ZN.SK
mapa a turistická geografická orientácia

Najdlhšie zemepisné názvy na svete v ktorých sa istotne pomýlite

Najdlhšie zemepisné názvy na svete sú tvorené nám nezrozumiteľnými slovami. No v daných krajinách majú svoj význam a používajú sa.

Na celom svete sa nachádza nespočetne veľa jazykov. Viac ako je krajín. Množstvo kultúr a etymológie, ktorou sa kultúra riadi. Nemožno sa preto čudovať tomu, že máme na planéte aj také názvy, ktoré sú pre nás nezapamätateľné a iní ich pokojne s hrdosťou uvedú do dokladov ako svoje rodisko. Lenže v dokladoch nemusí byť úplne dostatok miesta, ak by ste sa narodili vo Waleskom mestečku tvorenom 58 písmenami, alebo na farme v Južnej Afrike, ktorej názov má 44 písmen. Týchto päť zemepisných názvov, ktoré sú známe ako najdlhšie na svete, skrátka fascinuje aj nás na Slovensku. Kým u nás by sme ich už dávno rozdelili, alebo zmenili, inde si kuriózne názvy držia aj dnes predovšetkým ako turistické lákadlo, zaujímavosť a občas aj súčasť miestnej kultúry.

mapa a turistická geografická orientácia

Najdlhšie zemepisné názvy na svete

Niektoré z najdlhších zemepisných jednoslovných názvov na svete sú:

  1. Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu – Takto až nevysloviteľne vyzerá názov vrcholu v Novom Zélande, ktorý má 85 písmen. Je to najdlhší jednoslovný názov miesta na svete.
  2. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – je názov mestečka vo Walese pri Menaiskom prielive a má 58 písmen. Má však aj skrátenú podobu názvu, ktorou je Llanfairpwllgwyngyll. Tú skôr nájdete na automapách.
  3. Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg – je názov jazera v USA pri meste Webster v štáte Massachusetts a má 45 písmen. Skrátenina názvu na Chaubunagungamaug je pritom prijateľnejšia. Ako je už z názvu jasné, nemá nič spoločné s angličtinou, ale pochádza z čias Indiánov z jazyka kmeňa Nipmuc.
  4. Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein – je názov farmy v Južnej Afrike ležiacej 200 kilometrov západne od Pretórie. Má 44 písmen, čím ide o najdlhší názov v celej Afrike.
  5. Pekwachnamaykoskwaskwaypinwanik – je ďalším z názvov, ktoré pochádzajú z Ameriky a opäť je pôvodcom pôvodná indiánska kultúra. Pekwachnamaykoskwaskwaypinwanik je názov jazera v Kanade a tvorí ho 31 písmen.

Každý z týchto názvov však má aj ešte kratšie hovorové názvy. Pre samotných obyvateľov, alebo ľudí, ktorí sa v lokalite pohybujú, je totiž ťažké komunikovať s plným znením názvu. Na pohľadniciach, pri písaní a uvádzaní lokácie, miesta, pri uvádzaní na mapách, zaznačovaní, pri zápiskoch. Je nepochybné, že pri neznámom jazyku a skladbe významov v týchto názvoch, by bolo pre nás urobiť ľahké drobnú chybu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu