Najdlhšie zemepisné názvy na svete v ktorých sa istotne pomýlite

Najdlhšie zemepisné názvy na svete v ktorých sa istotne pomýlite

Na celom svete sa nachádza nespočetne veľa jazykov. Viac ako je krajín. Množstvo kultúr a etymológie, ktorou sa kultúra riadi. Nemožno sa preto čudovať tomu, že máme na planéte aj také názvy, ktoré sú pre nás nezapamätateľné a iní ich pokojne s hrdosťou uvedú do dokladov ako svoje rodisko. Lenže v dokladoch nemusí byť úplne dostatok miesta, ak by ste sa narodili vo Waleskom mestečku tvorenom 58 písmenami, alebo na farme v Južnej Afrike, ktorej názov má 44 písmen. Týchto päť zemepisných názvov, ktoré sú známe ako najdlhšie na svete, skrátka fascinuje aj nás na Slovensku. Kým u nás by sme ich už dávno rozdelili, alebo zmenili, inde si kuriózne názvy držia aj dnes predovšetkým ako turistické lákadlo, zaujímavosť a občas aj súčasť miestnej kultúry.

mapa a turistická geografická orientácia

Najdlhšie zemepisné názvy na svete

Niektoré z najdlhších zemepisných jednoslovných názvov na svete sú:

  1. Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu – Takto až nevysloviteľne vyzerá názov vrcholu v Novom Zélande, ktorý má 85 písmen. Je to najdlhší jednoslovný názov miesta na svete.
  2. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – je názov mestečka vo Walese pri Menaiskom prielive a má 58 písmen. Má však aj skrátenú podobu názvu, ktorou je Llanfairpwllgwyngyll. Tú skôr nájdete na automapách.
  3. Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg – je názov jazera v USA pri meste Webster v štáte Massachusetts a má 45 písmen. Skrátenina názvu na Chaubunagungamaug je pritom prijateľnejšia. Ako je už z názvu jasné, nemá nič spoločné s angličtinou, ale pochádza z čias Indiánov z jazyka kmeňa Nipmuc.
  4. Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein – je názov farmy v Južnej Afrike ležiacej 200 kilometrov západne od Pretórie. Má 44 písmen, čím ide o najdlhší názov v celej Afrike.
  5. Pekwachnamaykoskwaskwaypinwanik – je ďalším z názvov, ktoré pochádzajú z Ameriky a opäť je pôvodcom pôvodná indiánska kultúra. Pekwachnamaykoskwaskwaypinwanik je názov jazera v Kanade a tvorí ho 31 písmen.

Každý z týchto názvov však má aj ešte kratšie hovorové názvy. Pre samotných obyvateľov, alebo ľudí, ktorí sa v lokalite pohybujú, je totiž ťažké komunikovať s plným znením názvu. Na pohľadniciach, pri písaní a uvádzaní lokácie, miesta, pri uvádzaní na mapách, zaznačovaní, pri zápiskoch. Je nepochybné, že pri neznámom jazyku a skladbe významov v týchto názvoch, by bolo pre nás urobiť ľahké drobnú chybu.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.