hlavné mesto Hobart je známe svojou históriou, kultúrou a architektúrou. Salamanca Market je obľúbený trh, kde môžete nájsť rôzne umelecké diela, remeslá a miestne produkty.
  • Port Arthur – Historická Kolónia: Port Arthur, bývalá kolónia pre väzňov, je významným historickým miestom. Bolo to miesto, kam boli odosielaní britskí väzni v 19. storočí. Dnes je to obľúbená turistická atrakcia.
  • MONA – Muzeum Odborného a Súčasného Umenia: MONA (Museum of Old and New Art) je moderné múzeum súčasného umenia v Hobarte. Jeho architektúra a zbierky umenia sú inovatívne a nekonvenčné.
  • Theatre Royal v Hobarte je najstaršou opernou budovou v Austrálii, ktorá stále slúži svojmu účelu.
  • Tasmanské víno určite stojí za zmienku. AK sem zavítate, mali by ste spoznať aj miestnu vinársku tradíciu a niektoré z viníc. Miestne vína nachádzajú uznanie j vo vzdialenom svete.
  • Freycinet National Park na východnom pobreží Tasmánie ponúka biele piesočnaté pláže, skalnaté útesy a vyhliadkové body, najmä na populárne Wineglass Bay.
  • Západná Tasmánia, zahrňujúca oblasť Southwest National Park, je zapísaná na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Ponúka jedinečné možnosti na skúmanie divokej a odľahlej prírody.
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.